Blog/Aktualności
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – montaż kanałów

Powoli zbliza sie upragniony stan deweloperski. Wlasciwie kazdy etap byl tym upragnionym 🙂 Jezeli zamierzasz zbudowac dom z prefabrykatow, musisz sie liczyc z tym, ze nie bedzie za duzo czasu na stanie i napawanie sie procesem budowlanym. Tutaj wszystko dzieje sie w tempie Mistrzostw Europy. Druzyny, ktore zakwalifikowaly sie do finalu, wchodza jedna po drugiej w krotkich odstepach czasowych. W tym przypadku zwyciezca moze byc tylko jeden. Jest nim sponsor zawodow, czyli inwestor 😀
Przy sprzyjajacej pogodzie plyta fundamentowa powstanie w 4-5 dni, sciany z keramzytu w 2-3 dni, prefabrykowana wiezba w zaledwie dzien. Pokrycie dachowe, w zaleznosci od materialu, jaki wybierzecie to okres od tygodnia do dwoch. Okna 1-2 dni. Stan surowy zamkniety, przy dobrej organizacji pracy mozna osiagnac w niecale dwa miesiace.
Etap zamkniecia budynku jest przelomowy. Dach nad glowa daje poczucie, ze nasz dom wlasnie przybral wyczekiwany ksztalt i jestesmy blizej niz dalej. Jednak, jak wiadomo nie od dzis, diabel tkwi w szczegolach. Do pelnego wykonczenia jeszcze daleka droga – wszystkie instalacje (elektryka, woda, kanalizacja, gaz, pompa ciepla lub inne zrodlo ogrzewania) w srodku i na zewnatrz, polozenie izolacji na sciany, strop, dach, tynki, parapety itp.
Jednym z najwazniejszych etapow budowlanych, ktory bedzie mial znaczacy wplyw na komfort przyszlego mieszkania i zycia w naszym nowym domu, to moment wykonania wentylacji. W moim przypadku nie bedzie to wentylacja grawitacyjna tylko mechaniczna z odzyskiem ciepla. Dlaczego? Ponizej postaram sie uargumentowac moj wybor.
Fachowcy od zdrowej zywnosci w kolko powtarzaja „jestes tym co jesz”. Inzynierowie i specjalisci zajmujacy sie propagowaniem budownictwa energooszczednego mowia „jestes tym czym oddychasz”. Ciezko sie z tym nie zgodzic. Biorac pod uwage coraz wieksza swiadomosc samych inwestorow oraz korzysci, jakie daje nam wybudowanie cieplego i szczelnego domu, kwestia jakosci powietrza, ktorym bedziemy oddychac, staje sie bardzo istotna jak nie priorytetowa. Niestety tradycyjna wentylacja grawitacyjna w przypadku domu energooszczednego musi odejsc na zasluzona emeryture.
Wedlug szacunkowych obliczen wiekszosc swojego zycia (80-90%) spedzamy w pomieszczeniach zamknietych. O tym, jak wazna jest jakosc powietrza ktorym oddychamy, nie trzeba nikomu przypominac. Niestety wentylacja grawitacyjna, ze wzgledu na swoja „nature”, nie zawsze spelnia swoje zadanie. Co gorsza, sa okresy, w ktorych staje sie calkowicie niewydolna. Jest to silnie zwiazane z warunkami atmosferycznymi, jakie panuja na zewnatrz domu, a dokladniej roznica temperatur czy kierunkiem wiatru. W przypadku duzych roznic temperatur (zima, kiedy przez system wentylacji ucieka najwiecej cieplego powietrza, co podwyzsza koszty ogrzewania) pomiedzy wnetrzem i zewnetrzem, nastepuje tak pozadana w wentylacji grawitacyjnej roznica cisnien, ktora umozliwia migracje powietrza ku gorze. Niestety wystarczy wzrost temperatury powyzej +12°C, zeby wentylacja znacznie pogorszyla swoja wydajnosc. Nie trudno wyobrazic sobie jej sprawnosc, kiedy temperatura za sciana naszego domu zbliza sie parametrem do tej, jaka mamy w srodku. Mozna by przyjac, ze WG zyje swoim zyciem, na ktore nie mamy za bardzo wplywu.
Zatem, jaki klimat panowalby w domu z wentylacja grawitacyjna, gdzie zastosowano doskonala izolacje scian, dachu, fundamentu, w ktorym zamontowano energooszczedne okna z cieplym montazem? Lagodnie mowiac, byloby jak w stajni 😉 Tak szczelnie wykonany budynek jest niczym termos. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w takich miejscach staje sie po prostu niewydolna. Do tego dochodza niekontrolowane straty energii cieplnej wynikajace z ucieczki cieplego powietrza wlasnie przez kominy wentylacji grawitacyjnej.
Cieple powietrze ucieka nie tylko przez kominy wentylacyjne. W tradycyjnym budownictwie istnieje kilka takich newralgicznych miejsc.
Wielu inwestorow nadal uwaza, ze rekuperacja to chwilowa moda i zbedny wydatek. Tymczasem wentylacja mechaniczna jest konsekwencja rozwoju budownictwa jednorodzinnego (nie tylko) oraz niezbednym elementem w dazeniu do wznoszenia energooszczednych i zdrowych domow.
Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla – rekuperacja?
Wentylacja mechaniczna w przeciwienstwie do grawitacyjnej w calosci jest stymulowana i napedzana mechanicznie. Nic nie jest tu dzielem przypadku, a jedynie konsekwencja technologii zastosowanej przy jej produkcji. Sercem wentylacji jest rekuperator, ktory napedza i steruje przeplywem powietrza w kanalach wentylacyjnych. Rekuperacja to przede wszystkim gwarancja swiezego, czystego powietrza, plynacego z zewnatrz, bez wzgledu
na pore roku.
Jak to dziala?
Proces wtlaczania swiezego powietrza do naszego domu rozpoczyna sie zaraz za jego zewnetrznym licem. Powietrze wpada do srodka domu, zasysane przez czerpnie (otwor w budynku). W tym miejscu wlasnie nastepuje „wymiana buziakow„. O co chodzi? Juz tlumacze 🙂 Zassane powietrze przelatujac przez wymiennik ciepla rekuperatora, ogrzewa sie w jego kanalikach wlasnie od zuzytego powietrza usuwanego zupelnie innym otworem (wyrzutnia). Co wazne zanieczyszczone nie miesza sie ze swiezym, kazde plynie osobnym kanalem, oddaje jedynie swoja energie/cieplo. To dopiero buziak 😉 Rekuperacja oprocz wtlaczania rzeskiego powietrza do wnetrza naszego domu, spelnia rowniez role straznika jakosci powietrza, ktorym bedziemy oddychac. Dzieje sie tak dzieki filtrom zainstalowanym w centrali wentylacyjnej, ktore nalezy wymieniac co kilka miesiecy. Koszt to kilkadziesiat zlotych.
Projekt to podstawa
Kazdy dom jest inny. Nawet w przypadku projektow powtarzalnych, drobne zmiany np. otwarty sufit lub przesuniecie scian nosnych maja znaczenie dla efektywnosci calej instalacji. Glownym zadaniem projektanta jest okreslenie zapotrzebowania budynku na konkretna ilosc powietrza, ktora pozwoli uzyskac upragniony komfort. Dlatego do kazdego budynku trzeba podejsc indywidualnie. Tym bardziej ze wentylacje mechaniczna nie zawsze wykonuja sie tylko i wylacznie w nowych domach. Mozna ja zainsatlowac zarowno w nowym, jak i starym budynku. Projekt rekuperacji powinien skladac sie z dwoch czesci.
Czesc pierwsza to opis zalozen z wyszczegolnionymi skladowymi calej instalacji, czyli jak wszystko ma wygladac, jaka centrala wentylacyjna, jakie kanaly i inne elementy. Projektant, zeby prawidlowo okreslic zapotrzebowanie budynku na konkretna ilosc powietrza, musi wiedziec kilka istotnych informacji np. ile osob bedzie mieszkac w budynku, jaka jest dokladna powierzchnia i wysokosc pomieszczen czy jakie bedzie ich przeznaczenie.
Czesc druga to rysunki, konkretne wyliczenia. W tej czesci znajduja sie rowniez rzuty poszczegolnych kondygnacji z dokladnie zaznaczona instalacja – przebieg instalacji, srednice, ilosc punktow nawiewnych i wywiewnych, odleglosci, lokalizacja rekuperatora itd.
Ponizej schemat rozmieszczenia poszczegolnych punktow oraz lokalizacja czerpni i wyrzutni. Tak to bedzie wygladac u mnie.
Dla przypomnienia rzut mojej parterowki.
Wedlug projektu zuzyte powietrze bedzie usuwane z kuchni, lazienek, garderoby i korytarzy. Nawiewane bedzie do wszystkich pokoi, salonu i jadalni. W czesci salonowo-jadalnej, gdzie zostawie odslonieta wiezbe (okolo 4,5 m wysokosc) projektant zastosowal dysze dalekiego zasiegu. Oczywiscie moze sie tak zdarzyc, ze pomieszczenia beda mialy zarowno nawiew i wywiew rownoczesnie, jednak jest to stosunkowo rzadka praktyka stosowana w pomieszczeniach typu kuchnia z jadalnia. W moim przypadku taki uklad jest w zupelnosci wystarczajacy. W tym miejscu warto wspomniec o kilku zasadach, a raczej wytycznych, ktorych nalezy przestrzegac, dbajac o prawidlowe dzialanie wentylacji mechanicznej. Po pierwsze okna. W przypadku rekuperacji inwestor powinien wybrac te, bez mikro wentylacji, jak nawiewniki okienne. Im wyzszy pakiet szybowy oraz profile o niskim wspolczynniku przenikania ciepla, tym lepiej dla naszej wentylacji. Wiecej informacji o oknach energooszczednych znajdziecie →tutaj.
Kolejna kwestia to drzwi wewnetrzne. Nie we wszystkich pomieszczeniach beda zainstalowane wywiewy, a powietrze musi swobodnie krazyc i na biezaco sie oczyszczac. W takich przypadkach, zeby zuzyte powietrze moglo wyplynac np. z sypialni do lazienki albo z salonu do kuchni musi miec ku temu odpowiednie warunki. Sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy zadbac o drzwi wewnetrzne wyposazone w tzw. podciecie.
Pamietajcie o dywanach i wykladzinach z wysokim wlosem. Moga blokowac przeplyw powietrza pod drzwiami. Drzwi do garazu, kotlowni czy wejsciowe powinny byc jak najbardziej szczelne. Wybierajac okap do kuchni, postawcie na ten nie wymagajacy wyprowadzania powietrza na zewnatrz ( np. filtrujacy weglowy), czyli ten najczesciej stosowany. W przypadku okapu wymagajacego budowy osobnej instalacji wywiewnej, podczas dlugotrwalego uzytkowania moze wystapic zjawisko delikatnego podcisnienia. Wystarczy wtedy na chwile otworzyc okno. Cisnienie wyrowna sie natychmiast. Raczej nie laczcie systemu rekuperacji z wywiewem okapu. Taki mechanizm jest nierekomendowany.
Komfort mieszkania
W przypadku calkowicie zdrowych osob, czyste powietrze w domu objawi sie przede wszystkim lepszym, komfortowym snem. Jednak w przypadku alergikow i innych wrazliwcow odczuwajacych ze zdwojona sila skutki zanieczyszczonego powietrza – oczyszczone moze okazac sie zbawienne. Nie pamietam juz, czy pisalam o tym, ale mam uczulenie na kurz i inne roztocza. Jezeli kiedykolwiek traficie do mnie na kawe lub nalewke wisniowa i upadnie wam kawalek ciasta na ziemie, to mozecie je podniesc i zjesc bez zastanowienia 😉 Dbam o czystosc, bo tylko w takich warunkach czuje sie komfortowo. Nie leje mi sie z nosa, nie lupie oczami jak lampa stroboskopowa. W innym przypadku zaczyna sie kichanie, lzawienie i swedzenia nosa. Nie powiem – lubie sprzatac. Uwielbiam swieza posciel, blyszczaca podloge, pachnace drewnem meble. Jednak moja fascynacja rekuperacja nie wziela sie paradoksalnie z faktu, iz buduje dom energooszczedny, tylko z zupelnego przypadku. Prawie dwa lata temu mielismy z mezem sposobnosc przebywania kilkanascie dni w mieszkaniu (96m2), w ktorym zainstalowano wentylacje mechaniczna. Nie moglam uwierzyc, ze po dwoch tygodniach na meblach nie bylo sladu kurzy, nie wspomne o cudownym spaniu.
O tym na pewno nie pisalam – spie jak wilczur:-D Wystarczy jedna mucha lub komar w sypialni i noc z glowy. W jednym z komentarzy pod postem dotyczacym domu parterowego Zdenek czytajacy mojego bloga poruszyl kwestie bezpieczenstwa w domu z pietrem i bungalowem. Napisalam wtedy, ze gdyby pojawil sie jakis zlodziej lub inny gamon (zakladajac, ze malzonek jest na wyjezdzie sluzbowym), po pierwsze – moj pies narobilby rumoru, po drugie otworzylabym okno w sypialni lub lazience zlokalizowanej tuz obok i po prostu wyszlabym na zewnatrz. Zakladajac, ze moj sen jest tak twardy, jak jajo moczone w occie przez dwa tygodnie, przy pierwszych probach wlamania, zdazylabym wstac, zwiazac wlosy, ubrac sie i obserwowac wszystko z zewnatrz czekajac na policje. To oczywiscie abstrakcja, ale faktem jest ogromny komfort, jaki przynajmniej dla mnie byl zauwazalny, przebywajac niemal 3 tygodnie w pomieszczeniach z wentylacja mechaniczna. Kolejna kwestia to stala wilgotnosc powietrza w domu, czyli zminimalizowanie niemal do zera prawdopodobienstwo pojawienia sie grzybow lub plesni.
Jak to jest z tymi oszczednosciami na rachunkach za ogrzewanie?
Teoretycznie wiem, praktycznie nie wiem. Widzialam na wlasne oczy rachunki za ogrzewanie domu o podobnej powierzchni jak moja (rowniez parterowka) z zastosowana wentylacja mechaniczna. Tylko w tamtym przypadku wykorzystano pompe ciepla jako zrodlo energii, u mnie bedzie piec gazowy. W tym samym okresie porownalam dom o niemal 10 m2 mniejszy (z poddaszem uzytkowym) z piecem gazowym i wentylacja mechaniczna. Zakladajac, ze domy z poddaszem z reguly sa tansze w ogrzewaniu (mniejsza powierzchnia parteru, cieple powietrze idzie ku gorze) rachunki byly rozne. Za ten sam okres grzewczy dom parterowy wyszedl taniej o kilka procent. Jednak porownujac te dwa przypadki z domem ogrzewanym gazem, gdzie zastosowano tradycyjna wentylacja grawitacyjna (budynek z uzytkowym poddaszem) roznica siegala juz kilkudziesieciu procent. Porownalam ze soba kolejno domy 140 m2, 130 m2, 143m2. Oczywiscie nie mozna porownywac tych trzech przykladow 1:1. W kazdym z domow zamontowano inne okna, czym innym byly ocieplone, roznily sie ksztaltem i poszczegolnymi elementami (balkony, tarasy). Jak to bedzie wygladac u mnie? Na pewno po pierwszym sezonie grzewczym wszystko bedzie jasne.
Koszty wentylacji mechanicznej
Kwestia czystego odfiltrowanego powietrza w moim przypadku jest poza skala. Byc moze gdyby rekuperacja do mojego domu kosztowala 30-40-50 tys. to rzeczywiscie zastanowilabym sie, czy mnie na nia stac. W tym miejscu chcialabym obalic mit dotyczacy wentylacji mechanicznej, ze jest kosmicznie droga i stac na nia tylko zamoznych inwestorow. To nieprawda. Rekuperacja do Twojego domu moze kosztowac az albo tylko kilka tys, wiecej od tradycyjnej grawitacyjnej. Przy budowie domu i tak waznej kwestii, jak jakosc powietrza, kilka tysiecy wiecej mozemy zgubic, oszczedzajac na innych etapach. Nie mnie wskazywac na jakich, ale przy budowie domu kazdy ma swoje priorytety. Dla mnie wentylacja jest szczegolnie wazna, dlatego te pare tysiecy zaoszczedze przy wykonczeniu.
Oszczednosci oczywiste
Na etapie samego projektu domu odpadaja wam koszty budowy kominow wentylacyjnych. Okna bez nawiewow beda rowniez tansze. W zwiazku z odzyskiem ciepla mozecie zainwestowac w urzadzenia grzewcze o mniejszej mocy i mniejszej powierzchni. Porownujac ze soba oferty, jakie udalo mi sie uzyskac od roznych firm zajmujacych sie sprzedaza i montazem systemu wentylacji mechanicznej, moge wnioskowac, ze rekuperacja dostepna jest niemal dla kazdego inwestora. Szczegolnie dla tego budujacego energooszczednie. Chwile zajelo mi znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Bralam pod uwage kompleksowosc, doswiadczenie i profesjonalne podejscie. O samym wykonawcy napisze wiecej w dalszej czesci posta, jednak w tym miejscu chcialabym zaznaczyc tylko, ze jako jedna z nielicznych firm z branzy podali koszty calej instalacji i pozniejszej eksploatacji wentylacji mechanicznej. W internecie roi sie od ofert na wentylacje mechaniczna. Jednak ceny zaczynajace sie i konczace na kilku tysiacach za calosc (centrala + kanaly + montaz) prawie na pewno oznacza niska jakosc. Ponizej postaram sie wymienic najistotniejsze parametry, na ktore warto zwrocic uwage, jednak dobre urzadzenia z profesjonalnym projektem i wykonaniem to koszt kilkunastu tysiecy zlotych (w zaleznosci od wykorzystanych urzadzen i ich rodzaju). Wedlug mojego wykonawcy, firmy z ponad 10-letnim doswiadczeniem oraz kilkoma tysiacami wykonanych systemow wentylacji mechanicznej, dom o powierzchni 150m2 mozna wyposazyc w dobrej jakosci instalacje rekuperacji juz za ok. 17000 zlotych. Jezeli zrezygnujecie z tradycyjnych kominow wentylacyjnych, kupicie tansze okna bez nawiewow, roznice moga okazac sie niewielkie.
Kazdy rekuperator to urzadzeni w pelni mechaniczne zasilane pradem, wiec koszty zwiazane z eksploatacja na pewno sie pojawia. Jednak sa to kwoty rzedu 100 zl – 130 zl rocznie. Do tego wymiana filtrow (zakladajac okres co 3 miesiace i koszt 50 zl) to wychodzi kwota ponad 300 zl na rok. Czy to duzo? Za swieze, oczyszczone powietrze o stalej wilgotnosci z mozliwoscia odzyskania energii to naprawde nie wiele. Koszty zwiazane z utrzymaniem lodowki moga byc wieksze. Do tego dochodzi perspektywa nizszych rachunkow za ogrzewanie nawet do 30%.
Na co zwrocic uwage wybierajac rekuperator?
Centrala wentylacyjna to serce calej instalacji. Od jej sprawnosci i niezawodnosci zalezy nasz komfort i dzialanie calego systemu wentylacji mechanicznej. Najwazniejszym zadaniem rekuperatora jest bezsprzecznie kontrolowanie przeplywu wysokiej jakosci powietrza do naszych pomieszczen w trybie jednostajnym, bez wzgledu na warunki panujace na zewnatrz. Tej konsekwencji w rownomiernym przeplywie powietrza nie mozna oczekiwac od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej zaleznej od wielu czynnikow, na ktore nie mamy wplywu. Kolejnym zadaniem rekuperacji jest odzyskiwanie energii z powietrzna zuzytego. Dlatego wybierajac swoje „serce” instalacji, zwroccie uwage wlasnie na ten parametr. Jezeli producent urzadzenia deklaruje odzysk energii powyzej 80 %, to jest to rekuperator warty uwagi. Oczywiscie im wiekszy procent odzysku, tym nizsze rachunki za ogrzewanie.
Efektywnosc odzysku ciepla zalezy od jednego elementu – wymiennika ciepla.
Jest ich kilka rodzajow. Najpopularniejsze, stosowane w domach jednorodzinnych to przeciwpradowy, obrotowy i krzyzowy. Z danych technicznych urzadzen wynika, ze najwyzszy procent odzysku zapewni nam centrala z przeciwpradowym wymiennikiem, a najslabiej wypadnie wymiennik krzyzowy.
Wymiennik przeciwpradowy jest ulepszona wersja krzyzowego (powietrze z zewnatrz musi pokonac dluzsza droge, co zapewnia dluzszy czas ogrzewania powietrzem wyciaganym). Poza tym lepiej radzi sobie ze zjawiskiem szronienia i ewentualnego zatykania sie urzadzenia. Wymiennik krzyzowy, bez ukladu antyzamrozeniowego, moze sie oszronic juz przy temperaturze -2°C. W wymienniku przeciwpradowym powietrze wedruje przez kanaliki ulozone rownolegle – swieze zasysane z zewnatrz plynie w przeciwnym kierunku do powietrza wywiewanego z pomieszczen. Strumienie powietrza nie mieszaja sie ze soba. Wymiennik obrotowy ma ksztalt walca, a funkcje wymiennika pelni obracajacy sie wirnik. W tego typu konstrukcjach moze sie zdarzyc, ze powietrze swieze zmiesza sie z tym zuzytym. Powodem moze byc nieszczelnosc. Plusem jest niemal calkowita neutralizacja zjawiska skraplania sie pary wodnej, czyli brak oszronienia zima.
Jednak rekuperator nie sklada sie jedynie z wymiennika. Dobrej jakosci urzadzenie powinno zawierac kilka innych istotnych funkcji, a samo w sobie (jako urzadzenie zasilane pradem) powinno byc w wysokiej klasie efektywnosci energetycznej A lub A+
Dodatkowe funkcje to przede wszystkim automatyczny by-pass, system antyzamrozeniowy, zastosowanie silnika pradu stalego EC, ktory zapewni niskie zuzycie energii, nagrzewnica wstepna, zabezpieczenie kominowe, szybki i bezpieczny dostep w przypadku konserwacji, latwy dostep do filtrow oraz czytelny interfejs, czyli prosty i funkcjonalny panel ulatwiajacy programowanie calej instalacji. Dodatkowa funkcja jest mozliwosc podlaczenia gruntowego wymiennika ciepla (GWC), ale o tym w dalszej czesci.
Kanaly wentylacyjne
System rekuperacji opiera sie na kilku istotnych elementach, ktore wzajemnie sie uzupelniaja. Musza spelniac okreslone funkcje oraz wymagaja fachowego montazu. Centrala wentylacyjna jako serce rekuperacji napedza caly mechanizm, jednak podpieta do slabej jakosci kanalow, moze po krotkim czasie zlapac „katar” lub calkowicie sie pochorowac.
Starsi z was pewnie pamietaja miekkie kanaly wentylacyjne stosowane wlasnie w sektorze wentylacyjnym. W tej kwestii wszyscy instalatorzy i fachowcy zajmujacy sie montazem rekuperacji mowia jednym glosem – miekkie kanaly nie nadaja sie do dzisiejszych systemow wentylacji mechanicznej. Powodow jest kilka. Brak mozliwosci ich czyszczenia, ogromne ryzyko uszkodzenia podczas transportu i montazu, nietrwalosc.
Co zatem wybrac? Pierwsza grupa zalecanych kanalow sa te nazywane „spiro”, czyli kanaly sztywne.
To tradycyjne elementy wykonane z blachy ocynkowanej zaizolowane z zewnatrz welna mineralna. Maja duze srednice, sa wytrzymale i eliminuja ryzyko uszkodzen podczas montazu. Ich cena jest bardzo przystepna, sa latwe w czyszczeniu i serwisowaniu. Co wazne – trzeba je umiejetnie zaprojektowac oraz zainstalowac z nalezyta dbaloscia. Zle i niechlujnie zamontowane moga cechowac sie duzymi oporami przeplywu powietrza oraz glosna praca instalacji. Bledy projektowe (nieprawidlowo biegnaca trasa kanalow) moze wymusic koniecznosc zabudowy plytami g-k. Sa jednak takie miejsca, ktore ciezko ominac i rury spiro trzeba umiescic wtedy w narozach pomieszczen np. gospodarczych, garderobach lub pralniach. Zazwyczaj jednak kanaly Spiro umieszcza sie pod sufitami podwieszanymi lub na poddaszu. W przypadku poddasza nieuzytkowego kanaly nalezy dodatkowo zaizolowac.
Kolejny, zalecany rodzaj kanalow to nowoczesna odmiana kanalow miekkich nazywanych „fleksy”, ktore oprocz nazwy nie maja nic wspolnego ze swoimi starszymi kuzynami. Kanaly polietylenowe to polaczenie wygody i swobody projektowej z wysokiej jakosci trwalym i higienicznym materialem. Mozna je zidentyfikowac po nazwach typu flex, peflex, ventiflex, smartflex.
Kanaly „fleksy” maja mniejsze srednice, co jest ich ogromna zaleta. W przeciwienstwie do swoich braci „spiro” mozna je pochowac w dowolnych przegrodach budowlanych, co daje duza swobode w projektowaniu instalacji. Sa bardzo trwale i odporne na uszkodzenia.
Co wazne – jasna powloka wewnatrz kanalu to aktywna warstwa z mikrosrebrem oraz antystatykiem, co oznacza wysokiej jakosci powietrze dystrybuowane do naszych pomieszczen. Takie kanaly mozna zalac betonem, w przypadku zlokalizowania ich w posadzce.
Dodatkowe mozliwosci
Sam rekuperator z dobrze zaprojektowanym systemem kanalow wentylacyjnych to 100% satysfakcji ze swiezego, czystego powietrza z dodatkowym odzyskiem ciepla. Jednak niemal kazde urzadzenie mechaniczne mozna rozbudowac i wzbogacic o dodatkowe funkcje. Tak tez jest w przypadku rekuperacji.
GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepla – pelni role ukladu wspomagajacego rekuperacje w kontekscie dodatkowej energooszczednosci oraz ma wplyw (niewielki) na roznice temperatur miedzy srodkiem a zewnetrzem. Celowo napisalam „niewielki”, bo w okresie letnim sa to wartosci rzedu 2-3 stopni. W zimie przejmuje poniekad obowiazki, jakie spoczywaja na „barkach” nagrzewnicy wstepnej, ktorej zadaniem jest ochrona antyzamrozeniowa. Jezeli jednak liczycie na to, ze GWC posluzy Wam jako dodatkowa klimatyzacja, to rozminiecie sie z prawda i stracicie tylko pieniadze. Od tego sa jednostki chlodzace. Jest to kolejna mozliwosc rozbudowania naszego systemu wentylacji mechanicznej. Wiecej informacji znajdziecie → tutaj.
W moim przypadku nie zdecydowalam sie na zadne dodatkowe urzadzenie. Rekuperator, ktory wybralam, posiada nagrzewnice wstepna, a sam dom jest tak usytuowany wzgledem stron swiata, ze nie spodziewam sie przegrzewania pomieszczen w okresie letnim. Jezeli zdarzylyby sie uporczywe upaly, to roznice temperatur na poziomie 2-3 stopni, mozna uzyskac blokujac szczelnie doplyw promieni slonecznych wykorzystujac do tego zwykle rolety lub zaluzje. Zaoszczedzone pieniadze ( w przypadku GWC od kilku do kilkunastu tys.) moge wydac na porzadne urzadzenia AGD, jak duza energooszczedna lodowka czy super piekarnik. Kwestia priorytetow.
Montaz kanalow wentylacyjnych
Musze przyznac, ze do tej pory, w kwestii budowy domu mam szczescie. Trafiam na pasjonatow, ludzi lubiacych swoja prace i szanujacych swoich klientow. Tak tez bylo w przypadku firmy wykonujacej dla mnie wentylacje mechaniczna. Co prawda jeszcze nie nastapilo finalne odpalenie instalacji, jednak wspolpraca do tej pory przebiegala w bardzo przyjemnej i profesjonalnej atmosferze. W przypadku firmy Ecocomfort, bo o niej mowa, czuje sie wrecz „dopieczona” pod wzgledem zaangazowania, wysokiej jakosci obslugi, fachowego podejsciu oraz super oferty.
Jak to sie stalo, ze trafilam wlasnie do nich? Na kazdym etapie budowy mojego domu szukalam rozwiazan optymalnych i kompleksowych. Liczyla sie fachowosc, doswiadczenie, ilosc zrealizowanych inwestycji, gwarancja i serwis. W przypadku wyboru wykonawcy rekuperacji wszystkie powyzsze skladowe zostaly spelnione. Do tego doszlo jeszcze cos wiecej – czynnik ludzki, jakim niewatpliwie byl przedstawiciel firmy w regionie. Pan Maciej Gorny z Ecocomfort to czlowiek, ktorego chcialby miec u siebie kazdy wlasciciel firmy. To wlasnie po spotkaniu z nim zdecydowalam, ze chce wentylacje mechaniczna wykonana przez firme z Myslenic. Zeby nie bylo watpliwosci – bylo to moje osme spotkanie z przedstawicielem firmy wykonujacej rekuperacje. Wiekszosc z wojewodztwa mazowieckiego. Pozostale ze slaska oraz malopolski. Jednak to wlasnie oferta przedstawiona przez Pana Macka okazala sie optymalna pod kazdym wzgledem. Do tego szalenie profesjonalne podejscie bez cienia niedopowiedzen. Musze przyznac, ze zadawalam trudne pytania, na ktore wiekszosc wykonawcow nie chce odpowiadac. Pan Maciek wyjasnil mi wszystko, tlumaczac kazdy etap krok po kroku. Gotowa oferte mialam na drugi dzien.
Kompleksowa wycena zawierala takie informacje jak – zapotrzebowanie powietrza dla mojego domu, ilosc punktow wentylacyjnych wraz z czerpnia i wyrzutnia, rodzaj rekuperatora, rodzaj kanalow, sam montaz wraz z niezbednymi elementami, informacje o kolejnosci wykonywanych prac itp. Po podpisaniu umowy pierwszym etapem byl projekt instalacji. Przygotowany przez inz. Michala Srage, spelnial wszystkie moje oczekiwania wzgledem ilosci punktow, lokalizacji czerpni i wyrzutni oraz miejsca na rekuperator.
Do ostatniej chwili zastanawialam sie nad wyborem centrali. Mialam dwoch faworytow, dlatego oferta zawierala wycene dwoch roznych centrali – polskiego i niemieckiego producenta. Wiecej informacji o rekuperatorze, na ktory sie zdecydowalam w kolejnym poscie.
Czas zaczac 😉
W pamietny wtorek, okolo godziny 14, monterzy z Ecocomfort rozpoczeli swoja prace. Skonczyli na drugi dzien okolo 16. W tym czasie, kiedy bylam na miejscu i widzialam, jak Panowie pracuja w duzym skupieniu, patrzylam na nich jak na moja mame, ktora w ciagu 15 minut potrafi ulepic 200 pierogow. Zachodze w glowe, jako ona to robi? Ja w tym samym czasie ulepie moze 20, z tego 5 rozpadnie sie podczas gotowania. Pierogi mojej mamy nigdy sie nie porozklejaja, a sa wypchane po brzegi farszem. Pierogi „na bogato” 🙂
Tak samo bylo w przypadku Panow z Ecocomfort. Bylo ich zaledwie dwoch, ale mialam wrazenie, ze pracuje cala druzyna. Do tego dbalosc o najmniejsze szczegoly oraz cecha fachowcow – nikt nikomu nie mowil, co ma robic. Tak tez pracowali Panowie z Praefy, Pan Pawel i cala ekipa od fundamentow czy wykonawca pokrycia dachowego firma Dachlux. Nie moge zapomniec o Panach wstawiajacych okna z firmy Noweokna. Tak jak napisalam na wstepie – mam szczescie do fachowcow.
Krotko o rodzaju kanalow wykorzystanych przy mojej wentylacji mechanicznej. Zastosowano dwa rozne materialy – kanaly przeznaczone do dystrybucji powietrza czerpnia-wyrzutnia to wyzej omawiane sztywne kanaly „spiro” zaizolowane welna mineralna. Do pozostalej czesci instalacji odpowiedzialnej za dystrybucje powietrza oczyszczonego przez filtry zamontowane w rekuperatorze wykorzystano kanaly „fleksy” z aktywna warstwa z mikrosrebrem zapobiegajaca rozwojowi mikroorganizmow.
Pozostale elementy to skrzynki rozprezne wykonane ze stali ocynkowanej oraz rozdzielacze i przepustnice.
Kanaly „spiro” zostaly zaizolowane na miejscu.
Wszystko docinane na wymiar.
Na tym etapie, wysokosc pomieszczen powinna byc juz ustalona. W moim przypadku, w wiekszosci pomieszczen bedzie standardowa wysokosc sufitow. Tylko w salonie i jadalni ( w niecalej strefie dziennej) sufit bedzie wyzej, odslaniajac wiazary. W tej konkretnej strefie zastosowano dysze dalekiego zasiegu, ktore doskonale sie tu sprawdza.
Czas na rozlokowanie punktow nawiewnych i wywiewnych.
Kolejny etap – rozlozenie kanalow wentylacyjnych na poddaszu nieuzytkowym…
…i polaczenie ich z poszczegolnymi punkami nawiewnymi i wywiewnymi.
Na tym etapie to wszystko. W kolejnym poscie ( za kilka tygodni) zobaczycie, jak wyglada montaz centrali wentylacyjnej oraz poznacie ta, ktora wybralam do swojego domu.
Ps. Zapomnialam o zdjeciach czerpni i wyrzutni:-) Gdzies mi umknely. Obiecuje naprawic sie na dniach 😉
Jedna odpowiedź do “Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – montaż kanałów”
Komentowanie zablokowane
Basia, a jak wyglada czyszczenie kanalow spiro, jak czesto powinno sie to robic? ja mam rekuperacje w mieszkaniu i wiem ze powinnam tez co jakis czas odkrecic wywiewniki i nawiewniki co sa przy suficie i je umyc pod woda, musze sie do tego zabrac (ktos powinien na mnie nakrzyczec i do tego zmusic) ale mam ciarki na mysl o pajakach, chyba w pierwszym roku jak sie wprowadzilam (mieszkanie nowka) zdazylo mi sie ze przez nawiewnik weszly do mieszkania moze ze trzy, ale takie jakby polamane, wiec moze jeszcze z czasow budowy jaja byly zlozone (nie wiem dokladnie jak pajaki sie rozmnazaja:)) Jakie moga byc tego konsekwencje?
Witaj Magda,
Większość „panów pająków” ginie zaraz po swoim pierwszym razie, zjedzony przez swoją partnerkę 😉 Być może któremuś udało się zwiać ze szczęk swojej narzeczonej i wyszli właśnie przez twoją instalację:-)
Najważniejsze w utrzymaniu instalacji w czystości jest regularna wymiana filtrów. Zazwyczaj co 3 miesiące. Pewnie w okresie występowania spogu, trzeba to robić częściej. Czerpnię i wyrzutnie należy kontrolować i czyścić dokładnie tak samo jak każdą inną tego typu część instalacji. W końcu w tradycyjnej wentylacji mechanicznej są również kratki wentylacyjne, które trzeba na bieżąco oczyszczać. Czyszczenie kanałów wykonuje się mechanicznie (specjalne szczotki) jednak musi to zrobić wyspecjalizowana ekipa, pod warunkiem, że instalacja nie jest wykonana ze starych miękkich kanałów. Bardziej narażona jest część instalacji wywiewnej, przez którą wylatują zanieczyszczenia z domu. W części nawiewnej powietrze przechodzi przez filtry. Według moich monterów, dobra instalacja może pracować nawet dekadę, bez ewentualnego czyszczenia.
przydatny artykuł jak zawsze. Zastanawiam się nad marką samego producenta centrali, jaką ty wybrałaś polską czy zagraniczną? czym się sugerowałaś? ciekawy jestem jakie będą rzeczywiste różnice na rachunkach.
Witaj Jacek,
Wybrałam niemieckiego producenta, więcej informacji w kolejnym poświęconym montażowi centrali 🙂
Też jestem ciekawa, na pewno będą o wiele niższe niż przy tradycyjnej wentylacji.
Pozdrawiam
Niech Pani napiszę jak się mieszka w domu z rekuperacją, zastanawia mnie czy będzie głośnio, czy będzie słychać te wywiewy, czy będą niższe rachunki itp. Tym czasem kolejny świetny post, gratuluje bloga, jak by każdy tak pisać dokładnie nie było by błędów na budowach.
Witaj Marek,
Obiecuję, że wszystko opiszę tylko muszę się tam najpierw wprowadzić 🙂 Rekuperacja jest napędzana mechanicznie. Jeżeli cały system jest dobrze zaprojektowany i wykonany, głośność urządzenia w nocy (kiedy cisza jest najbardziej pożądana) wynosi między 25-30 dB. Są to wartości niemal niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Warto pamiętać o zamontowaniu samego rekuperatora jak najdalej od sypialni. zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu oddalonym od strefy nocnej.
Postęp imponujący. Koniec już tuż tuż. A ja mam jedno pytanie? Braliście kredyt hipoteczny? Jeśli tak, to gdzie? Ja rozważam Bank Pocztowy https://hipoteki.net/bank-pocztowy-kredyt-hipoteczny/ ale pytam dosłownie wszędzie gdzie zajrzę, bo jakoś wole się upewnić najbardziej jak się da, a bankom z zasady nie ufam.
Witaj Mateusz,
Bez kredytu hipotecznego ciężko by było 🙂 Wybraliśmy Deutsche Bank, bo jeszcze rok temu miał najlepsze warunki, jednak nie wiem jak to dzisiaj wygląda. Chodziły nawet jakieś pogłoski o ich bankructwie, ale póki co wszystko jest po staremu. Niestety nie pomogę Ci w tej kwestii, bo w tym roku jeszcze nie porównywałam warunków w poszczególnych bankach.
kiedy będziesz montować rekuperator? w jakim odstępie czasowym należy zamontować taki sprzęt? czy rekuperator można zamontować np. w kuchni?
Witaj Ula,
Centralę zamontuję zupełnie na koniec. Szkoda by było zabrudzić sprzęt podczas malowania lub szpachlowania sufitów. Nowoczesne rekuperatory możesz zamontować wszędzie. Pamiętaj tylko o tym, że to urządzenie mechaniczne, więc będzie słychać jak pracuje. Poza tym nie ma ograniczeń.
Zastanawiam się nad zamontowaniem rekuperatora firmy Wanas ( chodzi o model 350). Niestety jestem dosc zielony w tym temacie dlatego wychodze z pytaniem czy kojarzysz te marke?
Witaj Maciek,
Niestety nie znam tej marki. Sama brałam pod uwagę jedynie dwie firmy zajmujące się produkcją centrali wentylacyjnych – Zehner i ThesslaGreen . Wybrałam niemieckiego producenta czyli Zehder.