Blog/Aktualności
Sieć wodociągowa i kanalizacyjna – pytania i odpowiedzi cz.2

Kiedy mamy do czynienia z przepompownia sciekow. Kto placi za jej budowe ?
odp : Koszty budowy przepompowni ponosi wlasciciel sieci. Przepompownie budowane sa w warunkach koniecznych do prawidlowej eksploatacji sieci.
Budowa przepompowni sciekow w praktyce w zwiazku z duzymi kosztami samej budowy jak i pozniejszej eksploatacji i utrzymania powinna byc stosowana w ostatecznosci gdy nie istnieje szansa korzystania z najtanszego sposobu odprowadzania sciekow czyli grawitacyjnego odprowadzania sciekow.
Odprowadzenie sciekow – czego dokladnie dotyczy ( scieki bytowo-gospodarcze czy rowniez wody deszczowe ? )
odp : Kwestia jest uregulowana zapisami Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wode i zbiorowym odprowadzaniu sciekow. Dz.U. 2001 nr 72 poz. 747
Wedlug zapisow w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wode i zbiorowym odprowadzaniu sciekow D.z.U. 2001 nr 72 poz.747, rozrozniamy kilka rodzajow sciekow.
Scieki bytowe – z budynkow mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz uzytecznosci publicznej, powstajace w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz scieki o zblizonym skladzie pochodzace z tych budynkow
Scieki komunalne – scieki bytowe lub mieszanine sciekow bytowych ze sciekami przemyslowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, odprowadzane urzadzeniami sluzacymi do realizacji zadan wlasnych gminy w zakresie kanalizacji i oczyszczania sciekow komunalnych
Scieki przemyslowe – scieki, niebedace sciekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstale w zwiazku z prowadzona przez zaklad dzialalnoscia handlowa, przemyslowa, skladowa, transportowa lub uslugowa, a takze bedace ich mieszanina ze sciekami innego podmiotu, odprowadzane urzadzeniami kanalizacyjnymi tego zakladu
scieki – wprowadzane do wod lub do ziemi:
- wody zuzyte, w szczegolnosci na cele bytowe lub gospodarcze
- ciekle odchody zwierzece, z wyjatkiem gnojowki i gnojowicy przeznaczonych do rolniczego wykorzystania w sposob i na zasadach okreslonych w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawozeniu (Dz. U. Nr 147, poz. 1033)
- wody opadowe lub roztopowe, ujete w otwarte lub zamkniete systemy kanalizacyjne, pochodzace z powierzchni zanieczyszczonych o trwalej nawierzchni
- wody odciekowe ze skladowisk odpadow oraz obiektow unieszkodliwiania odpadow wydobywczych
- wody pochodzace z odwodnienia zakladow gorniczych, z wyjatkiem wod wtlaczanych do gorotworu
- wody wykorzystane, odprowadzane z obiektow chowu lub hodowli ryb lososiowatych
- wody wykorzystane, odprowadzane z obiektow chowu lub hodowli ryb innych niz lososiowate albo innych organizmow wodnych, o ile produkcja tych ryb lub organizmow, rozumiana jako srednioroczny przyrost masy tych ryb albo tych organizmow w poszczegolnych latach cyklu produkcyjnego, przekracza 1 500 kg z 1 ha powierzchni uzytkowej stawow rybnych tego obiektu w jednym roku danego cyklu
Wazne – tresci ustawy wyraznie wynika, ze zabronione jest wprowadzanie sciekow bytowych i sciekow przemyslowych do urzadzen kanalizacyjnych przeznaczonych do odprowadzania wod opadowych. Sytuacja w druga strona wyglada podobnie – zabrania sie wprowadzania sciekow opadowych i wod drenazowych do kanalizacji sanitarnej.
W tym miejscu chcialabym wykorzystac material jaki na swojej stronie zamiescily Warszawskie Wodociagi S.A. i przylaczyc sie do apelu – „ SEDES TO NIE KOSZ NA SMIECI ”
Niestety czesto w naszej domowej toalecie laduja rzeczy, ktore nie powinny sie tam znalezc. Dotyczy to najczesciej duzych blokowisk, gdzie siec kanalizacyjna laczy kilkadziesiat lub kilkaset rodzin i w razie awarii nie ma na kogo zwalic winy. Zdecydowanie lepiej jest w zabudowie jednorodzinnej gdzie wieksza uwage poswieca sie urzadzeniom sanitarnym. Przeplywowosc sieci kanalizacyjnej w mniejszych aglomeracjach jest czasami ograniczona i szczegolnie tam nalezy zwrocic uwage na wyrzucane do sedesu rzeczy. Siec kanalizacyjna zaprojektowana jest do przyjmowania sciekow z naszego domu, naszych fekaliow, papieru toaletowego.
Przestrzeganie kilku prostych zasad, moze zapobiec powaznej awarii wewnetrznej sieci kanalizacyjnej w naszych blokach i domach.
Nie wrzucaj do sedesu :
materialow budowlanych – zapobiegniesz powstawaniom ciezko usuwalnych zatorow
pieluch swoich pociech, mokrych chusteczek, materialow opatrunkowych, rajstop – pozostalych czesci garderoby, ktore lacza sie i placza ze soba uniemozliwiajac swobodny przeplyw sciekow
chemikaliow, lekarstw, farb – pamietaj, ze wszystkie srodki chemiczne ( poza powszechnie uzywanymi do czyszczenia toalet ) sa bardzo szkodliwe dla pozytecznych mikroorganizmow oczyszczajacych scieki, jakie znajduja sie w biologicznej czesci oczyszczalni
Folii aluminiowych, reklamowek, szmat, gazet – materialow nierozpuszczalnych sie w wodzie, ktore tworza twarda, zbita mase zatykajac rury
Ulubionej gumy do zucia – wystarczy popatrzec na nasze chodniki, przyklejona gume bardzo ciezko usunac
Igiel – jest to ogromne niebezpieczenstwo dla osob pracujacych bezposrednio w kanalach, dbajacych o porzadek i prawidlowa eksploatacje sieci kanalizacyjnej. Wrzucajac igly, zyletki narazamy ich na skaleczenia, poranienia, ktore moga skutkowac powaznymi chorobami.
Korkow, nakretek, zatyczek – zbierajac plastikowe nakretki, mozesz wziac udzial w programie charytatywno-ekologicznym, z ktorego 100 % dochod przeznaczony jest na zakup sprzetu rehabilitacyjnego dla niepelnosprawnych dzieci. Pomozesz dzieciom, przyrodzie i nie zatkasz swojego sedesu
Patyczkow do uszu i niedopalkow papierosow – plastikowe patyczki i „pety”, wrzucone do szklanki wody juz po kilku godzinach cuchna nie do wytrzymania, a wrzucone do sedesu ??
Zrodlo : Warszawskie Wodociagi S.A.
Tluszczow i olejow – uzywamy je na co dzien, wylewane do sedesu pecznieja, tezeja oblepiajac rury, zmniejszaja ich srednice, nie kiedy powodujac ich lokalne przytkanie. Warszawskie Wodociagi S.A. nie umiescily na swojej stronie wizualizacji tego problemu, ale udalo mi sie znalezc obraz ktory powinien przemowic do kazdego. Rzecz miala i ma miejsce w Londynie – daje do myslenia.
Pokazuje przy okazji cala reszte omawianych problemow.
Niestety nie mozna wyswietlic filmu bezposrednio na moim blogu, ale w okienku kliknijcie na ” obejrzyj w You Tube ”
bezposredni link do filmu : Gora tluszczu
Zrodlo : youtube.com
Kto jest wlascicielem przylaczy wybudowanych na wlasny koszt – inwestor czy przedsiebiorstwo ?
odp : Wlascicielem infrastruktury jest podmiot, ktory poniosl koszty budowy i nie przeniosl prawa wlasnosci na inny podmiot.
W duzym uproszczeniu – jezeli budujecie przylacza wodno-kanalizacyjne na terenie swojej posesji za wszystko placicie z wlasnej kieszeni. Przedsiebiorstwo nie ma zadnego obowiazku doplacac do budowy waszych przylaczy. Jezeli budujecie siec/urzadzenia wodociagowe lub kanalizacyjne z wlasnych srodkow, istnieje mozliwosc odplatnego przekazania ich gminie lub przedsiebiorstwu na warunkach uzgodnionych w umowie.
Od ktorego etapu, nalezy rozpoczac budowe przylaczy wodno-kanalizacyjnych ?
– od sieci do studzienek na posesji
– od studzienek do wybudowanego budynku
odp : Kwestia jest uzalezniona od wydanych warunkow technicznych i projektu budowlanego.
W tym przypadku, chodzi glownie o wytyczne zwiazane z warunkami technicznymi odprowadzania sciekow, a dokladnie w jakim ukladzie/systemie ma sie to odbywac.
Jak podlaczyc podlicznik do podlewania ogrodu ?– czyli co zrobic by nie placic za scieki.
odp : Wszelkie informacje znajduja sie na stronie www.mpwik.com.pl.
Kto z posiadaczy duzego, bujnego ogrodu nie marzy o zmniejszeniu kosztow za wode ?? Istnieje na to prosty sposob. Osoby ktore chcialyby podlewac ogrod, placac tylko za wode, bez oplat za scieki, moga zamontowac wodomierz odliczajacy, tzw. odlicznik. Dzieki niemu ilosc sciekow zmniejszy sie o ilosc wody zuzytej na podlewanie ogrodu.
Wazne – odbiorca uslug instaluje wodomierz odliczajacy na wlasny koszt
Informacje o podlicznikach znajdziecie w kazdym przedsiebiorstwie wodociagowo-kanalizacyjnym w Polsce.
Przepisy regulujace – art.27 ust.6 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wode i zbiorowym odprowadzaniu sciekow – „w rozliczeniach ilosci odprowadzonych sciekow ilosc bezpowrotnie zuzytej wody uwzglednia sie wylacznie w przypadkach, gdy wielkosc jej zuzycia na ten cel ustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na koszt odbiorcy uslug ”
Miejskie Przedsiebiorstwo Wodociagow i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. informuje, ze ilosc wody do podlewania ogrodu jest naliczana wylacznie na podstawie wskazan wodomierza odliczajacego zainstalowanego przez odbiorce uslug. Daty i odczyty wodomierza ogrodowego nalezy podawac na poczatek i na koniec okresu wegetacji roslin, tj. 15.04 – 15.09, a takze w terminach dokonywanych odczytow wodomierza glownego.
Gdzie mozna zalezc parametry jakosci wody ?
odp : Wszelkie informacje znajduja sie na stronie www.mpwik.com.pl
Kazde przedsiebiorstwo wodociagowo-kanalizacyjne powinno posiadac mozliwosc wgladu do informacji o jakosci dostarczanej wody. W Rozporzadzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007 r. w sprawie jakosci wody do spozycia przez ludzi, mozna znalezc wymogi/normy mikrobiologiczne, chemiczne, organoleptyczne, fizykochemiczne, radiologiczne jakim powinna odpowiadac woda.
Woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, jezeli jest wolna od mikroorganizmow chorobotworczych i pasozytow w liczbie stanowiacej potencjalne zagrozenie dla zdrowia ludzkiego, substancji chemicznych w ilosciach zagrazajacych zdrowiu oraz nie ma agresywnych wlasciwosci korozyjnych.
Wazne – Badania jakosci wody wykonuja laboratoria, o ktorych mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wode i zbiorowym odprowadzaniu sciekow.
Na stronie MPWiK S.A. mozna znalezc informacje o jakosci, poziomie twardosci wody oraz archiwum jakosci wody. Taka zakladke posiadaja wszystkie przedsiebiorstwa wodociagowo kanalizacyjne w Polsce.
Wybudowanie przylaczy wody bez projektu i informowania przedsiebiorstwa wodociagowego – czym grozi ?
odp : Wszelkie informacje znajduja sie na stronie www.mpwik.com.pl
Sytuacja czysto hipotetyczna – Pan X wymyslil sobie, ze nie bedzie placic za projekt przylaczy wodociagowych, nie bedzie rowniez zglaszac nigdzie budowy przylaczy, sam po cichu podlaczy sie do sieci i bedzie do woli, bezplatnie czerpac wode. Poczytal troche w internecie, byl u sasiadow budujacych przylacza i wszystko zapamietal. Po jakiego diabla ktos bedzie mu mowil jakich materialow ma uzyc, rodzaju rur, dlugosci, w ktorym miejscu bedzie zlokalizowany zestaw wodomierzy. Zespol Uzgodnien Dokumentacji Projektowej bedzie mu jeczal nad uchem, a na sama mysl o przedsiebiorstwie wodociagowych robi mu sie slabo. Pan X nie zyczy sobie obcego faceta na swojej dzialce, ktory mialby budowac jego przylacza, a geodete wykonujacego inwentaryzacje wykonanych prac wykopal by od razu.
Ktoregos dnia jego sasiad odkrywa nielegalny proceder i nazywa go oszustem. Wiesc szybko rozchodzi sie po okolicy. Ma dosc ciaglych awarii i problemow technicznych zwiazanych z fatalnym wykonaniem nielegalnych przylaczy, koledzy odwrocili sie od niego, czuje sie z tym zle. Postanowil odzyskac twarz i pozbyc sie nieustannych klopotow z poborem wody. Odziany w elegancka marynarke, udaje sie do przedsiebiorstwa wodociagowego. Na miejscu pracownicy nie traktuja go jak zwyrodnialca, tylko informuja jak mozna wyjsc z takiej sytuacji.
W przypadku Warszawskich Wodociagow S.A sprawa wyglada bardzo klarownie. W sytuacji nielegalnego poboru wody lub nielegalnego odprowadzania sciekow nalezy zglosic sie do dzialu obslugi klienta. Pracownik przedsiebiorstwa poinformuje nas o krokach jakie nalezy poczynic, chcac legalnie podlaczyc sie do sieci. Do przygotowania bedzie komplet dokumentow:
- Dokument potwierdzajacy prawo wlasnosci lub inny tytul prawny do nieruchomosci
- Dokument potwierdzajacy zmiane adresu lub nadanie numeru porzadkowego posesji
- Warunki techniczne zaopatrzenia w wode i odprowadzanie sciekow wydane przez MPWiK
- Uzgodniony z MPWiK projekt techniczny przylacza wodociagowego lub kanalizacyjnego
- Zgode wlasciciela przewodu wodociagowego lub kanalu ulicznego na podlaczenie sie do sieci ( w przypadku sieci nie bedacej w eksploatacji MPWiK )
- Umowe o pelnienie nadzoru technicznego nad budowa przylaczy i przylaczenia do sieci lub dzienniczek budowy przylacza wodociagowego lub kanalizacyjnego
Dokumenty powykonawcze przylaczy :
- Protokol kontroli i odbioru technicznego przylacza wodociagowego lub kanalizacyjnego lub protokol odbioru koncowego przylaczy
- Inwentaryzacje geodezyjna powykonawcza przylaczy
- Wyniki badan bakteriologicznych wody pobieranej z sieci miejskiej ( dotyczy przylacza wodociagowego )
Wazne – jezeli klient wyrazi zgode na dopelnienie legalizacji przylacza wodociagowego lub kanalizacyjnego, bedzie musial wyrownac naleznosci wynikajace z poniesionych przez przedsiebiorstwo kosztow zwiazanych z :
- Nielegalnego poboru wody i odprowadzania sciekow – wysokosc obciazenia zalezna jest od okresu nielegalnego pobierania wody i odprowadzania sciekow, zgodnie z art. 415 i nast. Kodeksu Cywilnego – kto z winy swej wyrzadzil drugiemu skode, obowiazany jest do jej naprawienia
- Kosztem prac zwiazanych z ujawnieniem, badz potwierdzeniem istnienia nielegalnego przylacza – 736,00 zl – dobrowolne zgloszenie sie do dzialu obslugi klienta zwalnia z w/w oplaty
- Trwalego odciecia wody lub zamkniecia przylacza kanalizacyjnego
Sytuacja wyglada zupelnie inaczej, kiedy to przedsiebiorstwo odkryje nielegalny pobor wody lub nielegalne odprowadzanie sciekow. Sprawa moze trafic do sadu i byc potraktowania jako wykroczenie lub przestepstwo.
Wazne – Za nielegalny pobor wody grozi grzywna do 5 000 zl, za nielegalne odprowadzanie sciekow grozi ograniczenie wolnosci lub grzywna do 10 000 zl
Nalezy pamietac, ze osoby reprezentujace przedsiebiorstwo wodociagowo-kanalizacyjne, po okazaniu legitymacji sluzbowej maja prawo wstepu na teren nieruchomosci w celu przeprowadzenia kontroli urzadzen pomiarowych, wodomierza glownego i dokonac odczytu ich wskazan oraz dokonania badan i pomiarow.
Jedna odpowiedź do “Sieć wodociągowa i kanalizacyjna – pytania i odpowiedzi cz.2”
Komentowanie zablokowane
Jesteśmy właśnie przed zakupem działki budowlanej i według sąsiadów w mojej okolicy jest kanalizacja ale na mapie jaką dostaliśmy od właścicieli nie ma, jest to mapa zasadnicza co robić??
Witaj Janusz,
O tym czy do twojej działki podłączona jest sieć kanalizacyjna przede wszystkim powinien wiedzieć jej właściciel. Jeżeli sąsiedzi z przylegających do działki nieruchomości mają studzienki kanalizacyjne, prawie na pewno na twojej parceli również znajdziesz studzienkę. Przedsiębiorstwo kanalizacyjne budując swoją sieć z marszu przyłącza wszystkie posesje. Jeżeli na mapie zasadniczej, którą jak się domyślam otrzymałeś od właściciela nie ma naniesionej sieci kanalizacyjnej, może to oznaczać, ze jest nieaktualna. W starostwie powiatowym okolicy która cię interesuję, nie będąc jeszcze właścicielem, możesz pobrać aktualną mapę zasadniczą ( koszt w mojej okolicy 12 zł ).
Pozdrawiam
Mam działkę, w sąsiedztwie której są 3 domy. Są one podłączone się do sieci gminnego wodociągu poprzez wybudowanie własnego odcinka, biegnącego w gminnej drodze. Mam zgodę sąsiadów na podłączenie się do ich sieci.
Wystąpiłam do Urzedu Gminy o warunki techniczne podłączenia wody, w odpowiedzi dostałam pismo z informacją, że ze względu na brak uzbrojenia w sieć nie ma możliwości wydania zapewnienia oraz wydania warunków technicznych przyłączenia do sieci wodociągowej. Zadzwoniłam do Gminy z pytaniem co w takim razie powinnam teraz zrobić, żeby się podłączyć się do prywatnego odcinka. Odpowiedziano mi, że powinnam zrobić projekt przyłącza. Jakoś wydało mi się to dziwne. Jak mam zrobić projekt jeśli nie znam warunków technicznych? Kto w takim przypadku wydaje warunki techniczne?
Witaj Ola,
Rzeczywiście wygląda to bardzo dziwnie. Po pierwsze wniosek o wydanie warunków technicznych powinnaś złożyć w lokalnym Zakładzie Wodociągowym, a nie w Urzędzie Gminy. Zakład wodociągowy czy kanalizacyjny jest podmiotem zewnętrznym świadczącym usługi dla danej gminy, chyba że u ciebie jest jakiś wyjątek. Jeżeli masz pozwolenie prywatnych inwestorów na podłączenie do ich sieci powinnaś dołączyć pisemną zgodę do dokumentów składanych w Zakładzie wodociągowym. Organ wydający ci opinie, że ze względu na brak sieci nie ma możliwości wydania zapewnienia dostawy wody napisał oczywistą oczywistość. Natomiast istnieje możliwość podłączenia się do sieci sąsiadów, ale warunki techniczne zawsze wystawia Zakłada Wodociągowy. Postaram się dowiedzieć czegoś więcej na temat Twojego przypadku, może uda mi się pomóc. Tym czasem udaj się do Zakładu Wodociągowego, który jest właścicielem sieci i poproś o kontakt do osoby wykonującej przyłącza wodociągowe w Twojej okolicy. Zawsze w każdym zakładzie mają listę osób z którymi współpracują. Jak już będziesz miała do nich kontakt, zadzwoń i spytaj się o projekt przyłączy od Twojej działki do sieci prywatnej podłączonej do sieci gminnej bez wydanych warunków. Zazwyczaj są to doświadczone osoby, które przerobiły już wszystkie wariacje i kombinację, może coś ci podpowiedzą.
W między czasie ja trochę pogrzebie 🙂
Pozdrawiam
Witaj Ola,
Według tego co udało mi się ustalić, warunki techniczne wystawia zawsze Zakład Wodociągowy do którego należy sieć wodociągowa. Upewnij się czy złożyłaś wniosek o wydanie warunków technicznych w odpowiednim miejscu. Nie ma znaczenia, że podłączysz się przez prywatną sieć. Wodociągi zapewniają dostawę wody, a nie sąsiad. Kwestia projektu przyłączy jest jasna – dopiero po uzyskaniu warunków technicznych.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Pozdrawiam
Witaj,
Zadzwoniłam po raz kolejny do wodociągów i tak jak wcześniej odesłali mnie do urzedu gminy. Tam jednak po paru odsyłaniach dotarłam do osoby kompetentnej. Okazuje się, że to jednak oni, czyli UG, powinni wydać warunki. Poinformowano mnie, że nie dostałam zgody bo nie ma warunków technicznych, czyli to co w piśmie. Powiedziałam, że mam zgodę właścicieli na przyłączenie do ich sieci i proszę o warunki techniczne jak mam sie podłączyć. Teraz zobaczymy co dalej. Mam dzwonić jutro rano. Napiszę…
Bardzo jestem ciekawa jak sytuacja się rozwinie. Nigdy nie spotkałam się z przypadkiem, żeby UG wydawał warunki, chyba że jest właścicielem sieci. Napisz proszę z jakiego regionu Polski piszesz, może ktoś będzie miał podobny problem, to będzie mu łatwiej.
Mam wspólną studzienkę z czterema sąsiadami. W przeciągu roku dwa razy wywaliło mi ścieki do piwnicy z powodu zatkania przepływu. Rura do mojej instalacji jest umiejscowiona najniżej przez co ja pierwszy odczuwam tego skutki i muszę odtykać na własny koszt. Dzisiaj okazało się, że sąsiad wrzucił do ubikacji gruz. Jest może jakoś unormowana prawnie taka sytuacja, żeby podzielić koszty na wszystkich użytkowników?
Łukasz, jeżeli jesteś wstanie udowodnić, że twój sąsiad id…ta, wrzucił gruz do sedesu i dlatego instalacja uległa awarii, to koszty naprawy całej instalacji powinien ponieść tylko i wyłącznie winowajca. Dlaczego wszyscy mają za to płacić? Pewnie nie chcesz drzeć kotów z sąsiadem ale takie wrzucanie resztek budowlanych do ubikacji prawie zawsze kończy się awarią. Moim zdaniem wszyscy w trójkę (pozostali sąsiedzi) przedstawcie sprawę jasno – popsułeś instalację więc płacisz za jej naprawę. Tym bardziej, że z tego co wiem, w przypadku instalacji wodnej, w przypadku np. zalania sąsiada w bloku odpowiada ten, którego część instalacji uległa awarii. Jeżeli zatkanie instalacji odbyło się na odcinku waszego „mądrego” sąsiada to właśnie on powinien zapłacić za wszystko. Może pomyśl o jakimś ubezpieczeniu dodatkowym na wypadek takich przygód. W ostateczności zostaje ci Sąd, ale chyba nie chcesz tak dobiegać sprawiedliwości 🙂
Dzięki śliczne za odpowiedź, zadzwonię do firmy, która udrożniała kanalizację czy są wstanie to potwierdzić, jeśli nie rzeczywiście wykupie ubezpieczenie, bo zabawa robi się droga 😉