dom energooszczędny, płyta fundamentowa

Grzewcza płyta fundamentowa cz.1

Musze przyznac, ze kwestia doboru odpowiednich fundamentow byla dla mnie zagadnieniem pierwszorzednym. Ta czesc domu, choc ukryta pod reszta konstrukcji, niczym silne ramie roslego mezczyzny, ma za zadanie przenosic wszelkie obciazenia. Na budowie podobnie jak w zyciu – nie liczy sie wielkosc miesni tylko sila i dlugodystansowosc 😀 Do budowy fundamentow potrzeba naprawde fachowca, najlepiej specjalizujacego sie tylko w tej dziedzinie. Jak powiedzial Tadeusz Drozda „Polacy to taki narod, ktory ogolnie zna sie na wszystkim, a dobrze na niczym” 😉 Waska profesja, zmniejsza ryzyko popelnienia bledu do minimum.

Na wlasne oczy widzialam, jakie sa konsekwencje zle wykonanych, nie prawidlowo zaizolowanych fundamentow. Kazdy inwestor powinien zobaczyc co dzieje sie ze scianami, dachem gdy budynek nie rownomiernie osiada lub jakie sa skutki, kiepsko wykonanej izolacji. Poprawki spartaczonych fundamentow sa bardzo kosztowne, nie wspominajac o zszarpanych nerwach.

Na naszym rodzimym rynku nadal w wiekszosci przypadkow domy stawia sie na tradycyjnych lawach fundamentowych. To wciaz najpopularniejsza metoda. Nie brakuje fachowcow w tej dziedzinie. Wielu inwestorow decyduje sie nawet na samodzielne wykonanie fundamentow metoda gospodarcza. Zazdroszcze im polotu i odwagi. Nie naleze do laikow w tej dziedzinie, ale biorac pod uwage ilosc czynnikow, jakie maja wplyw na obliczenia i przyszla jakosc elementu, na ktorego barkach bedzie spoczywac odpowiedzialnosc rownomiernego przenoszenia wszystkich obciazen, nie zdecydowalabym sie na samodzielne eksperymentowanie przy fundamentach. Niech was nie zmyli fakt, iz fundamentow nie widac i pieniadze na nie wydane na zawsze zostana w ziemi. To absolutna baza i rdzen naszego domu. Jezeli zaniedbacie ten etap budowy, gwarantuje wam, ze juz po roku uzytkowania pojawia sie pierwsze problemu z wilgocia, grzybem i widoczne pekniecia na scianach.

Lawa fundamentowa oczywiscie spelnia wszystkie podstawowe wymagania, jakie stawia sie przed tego typu konstrukcja. Jezeli zostanie dobrze wykonana, na pewno przez dlugie lata bedziecie cieszyc sie zdrowym domem. Dlaczego zatem nie zdecydowalam sie na tego typu rozwiazanie? Powodow jest naprawde sporo. Jezeli czytacie mojego bloga, to juz wiecie, ze dom zbuduje z prefabrykatow keramzytowych. Wszystko o tej technologii znajdziecie tutaj → Dom z prefabrykatow keramzytowych – technologia przyszlosci. Moim glownym zalozeniem jest zbudowac dom szybko, precyzyjnie z wykorzystaniem doskonalych materialow i technologii w standardzie energooszczednym dostepnym dla kazdego. Jest to wykonalne. Dom energooszczedny nie jest przeznaczony wylacznie dla zamoznych inwestorow. Nie jest to rowniez luksus dostepny dla nielicznych, tylko rzeczywistosc dostepna na wyciagniecie reki. Caly sekret polega miedzy innymi na maksymalnym zmniejszeniu czasu budowy, wykorzystaniu gotowych elementow, wyeliminowaniu ryzyka popelnia bledow konstrukcyjnych i technologicznych poprzez wykorzystanie ekip specjalizujacych sie wasko w jednej dziedzinie ( nie sa od wszystkiego), podzial etapow budowy na maksymalnie 4 najwazniejsze czesci – fundamenty, sciany, wiezba i dach.

Stan deweloperski w 3-4 miesiace to nic nadzwyczajnego. Jednak zeby moc delektowac sie przyjemnoscia plynaca z mieszkania we wlasnym domu, nalezy bardzo odpowiedzialnie rozplanowac wszystkie etapy budowy.

Ponizej postaram sie przedstawic wszystkie moje powody, dlaczego zdecydowal sie na plyte fundamentowa. Czeka was rowniez bogata fotorelacja z calego procesu powstawania moich fundamentow  🙂 

img_3587

Pisalam juz o zasadnosci badan geotechnicznych, wszystkie informacje na ten temat znajdziecie → tutaj. Przeczytajcie uwaznie, badania wykonane przez geologa moga was ustrzec przed wieloma zagrozeniami. Dobrych i pozytecznych newsow nigdy za wiele, wiec sie powtorze. Rodzaj, koszt, technologia w jakiej zostana wykonane fundamenty, w duzej mierze moze zalezec od rodzaju gruntu na naszej dzialce. Minely czasy, kiedy fundament stawialo sie wszedzie taki sam, wykorzystujac stare metody.  Jednak stare niespodzianki mozemy znalezc do dzis – nawieziony i przesypany ziemia gruz z rozbiorek lub innych smietnisk, fragmenty starych fundamentow,  pozostawione rury cieplownicze lub kanalizacyjne. Taka „atrakcje” mozna zaliczyc do gatunku zaskoczen natury ludzkiej. Ktos , gdzies, kiedys, zrobil, przywiozl, nawiozl, zostawil. Jednak badania geotechniczne przede wszystkim czarno na bialym pokaza nam, z jakim podlozem i przekrojem poszczegolnych warstw ziemi mamy do czynienia. Ma to ogromny wplyw przy projektowaniu fundamentow. Moim zdaniem badania geotechniczne powinien zrobic kazdy inwestor przygotowujacy sie do budowy domu. Wlasnie wyniki z odwiertow przeprowadzonych przez uprawnionego geologa, moga zmusic was do rezygnacji z tradycyjnych law. Moze sie bowiem okazac, ze wasza ziemia to grunty o slabej nosnosci, wysadzinowe do tego z wysokim poziomem wod gruntowych. Wtedy plyta fundamentowa bedzie wrecz wskazana. Jezeli kupiliscie gotowy projekt domu, z fundamentem zaprojektowanym do warunkow standardowych ( grunty o dobrej nosnosci, bez szkod kopalnianych z niskim poziomem wod gruntowych), a warunki glebowe okaza sie niekorzystne, koniecznie bedzie dostosowanie projektu do tego, co panuje pod ziemia.

zmiana

 

Czas to pieniadz 

Jak juz wspomnialam, liczy sie czas. Kladac na szale jedynie te wartosc, lawa fundamentowa w porownaniu do plyty po prostu zostaje wbita w glebe. Nawet najbardziej skomplikowana plyta, pochlonie co najwyzej od 5 do 7 dni. Lawa to przedzial miedzy 2-3 tygodnie, przy zlych warunkach atmosferycznych moze sie znacznie wydluzyc. Do tego przerwa technologiczna kilka tygodni i w efekcie sciany mozna stawiac po kilkunastu tygodniach. Plyta wymaga zaledwie 2 tygodni przestoju, niekiedy (w okresie letnim) mozna wchodzic juz po zaledwie tygodniu (w przypadku parterowek). Dla niektorych czas jest wartoscia wzgledna, wola poczekac. Tylko w tym przypadku nie ma na co. Skrocenie procesu budowy fundamentow w zaden sposob nie przeklada sie na jakosc wykonania. Wprost przeciwnie. Roznice sa zauwazalne na kazdym kroku. W przeciwienstwie do klasycznej lawy, plyty fundamentowej nie wykonasz metoda gospodarcza ani nawet z pomoca zaprzyjaznionego budowlanca. Do calego procesu projektowania i tworzenia musisz zatrudnic wyspecjalizowana ekipe, doswiadczonych i znajacych technologie fachowcow.  Plyty nie zalejesz betonem przygotowanym na placu budowy. Chudy beton zwany „chudziakiem”, o klasie C8/10,  wykorzystywany w tradycyjnych fundamentach jako warstwa podkladowa stabilizujaca podloze, nie jest w ogole wykorzystywany przy plycie fundamentowej. Tutaj parametry ida mocno w gore. Do zalania uzywa sie minimum betonu klasy C20/25.

Przekroj przez plyte, czyli jak wyglada cieply fundament

1

Tak mniej wiecej wyglada przekroj plyty fundamentowej. W zaleznosci od warunkow panujacych na dzialce grubosc plyty nie powinna byc mniejsza niz 25 cm. W przypadkach wyjatkowych, gdy sam projektant sugeruje zmiany, mozna zwiekszyc grubosc nawet do 40 cm. W zaleznosci od producenta plyt roznice moga wystepowac rowniez w kwestii wyboru miedzy XPS a EPS.

Co to w ogole jest? Oba materialy wykorzystywane sa jako izolacja.

EPS – najprosciej tlumaczac to te biale plyty styropianowe, uzywane do ocieplenia. Wlasciwa nazwa to plyty z polistyrenu ekspadowanego.

XPS – w porownaniu do EPS, ma bardziej zwarta strukture, co ma plyw przede wszystkim na zmniejszona nasiakliwosc nawet przy dluzszym kontakcie z woda, charakteryzuje sie wieksza twardoscia i wytrzymaloscia mechaniczna. XPS jest w innym kolorze niz bialy, do fundamentow stosowany jest zazwyczaj niebieski, o obnizonej chlonnosci wody. Profesjonalna nazwa to plyta polistyrenu ekstrudowanego.

Izolacyjnosc termiczna 

w

Pewnie juz zauwazyliscie, ze styropian (EPS) lub styrodur (XPS) wykorzystany jako izolacja plyty fundamentowej tworzy swoistego rodzaju „rynne izolacyjna”, w ktorej znajduje sie cala instalacja, zbrojenie i sam beton. Rynienka pelni funkcje izolacji pionowej i poziomej. Jak wspomnialam wczesniej, sa rozne szkoly. Niektorzy wykorzystuja tylko XPS, drudzy przeciwnie – wylacznie EPS. Diabel oczywiscie tkwi w szczegolach. Moim skromnym zdaniem, najkorzystniej pod wzgledem wykorzystania parametrow technicznych, wlasciwosci i kosztow bedzie wykorzystanie dwoch rodzajow plyt izolacyjnych. Ze wzgledu na wlasciwosci XPS nalezy zastosowac w miejscach narazonych na agresywne dzialanie czynnikow atmosferycznych, w strefie gdzie na plyte beda oddzialywac duze obciazenia oraz w miejscach narazonych na uszkodzenia. Tanszy EPS mozna wykorzystac do reszty izolacji. Wizualizujac to na przykladzie „rynny izolacyjnej”, XPS powinien byc na dnie, EPS posrodku i na bokach. Taki uklad zostal zastosowany podczas budowy moich fundamentow, wszystko zobaczycie na fotkach  😉

x

 

Wszystkie informacje powinny sie znalezc na opakowaniu. Kolejna wazna kwestia jest wybor rodzaju zbrojenia. Rowniez w tym przypadku istnieja przynajmniej dwie szkoly. Ja u siebie zastosowalam zbrojenie tradycyjne stalowe, wykonane na calej powierzchni. Glownym powodem byla znajomosc tego typu rozwiazania oraz jakosc budynkow postawionych 5 lat temu z zastosowaniem zbrojenia tradycyjnego. Wszystko osiadlo rownomiernie, brak widocznych pekniec lub zmian wywolanych nieprawidlowa praca fundamentow. Druga mozliwosc to wykorzystanie zbrojenia rozproszonego-fibrobetonu, zwanego inaczej wloknobetonem lub drutobetonem. Oprocz zwyklego betonu zawiera wlokna zbrojeniowe takie jak stal, szklo, tworzywa sztuczne. Temat zbrojenia jest dosc kontrowersyjny. Wsrod inwestorow zbrojenie tradycyjne jest w znaczacej przewadze, jednak wsrod producentow i wykonawcow trwa wojna podjazdowa  😀 Obie strony maja swoje argumenty, bardziej lub mniej przekonujace. Jest to szczegolnie widoczne na forach internetowych, z reszta zobaczcie sami 😉  →forum muratordom – plyta fundamentowa.

Fundament do domu energooszczednego

Plyta fundamentowa to obecnie najlepsze rozwiazanie uwzgledniajace wlasciwa izolacje termiczna. Nawet najbardziej zaizolowana podloga na gruncie, nie moze sie rownac z jednolitym fundamentem plytowym. Brak mostkow termicznym wynika przede wszystkim z ciaglosci izolacji cieplnej. Opisana wyzej „rynienka fundamentowa” rozciaga sie na calej powierzchni wytyczonych fundamentow, zapewniajac bezpieczenstwo przed ucieczka ciepla. Niestety przypadki braku ciaglosci izolacji cieplnej zdarzaja sie wylacznie przy lawach fundamentowych. Takie niedociagniecia wyjda na jaw bardzo szybko. Po pierwsze – wyzsze rachunki za ogrzewania, po drugie -miejsce przerwy izolacyjnej moze przemarzac co niesie za soba niebezpieczenstwo skraplania sie wilgoci od strony wewnetrznej domu. Na pozostale konsekwencje nie trzeba bedzie dlugo czekac. W pierwszym rzucie pojawi sie wilgoc, ktora moze spowodowac uszkodzenie tynkow lub calej sciany. Kolejne nastepstwa to rozwoj plesni i grzybow. Na szczescie przy tradycyjnych lawach fundamentowych, mozna stosunkowo latwo dokopac sie i odslonic wadliwe miejsce, jednak przygotujcie sie na spore koszty.

Plyta fundamentowa doskonale akumuluje cieplo. O wiele bardziej niz nawet najlepsza lawa. Ze wzgledow technologicznym tradycyjne fundamenty nie sa w ogole do tego przystosowane. Wlasciwie nie powinnam porownywac tych dwoch technologii. Niesprawiedliwoscia byloby zdetronizowanie lawy tylko dlatego, ze to stara metoda, a przeciez czasy sie zmieniaja i trzeba isc za rozwojem. Solidnie wykonany fundament tradycyjny, przez fachowca z doswiadczeniem przetrwa cale wieki. Problem pojawia sie wtedy, gdy zaczynamy wymagac odrobine wiecej od samych fundamentow. Tak wlasnie bylo w moim przypadku. Nie chcialam kompromisow.

Zanim jeszcze powstal projekt mojego domu, wiedzialam juz, ze nie chce kaloryferow. Ogrzewanie podlogowe stalo sie wiec alternatywnym rozwiazaniem. Decydujac sie na dom parterowy (tutaj znajdziecie moj ukochany projekt 😀 → Mihatek), nalezy szanowac kazdy centymetr naszego bungalowa. Tradycyjna „podlogowka” na gruncie to przynajmniej 20 cm dodatkowej nadbudowy. Decyzje o ogrzewaniu podlogowym najlepiej podjac juz na etapie projektowania domu lub podczas wyboru projektu gotowego z katalogu. Wysokosc plyty grzewczej musi uwzgledniac srednice calej instalacji, wykorzystana izolacje oraz sam material, jaki zastosujemy do wykonczenia. Do tego nalezy pomyslec o wysokosci stropu ( ucieknie nam przeciez kilkanascie centymetrow) oraz rozplanowaniu okien, szczegolnie tych do samej podlogi. U mnie w kuchni, jadalni i salonie wszystkie okna sa do samej ziemi, wiec musialabym to uwzglednic juz na etapie projektowania. Do tego tradycyjna „podlogowke” nie uklada sie pod elementami trwalej zabudowy np. pod wanna lub prysznicem, czy w kuchni pod szafkami. Trzeba to rowniez przewidziec i uwzglednic w projekcie.

Dlaczego by zatem nie pozbyc sie tych wszystkich problemow i cala instalacje grzewcza umiescic w fundamencie? Tak tez sie stalo! Wybralam grzewcza plyte fundamentowa, ktora spelnia wszystkie moje wymagania, oszczedzajac czas, pieniadze, zyskujac dodatkowe centymetry oraz energooszczedne ogrzewanie calego domu. Do tego kanaly grzewcze ulozone sa na calej powierzchni plyty bez wyjatku. Co istotne, ogrzewanie podlogowe bedzie zasilane piecykiem na gaz, to najtansza dostepna mozliwosc.

Zanim jednak wejde w szczegoly samego ogrzewania, chcialabym przerwac na chwile teorie i pokazac wam jak w praktyce wygladal proces tworzenia mojej grzewczej plyty fundamentowej. Budowa trwala cale 5 dni. Zaczelo sie od pieknego slonecznego nieba w poniedzialek, a skonczylo siarczystym deszczem w piatek zaledwie pare godzic po wylaniu betonu. W tej czesci posta pokaze wam pierwsze 2,5 dnia, czyli przygotowanie podloza, wyprowadzenie przylaczy kanalizacyjnych i wodociagowych oraz ukladanie izolacji. W kolejnym poscie zobaczycie montaz zbrojenia, pozostalej izolacji, wykonanie czerpni do kominka, rozprowadzenie instalacji grzewczej i zalanie betonem. W nastepnym artykule podsumuje rowniez wszystkie zalety plyty fundamentowej oraz wymienie kilka wad, choc jest ich naprawde niewiele.

 Tak wygladala moja dzialka zanim wjechal ciezki sprzet  🙂

img_5069

 

Wytyczenie budynku przez geodete.

 

img_5077

Za pilnowanie slupkow geodezyjnych kosc sie nalezala  😉

img_5056

img_5086-800x533

img_5104-800x533

 

img_5106-800x533

 

Niebieski przybytek bez ktorego ciezko na budowie…chociaz  😀

 

img_5138-800x533

img_5137-533x800

Lopata wbita, mozna zaczytac.

Okolo 7 rano 17 pazdziernika 2016 roku na moja dzialke budowlana wjechal ciezki sprzet, wraz z ekipa fachowcow pod czujnym okiem Pana Pawla, czlowieka, ktory na dlugo zostanie w mej pamieci  😛 Glownie dlatego, ze poziom zaplanowania, wykonania i nadzoru nad cala budowa byl opracowany, niemal co do minuty. Zaledwie piecio osobowa ekipa zap…lala jak w szwajcarskim zegarku. W zyciu nie widzialam tak pracowitych ludzi. Przyzwyczailismy sie do widoku, ze na piec osob, pracuje w maksie dwie  😉 W tym przypadku nikt nikomu niczego nie tlumaczyl. Kazdy konczac jeden etap, przechodzil do kolejnego i tak od 6 rano do 22. Do tego pogoda ich nie rozpieszczala. Przez pierwsze 2,3 dni bylo w miare przyjemnie, bo nie padalo, ale chlodno, rano zaledwie 3°C. Kolejne dni to chlod i nadciagajacy front deszczowy. Nawet kiedy juz naprawde lalo w piatek, pracowali do ostatniej chwili. Panie Pawle – dziekuje.

img_5160-533x800

Pierwsza przyjela ciezarowka z materialem do podsypki czyli specjalnym piaskiem

img_5161-800x533

img_5177-800x533

img_5184-800x533

 

Gdy warstwa humusu zostala usunieta i chlopaki wykonali pomiary, okazalo sie, ze bedzie potrzebnych az 10 ciezarowek, zeby wyrownac roznice poziomow.

img_5199-800x533

img_5203-800x533

 W przeciwienstwie do tradycyjnych fundamentow lawowych, wykop pod plyte robi sie powyzej strefy przemarzania. To kolejna zaleta tej technologii.

img_5207-800x533

 

 

2

img_5215-800x533

Chlopaki przygotowuja stoly montazowe, na ktorych wlasnorecznie beda wykonywac cale zbrojenie

img_5219-800x533

1

 

Stal do zbrojenia przywieziona

img_5231-800x533

Zaraz po stali konstrukcyjnej przyjechaly rowniez stalowe prety do laczenia wszystkich elementow

img_5234-800x533

img_5237-533x800

 

img_5240-533x800

 

img_5238-533x800

 

Coraz wieksza gorka z humusu

3

img_5252-800x533

To juz gora  😆 

img_5251-800x533

Tak wlasnie wyglada reczna robota, czyli tradycyjne zbrojenie plyty fundamentowej

img_5253-800x533

W miedzy czasie przywiezli XPS i EPS, czyli styropian i styrodur

img_5260-640x427

img_5278-800x533

Po usunieciu humusu, wykop zasypano specjalnym piaskiem 

img_5263-800x533

img_5265-800x533

 

img_5253-800x533

Po zasypaniu wykopu, chlopaki rozpoczeli wyznaczanie i montaz pomocniczego szalunku

img_5259-800x533

img_5254-800x533

img_5258-800x533
img_5255-533x800

img_5262-640x427-640x427

img_5267-800x533

Po zasypaniu calego wykopu, do pracy ruszyla ubijarka mechaniczna

img_5268-800x533

img_5277-800x533

img_5274-800x533

Metr po metrze.

6

Tak dla mnie zakonczyl sie pierwszy dzien.  Jednak wspomniany wczesniej Pan Pawel, wyslal mi kilka nocnych fotek, na ktorych widac, ze jednak dzien tak szybko sie nie skonczyl  🙂 

7

8

Na utwardzonym gruncie, zaczeto rozkladac izolacje z plyt XPS

9

10

Nastepnego dnia, bylam stosunkowo wczesnie (jak dla mnie 😀 ) o 7 rano. Chlopaki juz od godziny pracowali, byla jeszcze szarowka.

img_5284-800x533

Ponizej wyprowadzone przylacza wody i kanalizacji

img_5287-533x800

img_5290-533x800

img_5301-800x533

img_5306-533x800

img_5294-800x533

img_5311-800x533

img_5293-533x800

 

img_5317-800x533-800x533

img_5322-533x800-533x800

img_5326-800x533-800x533

Plyty EPS poszly na boki. Trzeba bylo dociac je na wymiar

 

img_5335-800x533

img_5329-800x533-800x533

Na przygotowana plaszczyzne ze styroduru, chlopaki rozlozyli dodatkowa folie przeciwwilgociowa

img_5331-800x533

img_5333-800x533

img_5343-800x533-2

img_5334-800x533

 

Szef stoi i wszystko nadzoruje  🙂 

img_5345-800x533

Szef nosi plyty!

img_5359-533x800

Szef sprzata! uwierzycie?!  To jest facet  😀 

img_5338-533x800

img_5348-800x533

img_5350-533x800

Wszystko dociete na wymiar

img_5352-800x533

img_5356-533x800

Styropian EPS zostal przyklejony specjalnym preparatem i dodatkowo zabezpieczony klamrami do wyschniecia

img_5363-800x533

img_5366-800x533-2

img_5369-800x533

img_5370-533x800

Dzien skonczyl sie na izolacji calego fundamentu. Nazajutrz rozpoczal sie proces zbrojenia.

img_5373-533x800

Jak widac na zdjeciu pod zbrojenie poszla dodatkowa izolacja z plyty XPS.

img_5375-533x800

img_5380-800x533

 

j

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Grzewcza płyta fundamentowa cz.1

  1. Magda pisze:

    Basia, czyli jedna warstwa XPS, na nia EPS kladziona w druga strone zeby wyeliminowac mostki termiczne, jaka grubosc XPS i jaka grubosc EPS kladzionej rowniez po bokach?
    Wiem ze bedziesz miala ogrzewanie gazowe. Nie wiem w jakis sposob instaluje sie pompe ciepla gruntowa i powietrzna ale czy mozna przygotowac fundament pod ewentualne podlaczenie pompy w przyszlosci? Czy powinno sie przygotowac czy moze mozna dokonac takich zmian jak juz domek jest wybudowany? Wydaje mi sie ze pompa to przyszlosc, na ta chwile drogi interes ale mysle ze w niedalekiej przyszlosci ceny znacznie zmaleja. Mam taka nadzieje:)
    A tak wogole super artykul:)

    1. mihata pisze:

      Witaj Magda 🙂

      Kierując się zasadą energooszczędności 20 + 20 + 30 należy przyjąć :

      20 cm – ocieplenia fundamentu przed zimnem pochodzącym z gruntu

      20 cm – ocieplenia na ścianę zewnętrzną

      30 cm – ocieplenia na dach

      Takie parametry dają pewność, że dom jest dobrze zaizolowany. Oczywiście liczy się jeszcze jakość użytych materiałów oraz sam montaż.

      W moim przypadku na 10 cm warstwę XPS położono 20 cm EPS + folia + dodatkowo podkłady 10 cm XPS pod zbrojenie, czyli wyszło 30 cm z plusem :-). Na boki poszło 15 cm EPS.
      Płyta fundamentowa jest idealna to pracy z pompą ciepła. Jeżeli dom nie przekracza powierzchnią 150 m2, a zdecydujesz się na grzewczą płytę fundamentową ( na całej powierzchni masz ogrzewanie podłogowe bez kaloryferów) to nawet jak zamienisz piecyk gazowy na pompę, to możesz to zrobić bez właściwie żadnych konsekwencji. Im dom jest większy, tym, szczególnie pompa gruntowa będzie potrzebowała dodatkowych kanałów, a to powinno być już przewidziane na etapie projektowania płyty.
      Gdybym nie miała na działce gazu z sieci, w życiu nie zdecydowałabym się na kosztowne ciągnięcie sieci gazowej do mojej posesji, czy stawianie zewnętrznego zbiornika z gazem. Za chiny ludowe nie zdecydowałabym się również na montaż pieca na węgiel czy ekogroszek. Ten ostatni to naprawdę jest syf. Ostatnio rozmawiałam ze znajomym dekarzem, opowiadał mi o tym, jakie ekogroszek robi spustoszenie w kominie spalinowym. Masakra!
      Gdybym nie miała gazu, na pewno zdecydowałbym się na pompę ciepła 🙂

      Pozdrawiam

      1. Justyna pisze:

        Piszesz węgiel nie, ekogroszek – nie. A co z peletem? bo to rozważamy. Zbiornik wkopany byłby w ziemię, dzięki temu mamy więcej miejsca w „kotłowni”.
        PS – chłonę Twoje wpisy niczym gąbka. I bardzo ważna jest dla mnie Twoja wiedza i to co piszesz. Stoimy przed wyborem technologii domu – drewniany czy keramzytowy (po Twoim wpisie 🙂 ) Ale że mieszkamy na Suwalszczyźnie – obawiam się, że mogą być problemy z płytą keramzytową. Nie wiem, czy są tu jakieś firmy wykorzystujące tę technologię. Najbliższa, wydaje mi się, że jest koło Warszawy 🙁
        Pozdrawiamy
        Justyna i Adam

        1. mihata pisze:

          Witajcie 🙂
          Justyna jeżeli możesz to napisz na mihata@mihata.pl jaki macie przeznaczony budżet na instalację grzewczą, wtedy będę mogła wam pomóc porównując koszty poszczególnych rozwiązań. Brawo, że w ogóle zainteresowaliście się tematem Pelletu!.Nadal stosunkowo mało osób wie, że taka alternatywa istnieje. Jest to w pełni roślinny surowiec o zerowej emisji CO2. W krajach wysokorozwiniętych taką biomasą ogrzewa się całe miasta. U nas niestety, z tego co pamiętam jest droższy niż węgiel i ekogroszek. Różnice są również w kaloryczności, jednak nie tak duże żeby był to problem – 24-28 kJ/kg węgiel, 18- 20kj/kg pallet. Dzisiaj kotły są w pełni zautomatyzowane, palett sam się rozpala i sam gasi, co istotne macie czysto w domu i podobno mniej popiołu do wywalenia. Muszę podpytać mojego głównego wykonawce jak on na przestrzeni lat porównuję te wszystkie materiały opałowe i dam wam znać.
          Jeżeli chodzi o firmy budujące z prefabrykatów keramzytowych to zasięg jest ogólnopolski. Nie ma żadnych ograniczeń. Dobry wykonawca tak zorganizuje sobie logistykę, że może budować wszędzie.

          Pozdrawiam 🙂

          1. Magda pisze:

            do tego jeszcze popiol drzewny mozna wykorzystac w ogrodzie jako nawoz;)

          2. mihata pisze:

            Jak się zakopiesz w zimie samochodem w śniegu, popiół pod koła i można jechać dalej 🙂

          3. mihata pisze:

            Magda dostałaś e-mail ode mnie ? wczoraj ci wysłałam, ale coś mi odbija.

          4. Magda pisze:

            Tak tak, dostalam I juz dwa razy odpisalam:)

  2. mihata pisze:

    Magda jesteś obłędna:-)
    Doskonale cię rozumiem z tym gazem, bo mam przyjaciółkę, która tak się boi gazu, że już mi oznajmiła, że spać będzie u mnie ale tylko jak się wcześniej czegoś napije! 🙂 Mimo, że gaz ma w działce, zdecydowała się na pompę ciepła. I podobnie jak ty mieszka za granicą 🙂 Kurde ile zbiegów okoliczności 🙂
    Właśnie poniżej pisałam o pallecie, pewne sympatyczne małżeństwo też się zastanawia co wybrać, czym grzać.
    Jeżeli chodzi o kompleksowość – mam głównego wykonawcę, który zajmuję się wszystkim, ale nie na zasadzie, ze sam wszystko robi ( od takich geniuszy z dala), tylko ma swoich podwykonawców, każdy zna się wąsko na swojej robocie i na stałe współpracują. Reasumując jedna firma robi wszystko od A do Z.
    Czekam na projekt 🙂

Komentowanie zablokowane