dom, dom energooszczędny, okna

Okna energooszczędne z ciepłym montażem

Jest styczen 2017 r. Od poczatku Nowego Roku obowiazuja juz nowe warunki techniczne dotyczace parametrow okien, wprowadzone znacznie wczesniej przez Ministra Infrastruktury. Dla nikogo nie powinno byc to zaskoczeniem. Przepisy zostaly ogloszone jeszcze 2013 roku, a obowiazuja od 2014. Wedlug nich, od 1 stycznia 2017 wspolczynnik przenikania ciepla U ma wynosic 1,1 W/m2K, a od 1 stycznia 2021 – 0,9 W/m2K. Kwestia wyboru miedzy oknami PVC, drewnianymi czy z aluminium pozostaje w gestii inwestora. 

Wprowadzone zaostrzenia maja na celu poprawe efektywnosci energetycznej budynkow, co w kontekscie energooszczednosci ma ogromne znaczenie. Zreszta nie trzeba daleko szukac. Ci z was, ktorzy wychowali sie w blokach z lat 70-tych, 80-tych czy domach wybudowanych pare dekad temu, doskonale pamietaja moment wymiany starej drewnianej stolarki okiennej na nowe plastiki. Efekt byl zauwazalny niemal natychmiast. Nizsze rachunki za ogrzewanie, cieplej w mieszkaniu/domu, firanki nie poruszaly sie pomimo zamknietych okien. 

Uklad, wielkosc i rodzaj okien w domach i mieszkaniach, moze zadecydowac o tym, czy w ogole chcemy kupic dana nieruchomosc. W blokach daja poczucie wolnosci i przestrzeni, a piekny widok z okna moze przekonac niezdecydowanych.  W domach jednorodzinnym coraz czesciej sa przedluzenie wnetrza, laczac w subtelny sposob z tym, co na zewnatrz.

Okna, jako niezbedny element konstrukcji naszych domow, trzeba traktowac co najmniej z podwojna atencja. Ich unikalna cecha przezroczystosci jest jedyna i niepowtarzalna. Jednak zadne okno nie bedzie mialo takich parametrow jak lita sciana, zwlaszcza tych izolacyjnych. Dlatego czas poswiecony na wybor odpowiedniej stolarki okiennej moze zaprocentowac w przyszlosci. Co wazne – odpowiednio dobrane i szczelnie zamontowane, daja mozliwosc  biernego pozyskiwania energii slonecznej, szczegolnie w domach dobrze ustawionych wzgledem stron swiata.  

Co to oznacza?  Dzieki odpowiedniemu usytuowaniu budynku mozemy zapewnic sobie darmowa energie sloneczna. Profity plynace z tego zjawiska to mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz maksymalne wykorzystanie promieni slonecznych w okresach przejsciowych typu wiosna-jesien. W zimie niestety slonce nie ma takiej mocy tworczej, jednak w bezchmurne dni potrafi przyjemnie dogrzac przez duze przeszklenia.

Jaki zatem bedzie optymalny uklad domu wzgledem stron swiata? Nie na kazdej dzialce da sie to zrobic, szczegolnie z gotowym projektem. Bedzie to wymagalo od przyszlego gospodarza jeszcze wiekszego zaangazowania, jednak warto przynajmniej zblizyc sie to schematu. Pomieszczenia dzienne, w ktorych spedzamy najwiecej czasu, powinny miec najwieksze przeszklenia i znalezc sie na elewacji poludniowej – salon, jadalnia z wyjsciem na ogrod. W takim wariancie glowne wejscie, spizarka, kuchnia i inne pomieszczenia niewymagajace duzego naslonecznienia moglyby sie znalezc od strony polnocnej. Wykorzystujac duze przeszklenia, pamietajcie o odpowiednim zabezpieczeniu budynku przed przegrzaniem w okresie letnim. Najpopularniejszym sposobem zatrzymania nadmiaru promieni jest okap dachowy. Latem, wysoko operujace slonce, zazwyczaj nie dociera w glab pomieszczen. Jezeli jednak zapusci sie do srodka, warto zabezpieczyc sie, wypuszczajac markize, zaluzje, rolete, okiennice lub inna ochrone przeciwsloneczna. Wiecej informacji na temat podstaw domu energooszczednego znajdziecie → tutaj.

Wymagania techniczne dotyczace okien, o ktorych wspomnialam na poczatku, trzeba traktowac doslownie. Byc moze to oczywista oczywistosc, ale wole o tym wspomniec, zeby nie bylo watpliwosci.

Kazde okno jest elementem projektu budowlanego, na podstawie ktorego dostaniemy pozwolenie na budowe. Dlatego parametry deklarowane musza sie zgadzac z tym, co bedzie zamontowane. Jezeli dostaliscie pozwolenie na budowe jeszcze w 2016 roku, to obowiazuja was stare parametry dotyczace okien. Jednak nikt wam nie zabroni montazu lepszych, szczegolnie tych z kategorii energooszczednych. 

Zanim przejde dalej i zaczne sie chwalic oknami  ;-), chcialabym przedstawic krotki slowniczek skrotow, nazw i terminow, ktorych poznanie pomoze wam polapac sie w watku okiennym 🙂 

Unia Europejska juz jakis czas temu ustalila znaczenie poszczegolnych pojec dotyczacych okien, tworzac swoj „slowniczek”. Wszystkie ustalenia zostaly rzetelnie opracowane i zamkniete w normy PN-EN 12519:2007 „Okna i drzwi –Terminologia”

Dotyczy okien PVC

  • Nadproze –  element konstrukcyjny ponad otworami w scianie. Jego zadaniem jest przeniesienie obciazen oddzialujacych na fragment sciany ponad otworem na mur po obu stronach otworu.
  • Ramiak gorny oscieznicy – element konstrukcyjny, ktory tworzy wraz z ramiakiem dolnym oraz stojakiem oscieznicy rame okna.
  • Nadswietle –  okno wewnetrzne (gorna czesc przeszklenia) najczesciej pojedyncze i stale bez mozliwosci otwarcia. 
  • Slemie – stala, pozioma poprzeczka dzielaca najczesciej okno na czesc gorna i dolna.
  • Ramiak gorny skrzydla – czesc elementu konstrukcyjnego skrzydla okna, 
  • Stojak oscieznicy – pionowy element konstrukcyjny okna. Oscieznica to rama mocowana w otworze okiennym, w ktorej zamocowane zostana zawiasy sluzace do zawieszenia skrzydel okiennych.
  • Skrzydlo – czesc ruchoma mocowana do ramy za pomoca zawiasow, osadzona w oscieznicy okiennej, ktora ma na celu umozliwienie zamykania i otwierania okna.
  • Szczeblina –  potocznie nazywana szprosem, listwa dzielaca skrzydlo okienne lub drzwiowe na mniejsze pola tzw. kwatery.
  • Ramiak boczny skrzydla – boczna czesc przegrody (skrzydla) okna.
  • Ramiak dolny skrzydla – dolna czesc przegrody (skrzydla) okna,
  • Slupek okienny – pionowy element podzialu okna wielodzielnego, zamocowany w progu i slemieniu. Decyduje o podziale pionowym okna.
  • Oszklenie dolne – to po prostu szyba. 
  • Ramiak dolny oscieznicy/prog – skrajnie dolny poziomy element konstrukcyjny.

 

To chyba wszystkie najistotniejsze oznaczenia i podstawowe podzialy. Mozna by bylo jeszcze bardziej uproscic sprawe rodzajow okien i podzielic je na tradycyjne, balkonowe i polaciowe (dachowe). Pierwsze to te, najczesciej spotykane, montowane na standardowych wysokosciach. Balkonowe i dachowe nie trzeba nikomu tlumaczyc. 

Z czego sklada sie standardowe okno z PVC?

Nadal najpopularniejszym rodzajem okna wybieranym przez polakow jest okno plastikowe. Ja rowniez zdecydowalam sie tego typu rozwiazanie. Sa tansze od drewnianych czy aluminiowych, daja wiecej mozliwosci kolorystycznych oraz wygode uzytkowania. Dlatego sa w znaczacej przewadze i zabieraja (wedlug roznych zrodlem) od 85% do 90% rynku stolarki okiennej. 

Oprocz informacji zawartych w ww. normach europejskich, standardowe okna plastikowe powinny skladac sie z kilku podstawowych elementow.

 W zwiazku z budowa domu energooszczednego wybor okien stal sie priorytetem domykajacym kwestie zminimalizowania strat wynikajacych z niekontrolowanej ucieczki ciepla z budynku (dlugie zdanie 🙂 ) Na parametry energooszczedne okna ma wplyw kilka zasadniczych wspolczynnikow. Na pierwszy plan wysuwa sie wspolczynnik przenikania ciepla dla calego okna (Uw). Wedlug nowych przepisow powinien wynosic nie wiecej niz  1,1 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K dla polaciowych. Jednak na ostateczna wartosc wspolczynnika Uw, ma wplyw kazdy, pojedynczy element wykorzystany do jego produkcji, jak pakiet szybowy (Ug), profil (Uf), rodzaj ramy, rodzaj wzmocnien oraz liczby i szerokosci komor w profilu

Pakiet szybowy Ug

Szyba to pierwsze skojarzenie z oknem. Na parametry pakietu szybowego nazywanego takze szybami zespolonymi lub zestawem szybowym, ma wplyw po pierwsze sama szyba, rodzaj wypelnienia oraz rodzaj ramki dystansowej. Najczesciej stosowany zestaw to ten dwuszybowy wypelniony argonem. Jednak coraz czesciej producenci, dystrybutorzy i sami monterzy proponuja pakiety trzyszybowe. Nic dziwnego. Znacznie poprawia wspolczynnik przenikania ciepla dla powierzchni przeszklonej Ug i  nadal sa w rozsadnej cenie. 

Na rynku dostepne sa rowniez pakiety czteroszybowe wypelnione gazem szlachetnym jak krypton czy xenon. Jednak do uzyskania wartosci ponizej 1 W/m2K, wystarczy pakiet trzyszybowy z argonem w srodku. Wracajac do wspolczynnika Ug – zobaczcie, jak maleje wspolczynnik przenikania ciepla dla powierzchni przeszklonej wraz ze wzrostem ilosci szyb.

Przedstawione wartosci moga sie roznic w zaleznosci od producenta.

Ramka dystansowa  (ten srebrny pasek miedzy szybami) to kolejna wazna kwestia, od ktorej zalezy wystepowanie mostka termicznego w punkcie styku szyby z rama. To newralgiczne miejsce moze stac sie zrodlem strat ciepla glownie przez material uzywany do jego produkcji. Do niedawna najczesciej spotykanym komponentem wykorzystywanym do tworzenia ramek dystansowych bylo aluminium. Jednak wraz z rozwojem sektora stolarki okiennej i wyzylowania wspolczynnika Uw, ten fragment stal sie problemowy, gdyz aluminium wykazywalo wysoka przewodnosc cieplna. Zastapienie aluminium, chociazby stala ocynkowana obnizylo kilkukrotnie ten parametr. Przewodnosc cieplna stali jest ponad trzykrotnie mniejsza niz aluminium. Stad takie wyniki. 

Profil okienny Uf

Rama podobnie jak pakiet szybowy graja w tej samej druzynie. Ich celem jest ochrona przed ucieczka ciepla oraz jak najnizszy wspolczynnik koncowy –Uw. W przypadku ramy liczy sie szerokosc oraz rodzaj wykorzystanego zbrojenia/wzmocnienia. W przypadku okien energooszczednych dobre parametry ramy zaczynaja sie od 80 mm, a zastosowane wzmocnienia wykonane sa w tworzywa sztucznego. Niestety ilosc komor wykorzystanych ma znaczenie drugorzedne. Jezeli kupimy okna pieciokomorowe w ramie 70 mm, a nasz sasiad pokusi sie o szesciokomore w ramie 60 mm, to na pewno nasze beda cieplejsze. Z czysto fizycznego punku widzenia w cienkiej ramie moga nie zmiescic sie 3 szyby, tak chwalone i coraz czesciej stosowane. 

 Izolacyjnosc akustyczna Rw

W tym przypadku im wiekszy wspolczynnik Rw, tym lepsza izolacyjnosc akustyczna okna. Wartosci mierzone oczywiscie w decybelach, zaleza bezposrednio od opisanych powyzej pakietow szybowych, rodzajow profili czy zastosowanej ramki dystansowej. Kolejnym waznym czynnikiem jest rodzaj zastosowanych uszczelek oraz sam montaz. Wiekszosc dostepnych na rynku okien charakteryzuje sie wspolczynnikiem Rw na poziomie 30db. Wszystko powyzej tej wartosci jest bardzo ok. 

Z jakimi zjawiskami musza sobie radzic nasze okna? 

Nie mozna je porownac do zadnego innego materialu. Sa niezastapione i czesto niedoceniane. Dla niektorych inwestorow podstawowym kryterium wyboru jest swobodne otwieranie i jeszcze latwiejsze zamykanie 😉 Jednak nasze domowe przeszklenia, na co dzien musza sprostac wielu zywiolom, napierajacymi z obu stron.

 

 „Cieply montaz”

Naturalna reakcja kazdego inwestora budujacego dom energooszczedny jest profilaktyka czyli zapobieganie. Widzac, na jakie zjawiska narazone sa nasze okna w zaleznosci od pory roku, chcielibysmy miec pewnosc, ze spelnia swoje zadanie przynajmniej na 5+  🙂 

Pewnie domyslacie sie juz, do czego zmierzam? Nawet najbardziej wyczesane okna zle i nieszczelnie zamontowane, moga przyczynic sie do znacznej utraty ciepla z naszego domu. Zakladam jednak, ze czasy fuszerek przy montazu okien minely bezpowrotnie. Standardowy montaz przy uzyciu jedynie kotew i pianki PUR, powinien byc opanowany przez kazda szanujaca sie firme, ktora kompleksowo zajmuje tym tematem. Jednak wraz z rozwojem technologicznym samych okien, w ramach dopelnienia i uzupelnienia oferty, stosuje sie tzw. „cieply montaz”. Co to znaczy? 

Cieply montaz, a scislej mowiac montaz warstwowy, zostaw opracowany przede wszystkim po to, zeby zwiekszyc parametry izolacyjne na styku okna z murem. Kolejna kwestia jest dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej, czyli samej pianki PUR.

Najprosciej tlumaczac – montaz warstwowy polega na dodaniu dwoch wspierajacych sie wzajemnie warstw izolacyjnych (specjalnych tasm), wewnetrznej paroszczelnej i zewnetrznej poroprzepuszczalnej.

Jakie bylyby skutki pomylenia tasm ze soba lub montazu inna strona? 😉 Odwrocenie procesu dyfuzji pary wodnej skutkowaloby powolnym niszczeniem calej stolarki okiennej oraz pojawieniem sie plesni i grzybow (niejadalnych 😀 ). Zobaczcie, jak wyglada przekroj przez okno, ktore sama wybralam z wykorzystaniem montazu warstwowego. Na przekroju ponizej widac rowniez „cieply parapet”, ktory stosowany jest jako dopelnienie calego montazu. 

Siedziba noweokna.pl

Czy to naprawde dziala? Z punktu widzenia zwyklego „Pana Mieczyslawa Szybki” 😉 , ktory mysli sobie-  „…jezeli z obu stron ramy, oprocz pianki PUR dodam dwie tasmy wzajemnie sie uzupelniajace, wychodzace poza lico budynku dodatkowo do niego przytwierdzone, to chyba rzeczywiscie bedzie to dodatkowa izolacja”. Pan Mietek Szybka w swoim innowacyjnym pojmowaniu montazu warstwowego ma sporo racji. Jednak czy to nie jest kolejny chwyt marketingowy, zeby podwyzszyc koszty montazu okien? Ciezko z tym nie polemizowac. Przeciez juz samo okna wykazuje swietne parametry izolacyjne, byc moze wystarczy standardowy montaz? W tym miejscu warto wspomniec, ze istnieje kilka sposobow „cieplego montazu”, nie tylko z wykorzystaniem tasm okiennych. Zwykle folie zastepowane sa tasmami rozpreznymi. Bardziej zaawansowana technika, ktora wymaga juz zastosowania zewnetrznych stelazy, zwana- systemem montazu okien w warstwie ocieplenia, wymaga ogromnej precyzji, a cena potrafi siegac polowy kwoty za same okna. Cieply montaz, a scislej mowiac montaz warstwowy zostaw opracowany przede wszystkim po to, zeby zwiekszyc parametry izolacyjne na styku okna z murem. Kolejna kwestia jest dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej, czyli samej pianki PUR. Jednak liczac koszty vs jakosc, swoja uwage skupilam na pierwszej metodzie, czyli na wykorzystaniu tasm (wewnetrznej paroszczelnej i zewnetrznej poroprzepuszczalnej)

Chwile szukalam odpowiedzi na powyzsze pytania i wydaje mi sie, ze znalazlam. Sami producenci jedynie zachecaja do szczelnego montazu. Wciaz brakuje odpowiednich testow, ktore w sposob jednoznaczny udowodnilyby wyzszosc cieplego montazu nad standardowym. W kwestii samych okien jestesmy wstanie dokladnie obliczyc np. wspolczynnik Uw dla calosci czy chociazby Ug dla samej szyby, ale co izolacja okna od sciany domu?

Wedlug rozporzadzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunkow technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie:

 Jak to wyglada w praktyce?

Bardzo przydatny, w znalezieniu odpowiedzi na wszystkie powyzsze pytania dotyczace cieplego montazu, moze okazac sie test/badanie/proba przeprowadzona przez jeden z portali zajmujacych sie tematyka okienna. Na wstepie chcialabym zaznaczyc, ze test zostal wykonany na specjalnych „ramach badawczych” bez wykorzystania konkretnych okien czy materialow izolacyjnych. Dlatego wydaje mi sie byc miarodajny i obiektywny. 

Do przedmiotowego badania wykorzystano 4 ramy stalowe o wymiarach

Dwa rozne rozmiary ksztaltek zostaly opracowane wedlug najczesciej sprzedawanych okien wykonanych z oscieznic o podobnej glebokosci.

Od strony wewnetrznej rama badawcza zostala oslonieta blenda z blachy stalowej, z drugiej pozostawiona calkowicie odslonieta.

zrodlo:oknotest.pl

W kazdej z ram powstaly 4 szczeliny o dlugosci 1 mb, szerokosci 20 mm i glebokosci 70 mm albo 90 mm.

Nastepnie wszystkie szczeliny w ramach zostaly wypelnione pianka PUR, z tym ze – dwie ramy (70 mm i 90 mm) zostaly wypelnione pianka i pozostawione bez scinania nadmiaru, a kolejne dwie (70 mm i 90mm) wypelnione pianka, scieto nadmiar, a szczeliny zaklejono od strony wewnetrznej folia paroizolacyjna, a od strony zewnetrznej paroprzepuszczalna.

zrodlo:oknotest.pl

Wyniki przeprowadzonych testow przedstawiono w 4 tabelach. Dane uzyskane na podstawie przeprowadzonych badan znajdziecie → tutaj.

Co nastapilo? Wyniki przeprowadzonych badan w sposob jednoznaczny wskazuja na znaczaca przewage montazu warstwowego nad metoda standardowa. Stalowe ksztaltki wypelnione pianka z dodatkowymi foliami po obuch stronach, z pianka PUR, jako termoizolacja – „zwieksza srednio szczelnosc polaczenia o ponad 75%, a w zakresie niskich cisnien wrecz eliminuje zjawisko niekontrolowanej infiltracji powietrza przez zlacze” -(zrodlo:oknotest.pl).

Moim zdaniem cieply montaz sie oplaca, a co Ty sadzisz? 

Okna do mojego domu

Buduje dom energooszczedny, wiec wybor okien stal sie priorytetowy i ukierunkowany na konkretne parametry i wlasciwosci. Musze przyznac, ze proces nie trwal zbyt dlugo. Wlasciwie od samego poczatku wiedzialam jakie okna zamontuje u siebie. Pozostawala kwestia wyboru odpowiedniego modelu o parametrach spelniajacych moje oczekiwania. Oczywiscie, calkowity koszt stolarki okiennej mial ogromne znaczenie na decyzje koncowa. Porownujac ze soba dwa najwazniejsze czynniki, czyli cena vs jakosc, nie mialam watpliwosci, ktore okna wybiore. Pomorska firma z Bytowa, produkujaca okna od ponad 30 lat, jest absolutnym liderem rynku oraz czolowym wytworca okien energooszczednych. Drutex oprocz ogromnego doswiadczenia jest w pelni niezaleznym przedsiebiorstwem. Co to oznacza w dla klientow? W zwiazku z tym, ze samodzielnie produkuje najwyzszej jakosci profile okienno-drzwiowe klasy A, szyby zespolone, posiada wlasny dzial B+R, biura konstrukcyjne i badawcze, ich potencjal produkcyjny pozwala na wytwarzanie do 7000 okien dziennie. Dzieki temu firma oferuje dzis najkrotsze na rynku terminy realizacji zamowien wraz z dostawa, tylko 7 dni w calej Europie. Jako jedna z niewielu firm stworzyla  i wdrozyla do produkcji profesjonalnego robota do obrobki stolarki okienno-drzwiowej. Takie urzadzenie daje gwarancje powtarzalnosci produkcji, zwieksza precyzje wykonania i znacznie przyspiesza caly proces

Okno Iglo Energy 

zrodlo:drutex.pl

W moim przypadku wybralam okna biale, bez szprosow, bez nawiewnikow (przy wentylacji mechanicznej sa niewskazane). Kazda zmiana w kolorystyce i dodatkach powoduje wzrost ceny. Wolalam zainwestowac w aspekty techniczne niz estetyczne. Prawde mowiac, biale okna podobaja sie mi sie najbardziej i pasuja do mojego projektu. 

Wybralam model Iglo Energy z kilku powodow. Przede wszystkim parametry. W tej klasie sa bezkonkurencyjne. Zdecydowalam sie na okna PVC,  na profilu 7-komorowym z okuciami Maco Multi Matic ( z dwoma czopami antywywazeniowymi, zapewniaja najwyzszy stopien bezpieczenstwa i stanowia doskonala ochrone przed wlamaniem) w pakiecie 3-szybowym z wkladem argonowym ( Ug=0,5) z centralna uszczelka . Wspolczynnik przenikania ciepla dla okna ze wzmocnieniem stalowym wynosi srednio Uw=0,79 W/(m2K).

Dane techniczne producenta – Iglo Energy 

 Izolacyjnosc akustyczna

Rw = 35-46 dB (w zaleznosci od zastosowanych pakietow szybowych)

Izolacyjnosc termiczna

Uw = 0,59 W/(m2K)* ze wzmocnieniem z wlokna szklanego dla szyby o wspolczynniku Ug = 0,3 wypelnionych kryptonem Uw = 0,81 W/(m2K)* ze wzmocnieniem stalowym i pakietem szybowym Ug = 0,5 W/(m2K).
*Dla okna 1230x1480mm – CSI Czechy

Kolorystyka

System dostepny w 43 kolorach folii Renolit, na rdzeniu bialym i brazowym.

Okucia

MACO MULTI MATIC KS z dwoma zaczepami antywywazeniowymi w standardzie powloka Silber-Look oraz liniowe zaglebienia na zasuwnicach i opcjonalnie dostepne zawiasy ukryte we wrebie okuciowym. Rozwiazania w klasie antywlamaniowej RC 2 oraz RC 2N, okno wyposazone w blokade blednego polozenia klamki i podnosnik skrzydla*, mikrowentylacja w rozworce**. Nowoczesne okucia twin-fit umozliwiajace podwojny uchyl okna za pomoca jednego ruchu klamki.

*W zaleznosci od wysokosci okna
**dla okien uchylno-rozwiernych

Profil

7-komorowe profile ramy i skrzydla wykonane wylacznie z materialu pierwotnego, w klasie A o glebokosci zabudowy 82 mm.

Ramka

W standardzie ramka stalowa ocynkowana, opcjonalnie ramka Swisspacer Ultimate dostepna
w roznych opcjach kolorystycznych.

Szyby

Maksymalna grubosc szklenia 48 mm.
W standardzie pakiet szybowy 4/18/4/18/4 o wspolczynniku przenikania ciepla Ug = 0,5 W/(m2K) mozliwosc zastosowania pakietu czteroszybowego wypelnionego kryptonem o Ug = 0,3 W/(m2K) mozliwosc zastosowania szyb o podwyzszonej izolacyjnosci akustycznej, hartowanych, bezpiecznych, antywlamaniowych, ornamentow, przeciwslonecznych.

Uszczelnienie

Okno wyposazone w system potrojnego uszczelnienia – zewnetrzne, wewnetrzne z EPDM i centralne ze spienionego EPDM. Uszczelki zewnetrzne i wewnetrzne dostepne sa w kolorach: czarnym, szarym i grafitowym. W standardzie uszczelka wypelniajaca dolny rowek okuciowy. 

Wzmocnienie

Wzmocnienie ramy – stalowe pelne (zamkniete). W przypadku wzmocnienia pelnego zaczepy anywywazeniowe przykrecone do stali. W przypadku skrzydla wzmocnienie w ksztalcie „ceownika”. Mozliwosc zastosowania wzmocnienia z wlokna szklanego co poprawia parametry termoizolacyjne okna.

zrodlo:drutex.pl

 

Roznica pomiedzy Iglo Energy a Iglo Energy Classic polega glownie na innym sposobie wykonczenia ramy i skrzydla. Model, ktory wybralam, jest bardziej zaokraglony na zewnatrz, przez co wydaje sie bardziej wspolgrac z delikatna kolorystyka i nienarzucajacym sie wykonczeniem elewacji.  

Moje okna wykazuja doskonaly wspolczynnik izolacyjnosci akustycznej na poziomie Rw=32-35 dB. 

Oprocz samych okien wybralam rowniez usluge montazu ( nie wyobrazam sobie wstawianie okien metoda gospodarcza). Poza tym, za same okna musialabym zaplacic kwote+23% podanek. W kombinacji okna+usluga zawsze zaplacicie za wszystko tylko 8% VAT. Chyba warto 🙂 Na calym budynku mozecie zaoszczedzic czas i pieniadze, nie mowiac o fachowym zamontowaniu calej stolarki okiennej. 

Gdzie kupic?

Tak duze firmy jak Drutex, czy inne tego rodzaju instytucje nie zajmuja sie bezposrednia sprzedaza swoich produktow z miejsca ich produkcji. Oczywiscie w kontekscie lokalnych inwestorow pewnie mozna by bylo kupic poszczegolne produkty, jednak w przypadku globalnego klienta zawsze zostaniecie skierowani do regionalnych przedstawicieli, ktorzy sa certyfikowanymi dilerami firmy Drutex. Sprawdzajac aktualna siec sprzedazy, wpadlo mi w okno cos, na co wczesniej nie zwrocilam uwagi – otoz na ilosc miejsc na swiecie, do ktorych firma Drutex exportuje swoje okna. To ogromne zaskoczenie i jeszcze wieksza duma, ze polska firma i polskie okna sa montowane nawet na drugim krancu swiata! Brawo!

Na polskim rynku okna Drutexu mozna kupic niemal w kazdym zakatku naszego kraju. Siec sprzedazy siega dziesiatek punktow handlowych. W jednym wojewodztwie moze byc ich kilka lub kilkanascie. Teoretycznie wszedzie dostaniemy ten sam produkt. Jednak to, co ja zauwazylam – oferta ofercie nierowna, a rozstrzal cenowy potrafi zaskoczyc -wrecz oslupic. 

Dlatego zapytanie ofertowe dotyczace okien wraz z montazem warto wyslac do kilku punktow partnerskich i porownac oferty. Pisze o tym, poniewaz sama na wlasnej skorze nacielam sie na kosztorys przekraczajacy standardowe ceny o ponad 4 razy. W innym przypadku, zostawilabym sprawe bez komentarza. Kazda firmy ma prawo pracowac na marzach, ktore sama sobie narzuca. Jednak w tym przypadku rozbieznosc cenowa byla wrecz zaskakujaca. Okazalo sie, ze dostalam jako standard najdrozsze mozliwe okna tarasowe, a reszta byla po prostu maksymalnie zawyzona. Po moim pytaniu – „czy ktos sie przypadkiem nie pomylil w obliczeniach” dostalam druga wycene. Tym razem oferta byla wyzsza jedynie o 2 razy od pozostalych 🙂 Taki progres  😉 

Buduje dom pod Warszawa, wiec w kregu moich zainteresowac byli dystrybutorzy okien Drutex tylko i wylacznie z wojewodztwa mazowieckiego. Siec sprzedazy w tym regionie Polski to kilkadziesiat punktow w kilkunastu miastach. Wybor przeogromny. Zapytania ofertowe wyslalam do kilku firm (chyba 8), dzialajacych w Warszawie oraz okolicach blizszych i dalszych. Oprocz „pewexu„, o ktorym wspomnialam powyzej, wszystkie oferty byly podobne z roznicami siegajacymi kilku tysiecy (2-3 tys.) za cala usluge. Jednak tylko jedna oferta okazala sie naprawde kompleksowa i bardzo atrakcyjna cenowo. Glownym powodem wyboru akurat tego przedstawiciela i montera okien Drutexu, bylo ogromne doswiadczenie, konkurencyjna cena, pakiet uslug serwisowych oraz srednio 2000 zamontowanych okien rocznie na terenie Warszawy i wojewodztwa mazowieckiego. Do tego Pan Przemek z warszawskiej firmy Nowe Okna, juz na etapie wstepnej wyceny, przewidzial i wyszczegolnil, wszystkie prace uwzgledniajac je w ofercie. Nie bylo zadnych ukrytych oplat, a okna zaproponowane jako pierwsze, dzis sa juz zamontowane w moim domu.

Zaczelo sie od rozmowy telefonicznej i przeslaniu wstepnej oferty, ktora okazala sie spelniac wszystkie nasze oczekiwania. Kolejny etap to odwiedziny 🙂 Na miejscu moglam dokladnie podpatrzec, jak bedzie wygladac moje okno, czyli Iglo Energy. W siedzibie firmy mozna zobaczyc na zywo wszystkie modele, ktore znajduja sie w ofercie.

Moje to te srodkowe 😀 Wlasciciel pokazal mi rowniez mercedesa wsrod wszystkich modeli, okna drewniano-aluminiowe DUOLINE. 

Panowie pokazali mi rowniez technike „cieplego montazu” inaczej montazu trojwarstwowego, na ktory sie zdecydowalam. Jak wyglada taki przekroj okna, widzieliscie juz wczesniej, ale fajnych rzeczy nigdy za wiele 🙂 

Kolejny etap to wizyta u mnie na dzialce, a dokladniej pomiar otworow okiennych w postawionych wczesniej scianach. Pan Grzegorz specjalizujacy sie w pomiarach i przygotowaniach do montazu, wykazala sie ogromnym doswiadczeniem, podpowiadajac wiele rozwiazan. Ich brak lub nieprawidlowe zaprojektowanie wyszloby dopiero gdybym zaczela wykanczac srodek domu. Takie szczegoly, jak podzial okien 2 skrzydlowych na symetryczne lub niesymetryczne czy montaz klamek po nieprawidlowej stronie, lub roznej grubosci ramy w niektorych oknach, moglyby stac sie powodem niepotrzebnych nerwow i poczucia niespelnionych oczekiwan. To szczescie trafic na fachowca, ktory nie przemilczy takich drobnych szczegolow, tylko wylozy wszystko czarno na bialym. Panie Grzegorzu – dziekuje  🙂 

Pan Grzegorz  🙂 

Ostatni etap to montaz. Najbardziej oczekiwany  😀 W dniu instalowania okien na budowie dzialo sie naprawde duzo. Panowie od dachu konczyli etap wstepnego krycia i zaczynali klasc dachowke. Ekipa monterow z firmy Nowe Okna, skoro swit zjawila sie z pierwsza dostawa. Dojazd pod samo wejscie domu byl ograniczony przez zalegajace na dzialce palety z cementem i inne przeszkody. Czterech silnych i walecznych mezczyzn musialo targac moje wymarzone, ale niestety cholernie ciezkie okna, od samochodu na podjezdzie az po drugi kraniec budynku – za co jestem im po stokroc wdzieczna 😛 

Montaz okien w praktyce 

Moje okna  😀 

Na pierwszy ogien poszly najwieksze przeszklenia.  

Jedno z najwiekszych okien, bylo naprawde ciezko 😯 

Przygotowane  🙂 

Najwieksze okno tarasowe bylo montowane dwuetapowo. Najpierw rama, pozniej szyba.  

Tak wlasnie wyglada prawidlowy schemat montazu warstwowego. Tasma rozowa – wewnetrznej paroszczelna, tasma biala zewnetrzna poroprzepuszczalna. 

 

Pan Mariusz, kierownik ekipy monterskiej, wykorzystal styropian do zabezpieczenia ramy przed uszkodzeniem.

Pierwsze okno zamontowane  😀 

Rama gotowa. To najwieksze przeszklenie w domu 3600×2300.

Pierwsza tura rozladowana  🙂 

Co raz wiecej i wiecej  😀 

Dwa okna FIX, czyli nieotwierane 2000×2300

Sa pierwsze szyby w oknie tarasowym   😛 

I drugie…

Gotowe!  😎 

Montaz w kuchni.

Po lewej okno od pomieszczenia gospodarczego. Na wprost od kuchni.

Elewacja frontowa. Brakuje jedynie malego okna w lazience. 

We wszystkich oknach zastosowani montaz warstwowy pianka PUR niskorozprezna. 

Elewacja ogrodowa prawie gotowa.

Ostatnie okna z drugiej tury. Zostaly same male.

Pan Mariusz osobiscie zajmowal sie wypelnieniem wszystkich przestrzeni.

Okno z malej lazienki przylegajacej do sypialni glownej. 

Zaczelo sie obcinanie nadmiaru wyschnietej pianki.

Tasmy z obu stron scian zostaly dodatkowo przytwierdzone za pomoca specjalnego kleju do tego przeznaczonego. 

 

 

Klejenie tasmy paroprzepuszczalnej do sciany zewnetrznej. 

Gotowe!  🙂 

Tak!  🙂 

Obiecuje wiecej zdjec jak tylko je umyje ;-), czyli zaraz po zakonczeniu budowy. 

 

Jedna odpowiedź do “Okna energooszczędne z ciepłym montażem

  1. Konrad Podgórski pisze:

    To teraz trzeba jakiegoś karchera kupić by tyle okien umyć 🙂

    Coś mówili monteży o praefie? Narzekali na brak kątów? 😉

    1. mihata pisze:

      Narazie ręczna robota 😉 Nic mi niewiadomo o braku kątów, przynajmniej w moim domu. Pozdrawiam

  2. Magda pisze:

    Basia, jak wysokie okno jest lazience dla gosci? A na jakie okno zdecydowaliscie sie w salonie, przesuwane, uchylno-przesuwane czy unoszono-przesuwane?

    1. mihata pisze:

      Cześć Magda,
      Dobrze że pytasz o to, bo zapomniałam umieścić informacje o wysokościach w poście 🙂
      W łazience gościnnej okno jest na wysokości 180 cm, w pokojach od strony frontowej standardowo na 90 cm, okno w łazience przy sypialni głównej i garderobie na 40 cm od podłogi. Wszystkie okna w strefie dziennej są do podłogi, okno tarasowe uchylno-przesówne. Podnoszono-przesówne wychodziły o wiele drożej.

  3. Marcin Tkaczyk pisze:

    Dzień Dobry,
    Słyszałem, że kotwy przy montażu nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na mostki cieplne.
    Jak to się u Ciebie sprawdza, jesteś w stanie to odczuć jakoś?

    Pozdrawiam

    1. mihata pisze:

      Witaj Marcin,
      Dom jest w stanie surowym zamkniętym, więc jeszcze w nim nie mieszkam 🙂 Jak inaczej miałbyś zamontować okna, nie kotwicząc ich do ścian budynku? Na samej piance PUR raczej się nie utrzymają. Chyba, że masz na myśli montaż zewnętrzny, ale to zupełnie inna metoda, wymagająca ogromnej precyzji i bardzo kosztowna. Przy montażu warstwowym, który opisałam powyżej, mostki termiczne nie powinny w ogóle występować. Poza tym dojdzie jeszcze izolacja (styropian grafitowy) więc na pewno wszystkie parametry zostaną zachowane.
      Pozdrawiam

  4. Marek pisze:

    Niektórzy zarzucają drutexowi że robi już na akord, że produkując tyle okien dziennie nie może być już taka dokładność. Tym czasem są to najlepsze okna na rynku właśnie dlatego że mają swoje linie produkcyjne, patenty i inwestują w nowe technologie. Gdyby tylko inni chcieli inwestować w rozwój swoich firm bylibyśmy potentatami w sektorze okiennym,. Sam mam okna drutex już ponad 12 lat i nigdy nie było z nimi problemu. Do tego ceny poza konkurencją i jak tu nie kupować drutexu.

    1. mihata pisze:

      Dlatego właśnie wybrałam okna z Bytowa 🙂

  5. Magda pisze:

    Warto wspomnieć, że budując np. z ceramiki, należy odpowiednio przygotować otwory okienne zanim wstawimy same okna.

  6. Magda pisze:

    A co stało za wyborem białych okien? Wszyscy teraz robią antracyty, winchestery… dlaczego białe okna?

    1. mihata pisze:

      Lubię białe okna, pasują do każdego stylu architektonicznego, są neutralne w odbiorze, utrzymane w czystości pięknie podkreślają elewację a we wnętrzach wtapiają się w wybrany wystrój.

  7. Kasia pisze:

    Hej hej . Czy mogłabyś podać wymiary okien (wszystkich jeśli możesz)?
    I opisać które zostawiłaś nie otwierane ? Czy to tylko te 2 od kuchni ?
    Pozdrawiam serdecznie .

  8. mihata pisze:

    Hej Kasia,
    Tak na wszelki wypadek podaje wymiary okien, może komuś się jeszcze przydadzą 🙂
    Największe tarasowe – 3600×2300
    Później kolejno 2x FIX 2000X2300, w kuchni dwa okna 1200x 2300 z tego jedno otwierane i jedno FIX
    Okno nad zlewem w kuchni ma 1200×1420
    Okno w pomieszczeniu gospodarczym 1800×640
    Okna w pokoju gościnnym, gabinecie i sypialni są takie same i mają wymiary 1800×1420
    W łazience z prysznicem 1200×540
    W łazience z wanną i garderobie 600×1940
    Pozdrawiam
    Basia

Komentowanie zablokowane