Bez kategorii

Projekty domów energooszczędnych

Poszukiwanie wymarzonego projektu przyszłego domu, powinno być przyjemnym etapem, przez który musi przejść każdy inwestor. Siadamy przed monitorem naszego komputera z paczką ulubionych ciasteczek i na podstawie setek przygotowanych wizualizacji, snujemy marzenia o domu idealnym. Większość biur projektowych posiada również darmowe katalogi, które można zamówić bezpośrednio na stronie internetowej biura.

Jeżeli decydujesz się na budowę domu energooszczędnego, do wyboru odpowiedniego projektu należy podejść od nieco bardziej zaawansowanej strony. Najbardziej optymalnie było by zamówić projekt indywidualny, uszyty na miarę naszych potrzeb, wymogów i warunków panujących na działce.  Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej działki znajdziesz tutaj – Dom energooszczędny okiem inwestora

Jednak projekt indywidualny to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, nie każdego będzie na to stać. Na ratunek przychodzą gotowe projekty dostępne od ręki w tysiącach wariantów. Dobra wiadomość jest taka, że prawie wszystkie biuro sprzedające gotowe projekty w swojej ofercie mają projekty energooszczędne.  W dokumentacji projektowej, oprócz podstawowych informacji otrzymamy również wskazówki dotyczące wykorzystania odpowiednich rozwiązań instalacyjnych, poprawione parametry izolacyjności cieplnej przegród, alternatywne możliwości pozyskiwania energii i wskazówki jak jej nie tracić.

W ostatnich postach pisałam o zastosowaniu wentylacji mechanicznej – czytaj tutaj, w budownictwie energooszczędnym. Na etapie wyboru odpowiedniego projektu domu jest to o tyle istotne, że każdy system rekuperacji powinien mieć swój oddzielny projekt, który nie przewiduje budowy tradycyjnych kominów wentylacyjnych, co daje spore oszczędności.

Zasada projektowania domów energooszczędnych 

Jedną z najważniejszych zasad projektowania budynków energooszczędnych jest zasada, a właściwie sztuka dobrania odpowiedniej proporcji domu. Im bardziej zwarta bryła domu, tym budynek będzie bardziej energooszczędny. Od strony technicznej – stosunek A/V – czyli stosunek ilości przegród zewnętrznych do objętości budynku ma być jak najmniejsza.

Według tych wytycznych najlepiej było by zamieszkać w kuli… 😛

A tak poważnie,  inwestorzy na etapie wyboru odpowiedniego projektu powinni kierować się zasadą – mniej znaczy więcej – prosta bryła, dach płaski lub dwuspadowy. Im więcej wykuszy, balkonów, załamań, lukarnów, tarasów wychodzących z bryły domu tym bardziej pogarszają się właściwości termoizolacyjne budynku.

Usytuowanie względem stron świata 

Pisałam już o tym tutaj ale dobrych informacji nigdy dosyć :-). Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu budynku względem stron świata, możemy zapewnić sobie darmową energie słoneczną.  Pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu powinny mieć największe przeszklenia i znaleźć się  na elewacji południowej –  salon, jadalnia z wyjściem na ogród . W takim wariancie, główne wejście, spiżarka, kuchnia i inne pomieszczenia nie wymagające dużego nasłonecznienia mogły by się znaleźć od strony północnej. Inwestorzy wykorzystując duże przeszklenia, powinni pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu budynku przed przegrzaniem w okresie letnim. Najprostrzym sposobem jest wykorzystanie rolet, markiz, żaluzji lub wysuniętych okapów dachowych.

Jak czytać gotowe projekty domów ?

Według polskich przepisów, współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nowo wybudowanych domów, powinien wynosić 0,30 W/(m2K). Tabele ze współczynnikami znajdziesz tutaj. Ciebie jako inwestora powinna interesować wartość współczynnika EP, który na dzień dzisiejszy nie powinien przekraczać 120 kWh/(m2·rok), a od 1 stycznia 2021 70 kWh/(m2·rok).

Wskaźnik EP i EUco  nie oznacza tego samego

EP –  to wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, uwzględniając wszystkie cele bytowo-gospodarcze np. codzienne wykorzystywanie urządzeń domowych, podgrzewanie wody itp.

EUco –  to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania naszego domu.

Dla przykładu – jeżeli zużyjemy 1 kWh energii elektrycznej to wskaźnik EUco wyniesie 1 kWh ( energia końcowa ), natomiast zużycie energii pierwotnej EP będzie wynosić aż 3 kWh, z czego 2 kWh zostaną wliczone ( stracone ) np. w elektrowni, podczas wydobycia węgla, przesyłu prądu.

W projektach gotowych energooszczędnych powinny znaleźć się wyżej wymienione współczynniki. Oczywiście nie zagwarantują nam odpowiednich parametrów, które zależą od np. wyboru odpowiedniej instalacji grzewczej.

Dobrze przygotowany i opracowany projekt będzie bardzo pomocny podczas budowy energooszczędnego domu, ale nie powinien zwolnić nas z logicznego myślenia. Mam na myśli wybór wykwalifikowanej ekipy oraz dobór odpowiednich materiałów budowlanych, które mają za zadanie pomóc w uzyskaniu odpowiednich parametrów. Autorzy projektów podpowiadają z jakich materiałów warto zbudować, jaka izolacja, jakie okna, jaki system grzewczy.

Jak dopasować projekt do naszej działki?

Jeżeli nie znasz się kompletnie na stronach świata, nie masz pojęcia gdzie powinien być salon, a gdzie główna sypialnia, jeżeli nie masz czasu na wertowanie tysięcy projektów, nie męcz się 😀 – umów się do najbliższego biura projektów gotowych, doradca klienta bezpłatnie pomoże ci wybrać projekt na twoją działkę.

Reszta populacji, która wie czego chce, zna usytuowanie działki względem stron świata, wie jaki rodzaj domu preferuje – parterowy czy z użytkowym poddaszem, ma nieco prościej. Moim „domowym” sposobem jest rozrysowanie wszystkiego na kartonie. Brzmi nieco enigmatycznie, ale to naprawdę ułatwia poszukiwania.

max_zasadnicza (640x453)

W sklepie papierniczym kup sobie karton techniczny i ołówek. Zakładam, że posiadasz przynajmniej mapę zasadniczą na której twoja działka oznaczona jest jakimś numerem np. 150/25źródło: osielsko.pl

Przyłóż długopis wzdłuż numeru swojej działki, wyznaczysz w ten sposób północ- południe. To stary, prosty sposobów. Żeby się upewnić wykorzystaj kompas, oczywiście nie na mapie tylko w terenie 😉 , spytaj sąsiada, który mieszka obok lub poproś o pomoc geodetę.

Kiedy znasz już usytuowanie działki względem stron świata, na kartonie narysuj wschodzące słońce ( tam gdzie wschód ) i zachodzące ( tam gdzie zachód ).  Przyjmijmy, że twój wymarzony dom to parterówka na planie prostokąta. Narysuj prostokąt w miejscu gdzie według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dom może stać. Zaznacz wjazd na posesję oraz miejsce gdzie ma być zlokalizowany ogród. Teraz na naszkicowanym przez ciebie prostokącie zaznacz gdzie ma być wejście główne. Widząc co jest dookoła twojej działki ( z mapy zasadniczej i pamięci po ostatniej wizycie ), wiesz gdzie masz sąsiadów, gdzie jest droga od której jest głośno. Teraz pomyśl, gdzie chcesz mieć kuchnie ( na sąsiadów, ogród, drogę ? ), gdzie chcesz mieć salon, sypialnie, pomieszczenie techniczne, pokoje gościnne.

Taki banalny rysunek na kartonie, nie jedną rodzinne ustrzegł przed poważnymi błędami – znam to z autopsji.

Gotowy projekt to nie wszystko 

Zakup nawet najbardziej dopasowanego projektu gotowego, nie zapewni nam możliwości złożenia wniosku o pozwolenie na budowę lub samo zgłoszenie. Przed odwiedzeniem Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta, należy skorzystać z usług lokalnego uprawnionego architekta, który dokona adaptacji projektu do lokalnych warunków. Do obowiązków architekta należy m.in.

  • dostosowanie projektu do wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy
  • dostosowanie fundamentów do warunków gruntowo – wodnych ( w niektórych starostwach wymagają badań geologicznych )
  • projekt zagospodarowania działki
  • dostosowanie do uwarunkowań lokalizacyjnych działki
  • ewentualne zmiany usytuowania okien

Dopiero taki projekt, przystosowany do warunków panujących na naszej działce można złożyć w Starostwie lub Urzędzie Miasta wraz z innymi dokumentami wymaganymi do pozwolenia lub zgłoszenia.

Ważne – żeby lokalny architekt mógł cokolwiek zrobić, kupując gotowy projekt, musicie uzyskać pisemną zgodę autora projektu oryginalnego, na możliwość dokonywania w nim zmian z dokładnym opisem zakresu możliwości modyfikacji. Bez takiej zgody gotowy projekt możecie wsadzić sobie…do szuflady 😀

Poniżej przedstawiam wam moje propozycje domów ekonomicznych i energooszczędnych wybranych z pośród ofert kilku biur projektowych. Muszę się przyznać, że nie jestem miłośniczką domów z garażem w bryle, dlatego moje zestawienie będzie zawierać po :

  • 2 projekty domów parterowych bez garażu
  • 2 projekty domów z poddaszem użytkowym bez garażu
  • tylko 1 projekt dowolnego domu z garażem

Natomiast adaptacja projektu gotowego i wykorzystanie powierzchni garażowej na dodatkowy pokój, główną sypialnie lub dużą kuchnie to zupełnie inna bajka. Widziałam, byłam w domach po takich zmianach i muszę przyznać, że wygląda to super. W jednym projekcie gospodyni zaaranżowała 28 metrową kuchnię, z ogromną wyspą i siedziskiem pod oknem dla 8 osób. Stół robiony na zamówienie pomieściłby chyba 15 osób ;-). W drugim domu gospodarze przeznaczyli garaż na ogromną sypialnie z garderobą i ogromnym wyjściem bezpośrednio do ogrodu – obie rewolucję zrobiły na mnie ogromne wrażenie.  Pozwoliłam sobie, dla przykładu pokazać wam przykład adaptacji projektu z garażem w oryginale, bardzo fajnie przerobiony na dodatkowe pomieszczenia – udana rewolucja na blogu Co na wsi piszczy  🙂

Zapraszam do obejrzenia moich propozycji i jak zawsze zachęcam wszystkich budujących do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach  😛

logo_domywstylu_og

Biuro projektowe MTM Styl z siedzibą w Białystoku powstało w 1993 roku. Na koncie architektów i projektantów z biura MTM Styl jest ponad 700 udanych projektów dostępnych na stronie internetowej lub w cyklicznie wydawanym katalogów.

2 Projekty domów parterowych

 Projekt domu Heban MC

 Dane techniczne :

  • powierzchnia użytkowa: 93.57 m²
  • powierzchnia zabudowy: 124.99 m²
  • powierzchnia dachu: 209.00 m²
  • kubatura: 594.91 m³
  • wysokość: 5.82 m
  • min. gabaryty działki: 23.85 × 17.45 m
  • EP: 22.62 kWh/(m²rok
projekt-domu-heban_mc-wizualizacja-frontowa
Heban-MC-MC-bf_big

Rzut parteru :

image_rzut

Autor projektu :

 Architekt Tomasz Sobieszuk

Opis projektu: 

Heban to dom parterowy utrzymany w stylu bungalow. Cechą charakterystyczną tego typu zabudowy jest maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej, a zaletą wygodne mieszkanie na jednym poziomie, bez schodów i skosów. Bryłę charakteryzuje prostota, duże przeszklenia, wysoki sufit w salonie oraz częściowo zadaszony taras. Jest to dom idealny dla 4-osobowej rodziny ceniącej komfort. W projekcie istnieje wyraźny podział na część dzienną i nocną. W domu znajdują się trzy wygodne sypialnie, łazienka, zamknięta kuchnia oraz salon z wysokim sufitem, dzięki czemu część dzienna zyskuje wyjątkową przestrzeń. Heban jest projektem energooszczędnym, który idealnie wpisuje się na działki z wjazdem od południa. W domu znajduje się spore pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na kotłownię. Dom zaprojektowany w technologii Multi-Comfort z zastosowaniem produktów marki Saint-Gobain łączy unikalne właściwości produktów z rozsądną ceną. Standard Multi-Comfort oznacza szereg korzyści, takich jak: niskie koszty ogrzewania, komfort termiczny, akustyczny, dobra jakość powierza, bezpieczeństwo przeciwpożarowe (klasa A1). Wszystko to jest możliwe za sprawą zastosowanych w projekcie sprawdzonych materiałów znanych i cenionych marek: Isover, Weber, Rigips, Glassolutions. Produkty Grupy Saint-Gobain są wytwarzane z naturalnych materiałów i posiadają deklaracje środowiskowe. W procesie eksploatacji budynki zaprojektowane w technologii Multi-Comfort posiadają niewielkie zapotrzebowanie na energię pierwotną. Więcej informacji o domach w standardzie Multi-Comfort: www.multi-comfort.pl

Projekt domu Mahoń NF40

Dane techniczne :

  • powierzchnia użytkowa: 102.53 m²
  • powierzchnia zabudowy: 134.42 m²
  • powierzchnia dachu: 209.00 m²
  • kubatura: 642.26 m³
  • wysokość: 5.89 m
  • min. gabaryty działki: 23.84 × 17.40 m
  • EP: 44.48 kWh/(m²rok
projekt-domu-mahon_nf40-wizualizacja-frontowa
Mahon-NF40-KO-z9_big

Rzut parteru :

image_rzut

Autor projektu :

Architekt Tomasz Sobieszuk

Opis projektu: 

Parterowy dom jednorodzinny o prostej bryle i czystym układzie funkcjonalnym z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. Salon posiada wysoki sufit oraz duże przeszklenie stanowiące wyjście na taras. W domu znajdują się trzy wygodne sypialnie oraz dwie łazienki i garderoba. Kotłownia z wejściem także z zewnątrz przygotowana pod paliwo stałe. Przeznaczony dla 4-osobowej rodziny.

2 projekty domów z użytkowym poddaszem

Projekt domu  Kawka 5 NF40

Dane techniczne :

  • powierzchnia użytkowa: 125.20 m²
  • powierzchnia zabudowy: 100.10 m²
  • powierzchnia dachu: 220.00 m²
  • kubatura: 601.00 m³
  • wysokość: 8.94 m
  • min. gabaryty działki: 19.45 × 19.58 m
  • EP: 37.83 kWh/(m²rok)
projekt-domu-kawka_5_nf40-wizualizacja-frontowa
Kawka-5-NF40-CE-i5_big

Rzut parteru

image_rzut

Rzut poddasza

image_rzut

Autor projektu :

Architekt Maciej Matłowski

Opis projektu :

Prosty, tani w budowie i funkcjonalny dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem, przeznaczony dla 4 – 5-osobowej rodziny, posiadający duży zadaszony taras dostępny z salonu. Na parterze zaprojektowano dodatkowy pokój. Niewielkie rozmiary domu pozwalają na usytuowanie go na małej działce. Spora kotłownia daje możliwość doboru dowolnego sposobu ogrzewania. Kawka 5 jest projektem energooszczędnym.

Projekt Jesion NF40

Dane techniczne :

  • powierzchnia użytkowa: 142.98 m²
  • powierzchnia zabudowy: 110.48 m²
  • powierzchnia dachu: 196.17 m²
  • kubatura: 706.71 m³
  • wysokość: 8.47 m
  • min. gabaryty działki: 20.34 × 19.34 m
  • EP: 35.79 kWh/(m²rok)
projekt-domu-jesion_nf40-wizualizacja-frontowa
Jesion-NF40-KO-vn_big

Rzut parteru :

image_rzut

Rzut poddasza :

image_rzut

Autor projektu :

 Architekt Tomasz Sobieszuk

Opis projektu: 

Niezwykle funkcjonalny dom, idealny dla 4 – 5 osobowej rodziny. Zwarta bryła, dwuspadowy dach czynią go ekonomicznym w realizacji. Jest to projekt energooszczędny, w którym zastosowano szereg rozwiązań ograniczających straty energii. Na parterze tradycyjnie umiejscowiona jest część dzienna. Pokój dzienny połączony jest z jadalnią, a otwarta kuchnia pozostaje nieco na uboczu. W przestrzeni parteru znajduje się również dodatkowy pokój, który może pełnić funkcję dodatkowej sypialni lub gabinetu. Na poddaszu zaprojektowano trzy sypialnie, z których jedna – rodziców, posiada osobną łazienkę i garderobę. Projekt został stworzony z dbałością o szczegóły mające na celu zagwarantować wygodę mieszkańcom. Sporych rozmiarów kotłownia umożliwia zastosowanie kotła na paliwo stałe. Projekt Jesion został zaprojektowany w standardzie NF40, co oznacza, że wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji tego budynku utrzymany jest na poziomie nieprzekraczającym 40 kWh/m²rok.

Projekt domu z garażem

Projekt domu Antracyt NF40

Dane techniczne ;

  • powierzchnia użytkowa: 134.61 m²
  • powierzchnia garażu: 33.72 m²
  • powierzchnia zabudowy: 216.30 m²
  • powierzchnia dachu: 347.00 m²
  • kubatura: 852.20 m³
  • wysokość: 6.12 m
  • min. gabaryty działki: 24.85 × 27.65 m
  • EP: 31.45 kWh/(m²rok)
projekt-domu-antracyt_nf40-wizualizacja-frontowa
Antracyt-NF40-CE-fd_big

Rzut parteru :

image_rzut

Autor projektu :

 Architekt Tomasz Sobieszuk

Opis projektu:

Jednorodzinny budynek mieszkalny, parterowy, z optymalnym programem dla 4-osobowej rodziny.W budynku przewidziano wyraźny podział na część dzienną, nocną i gospodarczą.Część reprezentacyjną domu stanowi salon z jadalnią oraz kuchnia wzbogacona o spiżarnię.W części nocnej przewidziano 3 sypialnie oraz łazienkę.W części gospodarczej zaprojektowano dwustanowiskowy garaż oraz kotłownię na każdy rodzaj paliwa. Projekt Antracyt funkcjonalnie i stylistycznie nawiązuje do projektu Ambrozja (dach wielospadowy).

Źródło : domywstylu.pl

ld_logo

Biuro projektów Lipińscy Domy z siedzibą we Wrocławiu, na rynku istnieje od ponad 20 lat. Firma typowo rodzinna, złożona z architektów, na swoim koncie posiada kilkaset projektów na bazie których, wybudowano kilkadziesiąt tysięcy domów.  Biuro Lipińscy może pochwalić się zaprojektowaniem i budową pierwszego pasywnego domu w Polsce, opartego na certyfikacie Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

Muszę przyznać ( z perspektywy inwestora ), że Biuro Projektowe Lipińscy posiada imponujący zbiór, projektów domów energooszczędnych dostępnych dla każdego.

2 Projekty domów parterowych

Projekt domu  Aspen IV LMB67C

Dane techniczne :

Powierzchnia użytkowa:120,43 m2
Powierzchnia netto:120,43 m2
Powierzchnia zabudowy:149,48 m2
Minimalna szerokość działki:22,20 m
Kubatura:652 m3
Wysokość kalenicy:5,34 m
Kąt nachylenia dachu:20 °
Zapotrzebowanie
energetyczne:
EUco = 49,60 kWh/(m2rok)
EP spełnia nowe wymagania WT
lmb067c_fr1
lmb067c_fr2

Rzut parteru :

580x387_lmb067c_r1

Autorzy projektu :

dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Opis projektu :

Niedrogi zarówno w budowie, jak i w eksploatacji parterowy dom Aspen IV, który posiada 4 sypialnie, dzięki czemu stanowi doskonałą i wygodną propozycję dla 5 osobowej rodziny. Przemyślane i funkcjonalne wnętrze podzielone zostało na strefę wspólną z kuchnią i salonem z kącikiem jadalnym oraz na strefę prywatną. Do dyspozycji mieszkańców jest także duża, doświetlona oknem łazienka, osobna toaleta i przydatne pomieszczenie gospodarcze. Częściowo zadaszony taras stanowi doskonałe uzupełnienie domu i ucieszy tych domowników, którzy marzą o porannej kawie na świeżym powietrzu.

Projekt instalacji rekuperacji dla tego domu dostępny w cenie 300 zł netto.

Projekt domu  Arosa LMB115

Dane techniczne :

Powierzchnia użytkowa:120,43 m2
Powierzchnia netto:120,43 m2
Powierzchnia zabudowy:149,48 m2
Minimalna szerokość działki:23,20 m
Kubatura:776 m3
Wysokość kalenicy:6,73 m
Kąt nachylenia dachu:30 °
Zapotrzebowanie
energetyczne:
EUco = 48,54 kWh/(m2rok)
EP spełnia nowe wymagania WT
lmb115_fr1_ag1
lmb115_og1_ag1
lmb115_detal_ag1

Rzut parteru :

580x387_lmb115_r1

Autorzy projektu:

dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Opis projektu:

Nowoczesny, parterowy dom zaprojektowany nawet dla pięcioosobowej rodziny – posiada cztery wygodne sypialnie. Strefę dzienną stanowi przestronny, słoneczny salon z kominkiem oraz kuchnia. Jest to dom o prostej bryle, ale w nowoczesnej estetyce, która wzbogacają ciekawe rozwiązania elewacji. Prosta konstrukcja dachu powoduje, ze dom jest bardzo ekonomiczny w realizacji.

Projekt instalacji rekuperacji dla tego domu dostępny w cenie 300 zł netto.

2 Projekty domów z poddaszem użytkowym :

Projekt domu Meribel DCP327Mc

Dane techniczne :

Powierzchnia użytkowa:132,61 m2
Powierzchnia netto:155,08 m2
Powierzchnia zabudowy:109,54 m2
Minimalna szerokość działki:18,80 m
Kubatura:650 m3
Wysokość kalenicy:7,96 m
Kąt nachylenia dachu:35 °
Zapotrzebowanie
energetyczne:
EUco = 16,87 kWh/(m2rok)
EP spełnia nowe wymagania WT
dcp327mc_fr1_gk
dcp327mc_og1_gk

Rzut parteru :

580x387_dcp327mc_r1

Rzut poddasza :

580x387_dcp327mc_r2

Autorzy projektu:

dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Opis projektu :

To niewielki, wygodny dom o zwartej bryle, w której szczególną uwagę zwraca piękny, przeszklony narożnik w elewacji ogrodowej, co sprawia, że ogród mamy niemal na wyciągnięcie ręki. Do dyspozycji mieszkańców jest obszerny salon, który – w razie potrzeby można połączyć lub oddzielić od kuchni, gabinet, toaletę i pomieszczenie gospodarcze – to parter. Na poddaszu zlokalizowano trzy ustawne sypialnie, dużą łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze. Projekt Meribel to doskonała propozycja dla osób szukających niewielkiego, prostego i nowoczesnego domu.

Ten projekt zawiera projekt instalacji rekuperacji!

Projekt domu  TIVOLI II DCP305A

Dane techniczne :

Powierzchnia użytkowa:133,31 m2
Powierzchnia netto:156,09 m2
Powierzchnia zabudowy:108,92 m2
Minimalna szerokość działki:20,10 m
Kubatura:638 m3
Wysokość kalenicy:7,43 m
Kąt nachylenia dachu:35 °
Zapotrzebowanie
energetyczne:
EUco = 25,45 kWh/(m2rok)
EP spełnia nowe wymagania WT
dcp305a_fr1_ag
dcp305a_og1_ag

Rzut parteru :

580x387_dcp305a_r1

Rzut poddasza :

580x387_dcp305a_r2

Autorzy projektu:

dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Opis projektu :

Świetny, nowoczesny projekt domu o bardzo proporcjonalnej bryle i ładnym wykończeniu, nadający się na działki z wjazdem od południa. Jest to energooszczędna wersja domu Tivoli, w którym przestawiliśmy umiejscowienie schodów. Uzyskaliśmy powiększenie salonu i bardzo wygodną strefę wejściową. Na parterze znajduje się duża sypialnia, która dzięki sąsiedztwu dużej łazienki może być da rodziców, a poddasze może być wtedy przeznaczone dla dzieci. Układ pomieszczeń na poddaszu można dostosować do własnych potrzeb, wykorzystując dodatkowe pomieszczenia na pralnię, garderoby, lub włączyć do powierzchni pokoi.

Ten projekt zawiera projekt instalacji rekuperacji!

Projekt domu z garażem

Projekt domu  AJACCIO DCB73

Dane techniczne :

Powierzchnia użytkowa:143,94 m2
 + pow. garażu:17,84 m2
 + pow. kotłowni:6,34 m2
Powierzchnia netto:168,12 m2
Powierzchnia zabudowy:209,96 m2
Minimalna szerokość działki:21,90 m
Kubatura:847 m3
Wysokość kalenicy:5,89 m
Kąt nachylenia dachu:25 °
Zapotrzebowanie
energetyczne:
EUco = 21,62 kWh/(m2rok)
EP spełnia nowe wymagania WT
dcb073_fr1_ms
dcb073_og1_ms

Rzut Parteru

580x387_dcb073_r1

Autorzy projektu:

dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński

Opis projektu :

Piękny, przestronny dom parterowy, doskonały na działkę z wejściem od południa, którego charakterystyczną cechą są duże przeszklenia – element nie tylko dekoracyjny, ale też maksymalne doświetlający wnętrze. W domu znajduje się duży salon, trzy sypialnie, jadalnia i półotwarty gabinet. Jest też łazienka, wc, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze, z którego przewidziano przejście do garażu. Za garażem, który został wkomponowany w bryłę budynku, zlokalizowano kotłownię z wyjściem na zewnątrz, dzięki czemu można zastosować ogrzewanie na paliwo stałe.

Ten projekt zawiera projekt instalacji rekuperacji!

Archon-szare

Biuro projektów Archon z siedzibą w Myślenicach w swoim portfolio posiada ponad 1000 gotowych projektów. Ponad 25 letnie doświadczenie w projektowaniu i zagospodarowaniu naszego polskiego krajobrazu, spowodowało, że każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Dla swoich klientów, Archon przygotował mnóstwo bezpłatnych dodatków zbogacających ofertę podstawową.

2 Projekty domów parterowych

Dom w Mekintoszach ( WP )

projekt-dom-w-mekintoszach-wp__290lo
projekt-dom-w-mekintoszach-wp__289lo

Rzut parteru :

-upload-imgs-Rzuty-dom-w-mekintoszach-wp_Parter_normal.jpg

Dane techniczne :

Powierzchnia netto domu
bez piwnic
112,63 m2
Powierzchnia piwnic111,75 m2
Powierzchnia zabudowy146,47 m2
Powierzchnia podłóg226,19 m2
Powierzchnia całkowita290,96 m2
Kubatura1070,65 m3
Wysokość budynku6,45 m
Minimalne wymiary działki23,06 x 17,66 m
Minimalne wymiary po adaptacji22,06 x 17,66 m
EUco+w21 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – ekogroszek)54 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz)46 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – pellet)19 [kWh/(m2*rok)]
Uściany< 0,25 W/(m2*K)
Udachu< 0,20 W/(m2*K)
Upodłóg< 0,30 W/(m2*K)

Opis projektu :

Nowoczesny projekt domu parterowego, w którym ciekawie zaaranżowany taras z pergolą oraz naturalne materiały elewacyjne nadają całości ciepły, niepowtarzalny klimat. Atutem wnętrza jest czytelny podział stref. Przestronny i jasny salon mieści część wypoczynkową z narożną kanapą przed kominkiem i kinem domowym oraz jadalnię z dużym, rodzinnym stołem. Szerokie drzwi prowadzą na sąsiadujący z salonem taras, który dodatkowo powiększa strefę wypoczynku. Otwarta kuchnia doświetlona została narożnym oknem, a jej atutem są duże powierzchnie blatów roboczych. Komfortowa strefa nocna to dostępne z osobnego korytarza cztery wygodne sypialnie oraz łazienka. Część gospodarcza zaprojektowana została w piwnicach domu. Znajdziemy tutaj kotłownię na paliwo stałe z miejscem na przechowywanie, obszerną pralnię, spiżarnię oraz dwa dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Znalazło tutaj również miejsce duże pomieszczenie rekreacyjne. „Dom w mekintoszach (WP)’” należy do popularnych kolekcji: projekty domów nowoczesnych, parterowych oraz na działkę na stoku.

Dom pod Morwą

projekt-dom-pod-morwa-ver-2__289
projekt-dom-pod-morwa-ver-2__290

Rzut parteru :

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Dane techniczne :

Powierzchnia netto domu
bez kotłowni
110,14 m2
Powierzchnia kotłowni6,09 m2
Powierzchnia zabudowy150,76 m2
Powierzchnia podłóg116,23 m2
Powierzchnia całkowita150,76 m2
Kubatura723,25 m3
Wysokość budynku6,21 m
Minimalne wymiary działki23,6 x 17,6 m
Minimalne wymiary po adaptacji22,6 x 17,6 m
EUco+w43 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz)93 [kWh/(m2*rok)]
Uściany< 0,25 W/(m2*K)
Udachu< 0,20 W/(m2*K)
Upodłóg< 0,30 W/(m2*K)

Opis projektu :

Wyjątkowo ekonomiczny w budowie i eksploatacji projekt domu parterowego, o prostej bryle oraz efektownym wykończeniu elewacji. Wnętrze charakteryzuje się czytelnym podziałem stref użytkowania. Jasny salon mieści zarówno część wypoczynkową z wygodnymi kanapami przed kominkiem i kinem domowym, jak też jadalnię z rodzinnym stołem. Duże przeszklenia powiększają optycznie salon oraz naturalnie łączą dom z ogrodem. Atutem kuchni jest możliwość zastosowania wysokiej zabudowy oraz duża ilość blatów roboczych. Strefa nocna mieści trzy wygodne i jasne sypialnie, ogólnodostępną łazienkę, toaletę oraz schowek. Sypialnia rodziców posiada wyjście na taras. Część gospodarcza domu to kotłownia na paliwo stałe, łącząca kuchnię z wiatrołapem.

 2 Projekty domów z poddaszem użytkowym 

Dom w Żurawkach 2 ( T )

projekt-dom-w-zurawkach-2-t__289
projekt-dom-w-zurawkach-2-t__290

Rzut parteru :

-upload-imgs-Rzuty-dom-w-zurawkach-2-t_Parter_normal.jpg

Rzut poddasza :

-upload-imgs-Rzuty-dom-w-zurawkach-2-t_Poddasze_normal.jpg

Dane techniczne :

Powierzchnia netto domu
bez kotłowni
115,28 m2
Powierzchnia kotłowni5,05 m2
Powierzchnia zabudowy95,37 m2
Powierzchnia podłóg141,37 m2
Powierzchnia całkowita190,74 m2
Kubatura610,9 m3
Wysokość budynku8,27 m
Minimalne wymiary działki19,16 x 17,36 m
Minimalne wymiary po adaptacji18,16 x 17,36 m
Minimalne wymiary po adaptacji dla działki do 16 m19,16 x 13,96 m
EUco+w37 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – ekogroszek)89 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz)88 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – pellet)28 [kWh/(m2*rok)]
Uściany< 0,25 W/(m2*K)
Udachu< 0,20 W/(m2*K)
Upodłóg< 0,30 W/(m2*K)

Opis projektu :

Projekt domu prostego, niezwykle funkcjonalnego i taniego w realizacji. Głównym atutem projektu jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, co bardzo korzystnie wpływa na funkcjonalność pomieszczeń i wygodę ich użytkowania. Strefa dzienna z jadalnią i z bezpośrednim wyjściem do ogrodu została szeroko otwarta na widok zewnętrzny. Dzięki dużemu przeszkleniu głęboko zadaszony taras stanowić może przedłużenie salonu. Ustawna kuchnia i strefa wypoczynkowa uzupełniają przestrzeń wspólnego przebywania domowników. Obszerny, dodatkowy pokój od frontu, jasna łazienka i spiżarnia stanowią dopełnienie funkcji parteru. Na poddaszu projekt domu przewiduje dwa pokoje dzieci i dużą sypialnię rodziców z garderobą. Uwagę zwraca racjonalnie urządzona łazienka z przejściem do pralni. Dom o prostej, zwartej bryle i nieskomplikowanej konstrukcji. Projekty domów w tym stylu cieszą się obecnie dużą popularnością. Kotłownia z możliwością zastosowania paliwa stałego i uniwersalne rozwiązania materiałowe dodatkowo podnoszą ekonomikę eksploatacji oraz realizacji domu. Kolorystyka elewacji, subtelnie dobrana faktura tynków i okładzin podkreśla prostotę i nowoczesny wygląd budynku.

Dom w Cytryńcach (W)

projekt-dom-w-cytryncach-w__289
projekt-dom-w-cytryncach-w__290lo

Rzut parteru :

-upload-imgs-Rzuty-dom-w-cytryncach-w_Parter_normal.jpg

Rzut poddasza :

-upload-imgs-Rzuty-dom-w-cytryncach_Poddasze_normal.jpg

Dane techniczne :

Powierzchnia netto domu
bez kotłowni
106,02 m2
Powierzchnia kotłowni5,73 m2
Powierzchnia zabudowy87,0 m2
Powierzchnia podłóg123,25 m2
Powierzchnia całkowita169,26 m2
Kubatura578,65 m3
Wysokość budynku8,32 m
Minimalne wymiary działki19,2 x 15,7 m
EUco+w47 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – ekogroszek)95 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz)83 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – pellet)32 [kWh/(m2*rok)]
Uściany< 0,25 W/(m2*K)
Udachu< 0,20 W/(m2*K)
Upodłóg< 0,30 W/(m2*K)

Opis projektu :

Wygodny i funkcjonalny projekt domu o współczesnej stylistyce, zaakcentowanej podcieniem wejściowym oraz drewnianymi okładzinami elewacyjnymi. Zadaszony taras stanowi atrakcyjne przedłużenie strefy dziennej domu oraz zapewnia relaks na świeżym powietrzu w każdą pogodę. Część dzienna to przestronny salon z miejscem na wypoczynek przed kinem domowym i kominkiem oraz jasna jadalnia. Barek śniadaniowy łączy ją z otwartą kuchnią, której program dopełnia spiżarnia. Z wiatrołapu dostępna jest kotłownia na paliwo stałe, z osobnym wyjściem zewnętrznym oraz miejscem na przechowywanie. Dwubiegowe schody prowadzą na poddasze, gdzie mieszczą się trzy duże i jasne sypialnie, komfortowa łazienka oraz pralnia z funkcją suszarni. Pokój rodziców posiada własną garderobę.

Projekt domu z garażem 

Dom pod Jarząbem 17 (N)

projekt-dom-pod-jarzabem-17-n__289
projekt-dom-pod-jarzabem-17-n__290

Rzut parteru :

-upload-imgs-Rzuty-dom-pod-jarzabem-17-n_Parter_normal.jpg

Rzut poddasza :

-upload-imgs-Rzuty-dom-pod-jarzabem-17-n_Poddasze_normal.jpg

Dane techniczne :

Powierzchnia netto domu
bez kotłowni, garażu, strychu
130,68 m2
Powierzchnia garażu23,29 m2
Powierzchnia strychu57,38 m2
Powierzchnia kotłowni8,83 m2
Powierzchnia zabudowy205,0 m2
Powierzchnia podłóg296,54 m2
Powierzchnia całkowita370,03 m2
Kubatura1025,67 m3
Wysokość budynku6,71 m
Minimalne wymiary działki28,2 x 18,3 m
Minimalne wymiary po adaptacji27,2 x 18,3 m
EUco+w25 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – ekogroszek)64 [kWh/(m2*rok)]
EP (gaz)65 [kWh/(m2*rok)]
EP (paliwo stałe – pellet)21 [kWh/(m2*rok)]
Uściany< 0,25 W/(m2*K)
Udachu< 0,20 W/(m2*K)
Upodłóg< 0,30 W/(m2*K)

Opis projektu :

Nowoczesny projekt domu parterowego, którego program funkcjonalny został wzbogacony obszernym strychem z możliwością adaptacji w drugim etapie. Wejście zostało podkreślone interesującym zadaszeniem, a lekka, drewniana pergola jest atrakcyjną ozdobą tarasu z boku domu. Elewacje wykończone drewnianymi okładzinami sprawiają, że prosta bryła domu naturalnie wpisuje się w krajobraz. Przestronna i dobrze doświetlona strefa dzienna to idealne miejsce na wspólny wypoczynek całej rodziny. Obszerny salon mieści wygodną kanapę przed kinem domowym i kominkiem oraz duży stół rodzinny. Otwarta kuchnia z narożnym oknem posiada praktyczny półwysep łączący ją z jadalnią oraz spiżarnię z miejscem na zamrażarkę. Z holu dostępna jest strefa prywatna mieszkańców – trzy jasne sypialnie oraz komfortowa łazienka. Sypialnia rodziców posiada własną garderobę. Część gospodarcza to pralnia, garaż oraz kotłownia na paliwo stałe. Atutem projektu domu są duże przeszklenia, które pięknie doświetlają wnętrza oraz czysty i funkcjonalny podział stref użytkowania.

Źródło : archon.pl

0_upload_7ff57cfac6

Pracownia projektów Archipelag z siedzibą we Wrocławiu, na rynku istnieje od 18 lat. W swojej ofercie posiadają ponad 1300 gotowych projektów, od nowoczesnych przez klasyczne po tradycyjne formy. Projekty z powodzeniem realizowane są również poza granicami naszego kraju m.in. w Czechach, na Słowacji, Białorusi, Litwie, Ukrainie, Łotwie, w Rumunii i w Rosji.

2 Projekty domów parterowych

Projekt domu Eryk ( z wiatą )

view_8t6cg100dg6l6f_View
view_hhdpa1h0dg6l6f_View

Rzut parteru :

plot_original

Dane techniczne :

  • Powierzchnia użytkowa 89.19 m²
  • Dodatkowo:  kotłownia 7.08 m²
  • Powierzchnia zabudowy 170.31 m²
  • Pow. netto 149.15 m²
  • Kubatura 395.75 m³
  • Wymiary budynku17.5 × 9.8 m
  • Wysokość budynku6.08 m
  • Kąt nachylenia dachu 26o
  • Powierzchnia dachu 218 m2
  • Minimalne wymiary działki24.50 x 17.80 m
  • Dom energooszczędny
  • EUco < 40 kWh/(m2rok) – standard NF40
  • Parametr dla domu Eryk (z wiatą) z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – EUco = 24.42 kWh/(m2rok)

Autor projektu – Artur Wójciak

Opis projektu :

Eryk z wiatą garażową to doskonała propozycja dla miłośników nowoczesnego designu, korespondującego z szykowną klasyką. Charakterystyczna wiata, doskonale spełnia się jako zadaszenie oraz atrakcyjna antresola o powierzchni ok. 5 m², na której można zaaranżować dodatkową strefę rekreacyjno-wypoczynkową. Dzięki dużej ilości ciekawych przeszkleń do wnętrza domu swobodnie wpada naturalne światło, otulając przestrzeń swoim przytulnym blaskiem. Eryk z wiatą garażową spełni oczekiwania inwestorów, którzy cenią ergonomiczne rozwiązania i wysmakowane zestawienia materiałów.

Dom z Kolekcji Bianko.

Domy z Kolekcji Bianco zostały zaprojektowane z najwyższą troską o ergonomię i komfort użytkowy. W każdym projekcie z Kolekcji Bianco zminimalizowano ilość pionów instalacyjnych. Zgrupowanie w bliskim sąsiedztwie pomieszczeń, do których konieczne jest doprowadzenie wody, kanalizacji oraz systemu wentylacji pozwala ograniczyć koszty związane z wykonaniem instalacji wewnętrznych oraz dodatkowych pionów wentylacyjnych.

W domach z Kolekcji Bianco strefa dzienna jest wyraźnie oddzielona od części gospodarczej i sanitarnej, co podnosi komfort użytkowy, a dodatkowo akcentuje reprezentacyjny charakter. Strefę nocną zaprojektowano z dbałością o jej intymny charakter. W Kolekcji Bianco dominuje ascetyczna wizja piękna – prosta, czysta, doskonała.

Charakterystyka: Dom parterowy, niepodpiwniczony, z wiatą garażową
Przeznaczenie: Dom dla 2-4-osobowej rodziny

Projekt domu Swen II

view_3ihrvnp0dcl2uk_View
view_sjlg58h0dcl37g_View

Rzut parteru :

plot_original

Dane techniczne :

  • Powierzchnia użytkowa 96.61 m²
  • Dodatkowo: kotłownia 5.74 m²
  • Powierzchnia zabudowy 138.15 m²
  • Pow. netto 115.67 m²
  • Kubatura 307.54 m³
  • Wymiary budynku 13.0 × 10.5 m
  • Wysokość budynku 7.00 m
  • Kąt nachylenia dachu 30o
  • Powierzchnia dachu 195 m2
  • Minimalne wymiary działki 21.00 x 18.50 m
  • EUco < 40 kWh/(m2rok) standard NF40
  • Parametr dla domu Swen II z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – EUco = 22.2 kWh/(m2rok)

Autor projektu – Artur Wójciak

Opis projektu :

Swen II to szybki i tani w budowie dom, który harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością. Oszczędna prostota formy, doskonałe parametry cieplne i pomysłowo zorganizowane wnętrze to tylko niektóre atuty projektu, który z łatwością odnajdzie się zarówno w tkance miejskiej, jak i wiejskim krajobrazie. Ciekawym elementem strefy dziennej jest narożny kominek, który tworzy przytulny i wyjątkowy klimat, rozgrzewając i umilając domownikom zimniejsze dni i wieczory. Letnią porą, naturalnym przedłużeniem salonu staje się przestronny i zaciszny taras.

 2 Projekty domów z poddaszem użytkowym 

Projekt Logan Energo

view_k1glnei0eboap9_View
view_nm7gg430ea7p61_View

Rzut parteru :

plot_original

Rzut poddasza :

plot_original

Dane techniczne :

  • Powierzchnia użytkowa 139.91 m²
  • Dodatkowo: kotłownia 8.39 m²
  • Powierzchnia zabudowy 109.14 m²
  • Pow. netto 184.40 m²
  • Kubatura 462.46 m³
  • Wymiary budynku12.2 × 9.5 m
  • Wysokość budynku8.53 m
  • Kąt nachylenia dachu 40o
  • Powierzchnia dachu 178 m2
  • Minimalne wymiary działki 20.20 x 17.50 m
  • EUco < 40 kWh/(m2rok)standard NF40
  • Parametr dla domu Logan z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – EUco = 16.05 kWh/(m2rok)

 Autor projektu – Artur Wójciak

Opis projektu :

Logan to praktyczny i przestronny dom jednorodzinny, który emanuje świeżością oraz modną elegancją. Dzięki swojej prostej konstrukcji projekt jest szybki i tani w budowie, a przy tym bardzo ciepły i funkcjonalny. Na szczególną uwagę zasługuje rodzinny salon połączony z jadalnią oraz osobny gabinet, który może pełnić rolę dodatkowej sypialni na parterze. Fasada od strony ogrodu została wyposażona w szerokie, przesuwne drzwi tarasowe, dzięki którym w pogodne dni, można rozsunąć skrzydła i cieszyć się poczuciem otwartej i niczym nieskrępowanej przestrzeni. Efekt maksymalnego doświetlenia i stały kontakt z przyrodą to ogromne atuty, które sprawiają, że codzienne użytkowanie domu jest komfortowe i niezwykle przyjemne.

Charakterystyka: Dom parterowy z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony
Przeznaczenie: Dom dla 3-5-osobowej rodziny

Projekt Tim III Mocca

view_sgimvtu0dgpcl9_View
view_dkcpuv70dgpcl9_View

Rzut parteru :

plot_original

Rzut poddasza :

plot_original

Dane techniczne :

  • Powierzchnia użytkowa 103.83 m²
  • Dodatkowo: kotłownia 9.55 m²
  • Powierzchnia zabudowy 94.60 m²
  • Pow. netto 149.23 m²
  • Kubatura 346.84 m³
  • Wymiary budynku10.2 × 9.6 m
  • Wysokość budynku 8.72 m
  • Kąt nachylenia dachu 45o (35°)
  • Powierzchnia dachu 150 m2
  • Minimalne wymiary działki 18.20 x 20.10 m

Autor projektu – Artur Wójciak

Opis projektu :

Tim III Mocca to optymalne połączenie klasycznej elegancji i sprawdzonych rozwiązań funkcjonalnych. Zwarta bryła budynku, prosty, dwuspadowy dach i ergonomiczny układ pomieszczeń sprawiają, że dom jest tani w realizacji i późniejszej eksploatacji. We wnętrzu zaplanowano czytelny podział stref, znakomicie doświetlony naturalnym światłem, które dzięki dużym przeszkleniom swobodnie wpada do środka, wprowadzając jasną, przytulną atmosferę. Na elewacji króluje szykowna, biszkoptowo-czekoladowa kompozycja, która tworzy wysmakowany efekt estetyczny i w subtelny sposób łączy dom z naturą.

Charakterystyka: dom parterowy z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony
Przeznaczenie: dom dla 3-4-osobowej rodziny

Projekt domu z garażem : 

Projekt domu Simon G2

view_o8oiis50dco527_View
view_5vruh5f0dco57t_View

Rzut parteru :

plot_original

Rzut poddasza do adaptacji :

plot_original

Dane techniczne :

  • Powierzchnia użytkowa 116.39 m²
  • Dodatkowo: garaż –31.75 m²  kotłownia –11.19 m²
  • Powierzchnia zabudowy 216.19 m²
  • Pow. netto 184.21 m²
  • Kubatura 517.61 m³
  • Wymiary budynku 13.5 × 20.3 m
  • Wysokość budynku 7.22 m
  • Kąt nachylenia dachu 30o
  • Powierzchnia dachu 303 m2
  • Minimalne wymiary działki 21.50 x 26.50 m
  • EUco < 40 kWh/(m2rok)standard NF40
  • Parametr dla domu Simon G2 z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – EUco = 9.61 kWh/(m2rok)

Autor projektu – Artur Wójciak

Opis projektu :

Simon G2 to dom, zaprojektowany z myślą o rodzinie, która ceni nowoczesny design, stylowe połączenia i komfort słonecznej, świetnie zorganizowanej przestrzeni. W jego wnętrzu rządzi funkcjonalna wygoda oraz swoboda aranżacji i komunikacji. Atrakcyjną częścią projektu jest piękny taras z ciekawym zadaszeniem oraz dekoracyjnym kominkiem zewnętrznym, przy którym domownicy odpoczywają i spotykają się z przyjaciółmi. Atutem domu jest również poddasze do późniejszej adaptacji.

Charakterystyka: dom parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji na cele mieszkalne, niepodpiwniczony, z garażem dwustanowiskowym
Przeznaczenie: dom dla 3-4-osobowej rodziny

Źródło : archipelag.pl

saLogo

Biuro projektowe ATRIUM z siedzibą w Bielsko- Biała w swoim portfolio posiada ponad 1000 projektów gotowych domów. Ponad 20-letnie doświadczenie sprawia, że każdy inwestor znajdzie dla siebie projekt dobrany do indywidualnych potrzeb. Marka Studio Atrium po raz drugi została wyróżniona przez redakcję Strefy Gospodarki w programie KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI 2015.

2 projekty domów parterowych 

Projekt domu Pelikan VI

pelikan-vi-wizualizacja-1_sa
46_16167_6_Wizualizacja

Rzut parteru :

ground

Dane techniczne :

  • pow. użytkowa112,05 m2
  • pow. netto parteru133,35 m2
  • pow. całkowita162,00 m2
  • pow. zabudowy162,05 m2
  • pow. dodatkowe9,35 m2
  • kubatura brutto778,55 m3
  • wysokość budynku6,81 m
  • kąt nachylenia dachu30°
  • rodzaj stropuStrop lekki
  • min. wymiary działki19,05 x 24,22 m
  • EP = 49,56 [kWh/(m2 . rok)]EK = 61,32 [kWh/(m2 . rok)]Dopuszczalna wartość EP: 120 [kWh/(m2 . rok)]Opis projektu :Zwolenników prostoty i klarownej funkcji z pewnością zainteresuje projekt Pelikan VI. W budynku wyraźnie wyodrębniono podział na część dzienną w ramach której mieszczą się kuchnia, salon, kotłownia i w.c. oraz nocną, zawierającą trzy pokoje i łazienkę. Z sypialni rodziców podobnie jak z salonu zaprojektowano wyjście na zadaszony taras, który sprawdzi się jako miejsce wypoczynku domowników w upalne dni. Prosta bryła i dach to niezawodny sposób na minimalizowanie kosztów budowy, co niewątpliwie ma miejsce w przypadku tego projektu. Prostota bryły jest przełamana poprzez zastosowanie drewnianych elementów wykończeniowych. Widoczne na ścianach szczytowych elementy więźby dachowej, dodają budynkowi uroku i oryginalności. Z kolei drewniana pergola, stanowiąca zadaszenie wejścia, jest elementem dekoracyjnym i praktycznym zarazem. Pelikan VI będzie dobrym rozwiązaniem dla praktycznych inwestorów, którzy nie rezygnując z marzeń przykładają jednocześnie wagę do budowania na miarę swoich możliwości.Projekt domu NevadaRzut parteru :Dane techniczne :
    • pow. użytkowa125,55 m2
    • pow. netto parteru125,55 m2
    • pow. całkowita161,50 m2
    • pow. zabudowy161,50 m2
    • pow. dodatkowe26,65 m2
    • kubatura brutto797,50 m3
    • wysokość budynku6,45 m
    • kąt nachylenia dachu30°
    • rodzaj stropulekki
            min. wymiary działki24,73 x 17,23 m

Opis projektu :

Prosta forma i bardzo dobra funkcja to główne atuty Nevady – parterówki przykrytej dwuspadowym dachem. Z ustawnego przedsionka prowadzą drzwi do kotłowni oraz holu, z którego dostępne są sypialnie, łazienka i salon z kuchnią. W tym stosunkowo niewielkim domu zaprojektowano 4 sypialnie, w tym jedną w własną łazienką i miejscem na stworzenie mini garderoby. Ze względu na lokalizację kuchni i tarasu budynek stanowi dobrą propozycję na działki z wjazdem od południa lub zachodu. Drewniane i kamienne elementy wykończenia elewacji tworzą ciekawy detal architektoniczny, dzięki czemu prosta bryła budynku prezentuje się elegancko i efektownie. Nevada będzie wygodnym lokum dla cztero lub pięcioosobowej rodziny.

2 Projekty domów z użytkowym poddaszem 

 Projekt domu Ricardo VI

ricardo-vi-wizualizacja-1_sa
ricardo-vi-wizualizacja-3_sa

Rzut parteru :

ground

Rzut poddasza :

loft

Dane techniczne :

  • pow. użytkowa118,15 m2
  • pow. netto parteru89,30 m2
  • pow. netto poddasza83,00 m2
  • pow. całkowita219,75 m2
  • pow. zabudowy112,95 m2
  • pow. dodatkowe39,50 m2
  • kubatura brutto601,70 m3
  • wysokość budynku7,33 m
  • kąt nachylenia dachu35°
  • rodzaj stropugęstożebrowy
  • min. wymiary działki19,80 x 18,03 m

EP = 54,45 [kWh/(m2 . rok)]

EK = 67,22 [kWh/(m2 . rok)]

Dopuszczalna wartość EP: 120 [kWh/(m2 . rok)]

Opis projektu :

Ricardo VI zaprojektowany został z myślą o inwestorach poszukujących prostych domów z poddaszem użytkowym do 120 m2, gdzie funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania idą w parze z niewielkimi kosztami realizacji. Niewątpliwym atutem jest tutaj prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem oraz czytelny program parteru, co zapewnia na stosunkowo niewielkiej powierzchni wysoki komfort użytkowania. Zastosowanie kamienia i drewna na elewacji oraz duże przeszklenia pokoju dziennego z jadalnią, znakomicie doświetlają wnętrze i nadają całości niepowtarzalnego charakteru. W programie parteru znajdujemy kuchnię otwartą na pokój dzienny z jadalnią, sypialnię, dodatkowy pokój i łazienkę. Przestronny taras otwiera strefę mieszkalną na ogród i stwarza wygodną przestrzeń do wypoczynku w ciepłe, słoneczne dni. Na poddaszu użytkowym zaproponowano 2 sypialnie, osobną garderobę i łazienkę. Znakomita propozycja domu dla 4- 5 osobowej rodziny ceniącej sobie oryginalne połączenia tradycji z nowoczesnością.

Projekt domu Roland II

roland-ii-wizualizacja-1_sa
roland-ii-wizualizacja-3_sa

Rzut parteru :

ground

Rzut poddasza :

loft

Dane techniczne :

  • pow. użytkowa124,00 m2
  • pow. netto parteru89,50 m2
  • pow. netto poddasza81,30 m2
  • pow. całkowita219,65 m2
  • pow. zabudowy112,85 m2
  • pow. dodatkowe39,15 m2
  • kubatura brutto601,80 m3
  • wysokość budynku7,33 m
  • kąt nachylenia dachu35°
  • rodzaj stropugęstożebrowy
  • min. wymiary działki19,88 x 18,05 m

EP = 76,76 [kWh/(m2 . rok)]

EK = 87,11 [kWh/(m2 . rok)]

Dopuszczalna wartość EP: 120 [kWh/(m2 . rok)]

Opis projektu :

Roland II to dom bez garażu o powierzchni ponad 120 metrów kwadratowych. W przestrzeni dwukondygnacyjnej zaistniał wyraźny podział na dwie strefy, dzienną i nocną. W pierwszej z nich zlokalizowano kuchnię z oknem od frontu, połączoną ze spiżarką, dostępną także z przedsionka. Z pokoju dziennego rozpościera się widok na ogród przez duże tafle przesuwnych drzwi prowadzących na taras. Obok, po sąsiedzku umieszczono średniej wielkości pokoik z przylegającą do niego niewielką łazienką. Na parterze jest też większa, bo 8-metrowa kotłownia z dodatkowym wyjściem na zewnątrz budynku. Poddasze to 3 sypialnie i druga, tym razem większa, 6-metrowa łazienka. Na uwagę zasługuje sposób rozwiązania wejścia głównego do budynku, gdzie zamiast kosztownych zadaszeń nad drzwiami zewnętrznymi zastosowano przysłonięte z trzech stron wejście główne we wnęce wyłożonej kamieniem elewacyjnym. W ofercie dostępna również wersja z garażem.

Projekt domu z garażem :

Projekt domu Samba II

samba-ii-wizualizacja-1_sa
samba-ii-wizualizacja-2_sa

Rzut parteru :

ground

Rzut poddasza :

loft

Dane techniczne :

  • pow. użytkowa115,95 m2
  • garaż19,60 m2
  • pow. netto parteru112,55 m2
  • pow. netto poddasza71,95 m2
  • pow. całkowita234,65 m2
  • pow. zabudowy139,10 m2
  • pow. dodatkowe61,15 m2
  • kubatura brutto698,30 m3
  • wysokość budynku7,93 m
  • kąt nachylenia dachu40°
  • rodzaj stropugęstożebrowy
  • podcienie26,90 m2
  • min. wymiary działki23,25 x 19,20 m

EP = 52,79 [kWh/(m2 . rok)]

EK = 65,40 [kWh/(m2 . rok)]

Dopuszczalna wartość EP: 120 [kWh/(m2 . rok)]

Opis projektu :

Klasyczny projekt na planie prostokąta o wyważonych proporcjach i nowoczesnym rysie. Ażurowe, drewniane wykończenia garażu oraz powstałego pomiędzy bryłą garażu a domem podcienia, nadają projektowi lekkości i doskonale komponują się z oknami i elewacją w części mieszkalnej budynku. Dobrze zorganizowane wnętrze zawiera pięć niezależnych pokojów, otwarty na kuchnię i jadalnię pokój dzienny, dwie łazienki oraz przedsionek i spiżarkę. Dom energooszczędny z możliwością dostosowania do standardu NF40.

Źródło : studioatrium.pl

mgprojekt_logo_500x148-600x150

Biuro projektowe MG Project z siedzibą  w Warszawie istnieje od 1998 roku. W swojej ofercie posiada kilkaset gotowych projektów domów jednorodzinnych. Dla swoich klientów firma przygotowała pakiet bezpłatnych dodatków.

2 projekty domów parterowych 

Wyjątkowo, jeden z projektów wybranych  przeze mnie jest z garażem.  Chciałam przekazać dalej wizję, jaką miała na swój dom autorka bloga Co na wsi piszczy – Sylwia Chrobot, która postanowiła przerobić projekt z garażem na dodatkową przestrzeń, co uważam za super pomysł 🙂

Projekt domu Bursztyn

bursztyn_images_wd1
bursztyn_images_wd2

Rzut parteru oryginalny :

bursztyn_images_r1

Rzut parteru według pomysłu autorki bloga Co na wsi piszczy :

_DSC0455

Źródło: conawsipiszczy.pl

Dane techniczne :

  • Kubatura: 447 m3
  • Powierzchnia zabudowy: 154,63 m2
  • Powierzchnia całkowita: 154,63 m2
  • Powierzchnia netto: 105,16 m+ garaż
  • Powierzchnia użytkowa:
    • 91,43 m2 wg PN-70/B-02365
    • 105,16 m2 + garaż wg PN-ISO 9836:1997
  • Powierzchnia dachu: 229,3 m2
  • Nachylenie dachu: 24 stopnie
  • Wysokość budynku: 5,46 m (5,78 m z podmurówką)
  • Szerokość budynku: 15,64 m
  • Długość budynku: 9,89 m
  • Min szerokość działki: 22,64 m
  • Min długość działki: 20,27 m
  • Wysokość pomieszczeń: 2,61 m

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

  • Ep – 117,3 kWh/(m2)
  • Ek – 104,9 kWh/(m2 rok)
  • EUco – 83,66 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

  • Ep – 96,23 kWh/(m2)
  • EUco – 43,18 kWh/(m2 rok)

Opis projektu :

Projekt domu Bursztyn to propozycja budynku jednorodzinnego dla 4-5 osobowej rodziny. Projekt  Bursztyn to dom o prostej bryle, przekryty dwuspadowym dachem. Ekonomiczny i nieskomplikowany w budowie. We wnętrzu domu przewidziano oprócz obszernego salonu trzy sypialnie, łazienki oraz pomieszczenie gospodarcze. W projekcie Bursztyn kocioł c.o. może znajdować się wariantowo w pomieszczeniu przy wejściu, lub w przypadku kotłowni na paliwo stałe – w pomieszczeniu za garażem. Pracownia posiada także projekt Bursztyn w odbiciu lustrzanym.

Projekt domu Słoneczny

sloneczny_images_wd1
sloneczny_images_wd2

Rzut parteru :

sloneczny_images_rzut1

Dane techniczne :

  • Kubatura: 346 m3
  • Powierzchnia zabudowy: 110,42 m2
  • Powierzchnia całkowita: 110,42 m2
  • Powierzchnia netto: 89,78 m2
  • Powierzchnia użytkowa:
    • 89,78 m2 wg PN-70/B-02365
    • 89,78 m2 wg PN-ISO 9836:1997
  • Powierzchnia dachu: 158 m2
  • Nachylenie dachu: 24 stopnie
  • Wysokość budynku: 5,01 m (5,33 m z podmurówką)
  • Szerokość budynku: 13,24 m
  • Długość budynku: 8,34 m
  • Min szerokość działki: 20,24 m
  • Min długość działki: 16,34 m
  • Wysokość pomieszczeń: 2,61 m

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

  • Ep – 126,3 kWh/(m2)
  • Ek – 110,7 kWh/(m2 rok)
  • EUco – 90,08 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

  • Ep – 103,62 kWh/(m2)
  • EUco – 46,49 kWh/(m2 rok

Istnieje możliwość dostosowania projektu do standardu NF40

Opis projektu :

Projekt domu Słoneczny to parterowa, jednorodzinna willa dla rodziny czteroosobowej. Budynek o prostej bryle, łatwy i niedrogi w budowie. Pokój dzienny połączony przestrzennie z holem, aneksem jadalnym i częściowo otwartą kuchnią tworzą duże jednoprzestrzenne, przestronne wnętrze. W projekcie Słonecznysypialnie z łazienką i oddzielnym wc tworzą strefę nocną domu. Wygląd zewnętrzny Słonecznego to bezpretensjonalny detal i dobrze dobrane proporcje. Pracownia posiada również projekt Słoneczny w innych wersjach wariantowych – z garażem i z dachem wielospadowym. Dostępna jest także wersja projektu w odbiciu lustrzanym.

2 projekty domów z poddaszem użytkowym 

Projekt domu Szczygieł

szczygiel_images_wd1
szczygiel_images_wd2

Rzut parteru :

szczygiel_images_rd1

Rzut poddasza :

szczygiel_images_rd2

Dane techniczne ;

  • Kubatura: 426 m3
  • Powierzchnia zabudowy: 100,5 m2
  • Powierzchnia całkowita: 147,45 m2
  • Powierzchnia netto: 122,4 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 115,23 m2
  • Powierzchnia dachu: 186,46 m2
  • Nachylenie dachu: 35 stopni
  • Wysokość budynku: 6,08 m (6,38 m z podmurówką)
  • Szerokość budynku: 15 m
  • Długość budynku: 6,7 m
  • Min szerokość działki: 23 m
  • Min długość działki: 17,55 m
  • Wysokość pomieszczeń: 2,6 m

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

  • Ep – 111,0 kWh/(m2)
  • Ek – 100,9 kWh/(m2 rok)
  • EUco – 79,15 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

  • Ep – 91,05 kWh/(m2)
  • EUco – 40,85 kWh/(m2 rok)

Istnieje możliwość dostosowania projektu do standardu NF40

Opis projektu :

Projekt domu Szczygieł to domek jednorodzinny parterowy, z poddaszem użytkowym. Dom Szczygieł może służyć jako dom jednorodzinny całoroczny, jak również jako budynek letniskowy. Prostokątna bryła została przekryta dwuspadowym dachem poddasza. Do niej dobudowano podcień ogrodowy – z wyjściem z salonu, oraz podcień – ganek wejściowy. Dom doskonale nadaje się na działkę z wejściem od południa lub zachodu – tam, gdzie ogród i wejście są po tej samej stronie domu. Projekt Szczygieł ma prostą konstrukcję – jest łatwy i niedrogi w budowie. We wnętrzu na parterze zaplanowano salon z częścią jadalną, otwartą kuchnię – połączoną z pomieszczeniem gospodarczym, łazienkę z toaletą, oraz dwa pokoje, które mogą być wykorzystane jako sypialnie, bądź np. jako gabinet. Na poddaszu zaprojektowano dwie sypialnie i łazienkę. Poddasze można wykończyć w drugim etapie budowy. Projekt domu Szczygieł dostępny jest też jako odbicie lustrzane.

Projekt domu Oliwka 2

projekt-domu-oliwka-2-wizualizacja-frontu-1384252080
wd2-1384252145-z6u_1rdp

Rzut parteru :

r1-1384252486-ipseerng

Rzut poddasza :

r3-1384252494-eqswvb3d

Dane techniczne :

  • Kubatura: 601 m3
  • Powierzchnia zabudowy:
    • bez podcieni 128,04 m2
    • z podcieniami 137,23 m2
  • Powierzchnia całkowita: 128,04 m2
  • Powierzchnia netto: 98,38 m2 + (* w wersji z poddaszem + 34,77 m2)
  • Powierzchnia użytkowa:
    • 95,53 m2 wg PN-70/B-02365 (* w wersji z poddaszem + 34,77 m2)
    • 98,38 m2  wg PN-ISO 9836:1997 (* w wersji z poddaszem + 34,77 m2)
  • Powierzchnia dachu: 194,05 m2
  • Nachylenie dachu: 30 stopni
  • Wysokość budynku: 6,38 m (6,58 m z podmurówką)
  • Szerokość budynku: 14,19 m
  • Długość budynku: 9,76 m
  • Min szerokość działki: 21,19 m
  • Min długość działki: 17,76 m
  • Wysokość pomieszczeń: 2,6 m

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

  • Ep – 115,9 kWh/(m2)
  • Ek – 104,3 kWh/(m2 rok)
  • EUco – 82,66 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

  • Ep – 95,08 kWh/(m2)
  • EUco – 42,66 kWh/(m2 rok)

Istnieje możliwość dostosowania projektu do standardu NF40

 Opis projektu :

Projekt domu Oliwka 2 to kolejna odsłona projektu Oliwka – tym razem z betonowym stropem nad parterem i ze strychem do adaptacji na poddasze użytkowe. Domek w bardzo łatwy sposób z niecałych stu metrów powierzchni można zwiększyć o niemal 40 procent. Na poddaszu można z powodzeniem zmieścić dwa dodatkowe pokoje oraz łazienkę. Projekt ma wariantowo rozwiązany strych / poddasze : wariant podstawowyOliwki 2 „A” ma jednoprzestrzenny strych do dowolnego zagospodarowania, a wariant „B” ma poddasze użytkowe składające się z dodatkowych dwóch pokoi z łazienką (dodatkowa powierzchnia poddasza wynosi 34,77 m2). Dom ma bardzo prostą bryłę, zbudowaną na planie prostokąta, przekrytą dwuspadowym dachem. Ciekawie rozmieszone okna, okładziny ścian, podcienie i nisze nadają budynkowi nowoczesnego dynamicznego wyglądu, udowadniając, że parterowy dom może być także ciekawy. Wszystkie potrzebne pomieszczenia znajdują się na parterze : obszerna cześć dzienna, z salonem, holem, aneksem jadalnym i kuchnią, a także trzy sypialnie z łazienkami. Dobre izolacje przegród zwiększają energooszczędność budynku. W połączeniu z wentylacją z rekuperacją dom będzie bardzo oszczędny w przyszłej eksploatacji. W domu można zamienić kocioł gazowy na kotłownię na paliwo stałeOliwka 2 to projektu przeznaczony dla rozwojowej rodziny, która będzie być może potrzebowała w przyszłości dodatkowej przestrzeni (poddasza). Ewentualnie jest to propozycja dla inwestorów chcących mieć dodatkową buforową przestrzeń gospodarczą lub magazynową poza pomieszczeniami mieszkalnymi. Oliwka 2 doskonale wpasuje się w każde otoczenie. Projekt nie wymaga dużej działki. Budynek jest bezpretensjonalny, ma logicznie zaprojektowane wnętrze.

Projekt domu z garażem :

Projekt domu Optymalny 

projekt-domu-optymalny-2-wizualizacja-frontu-1355311072
projekt-domu-optymalny-2-wizualizacja-tylna-1355311278

Rzut parteru :

projekt-domu-optymalny-2-rzut-parteru-1355312033

Rzut poddasza :

projekt-domu-optymalny-2-rzut-poddasza-1355312089

Dane techniczne :

  • Kubatura: 641 m3
  • Powierzchnia zabudowy:
    • bez podcieni 126,84 m2
    • z podcieniami 135,10 m2
  • Powierzchnia całkowita: 189,47 m2
  • Powierzchnia netto: 127,68 m2 + garaż 19,14 m2
  • Powierzchnia użytkowa:
    • 115,71 m2 wg PN-70/B-02365
    • 127,68 m2 + garaż wg PN-ISO 9836:1997
  • Powierzchnia dachu: 202,55 m2
  • Nachylenie dachu: 38 stopni
  • Wysokość budynku: 7,45 m (7,65 m z podmurówką)
  • Szerokość budynku: 14,49 m
  • Długość budynku: 9,72 m
  • Min szerokość działki: 21,49 m
  • Min długość działki: 17,72 m
  • Wysokość pomieszczeń: 2,6 i 2,5 m

Dla domu standardowego z wentylacją grawitacyjną:

  • Ep – 114,4 kWh/(m2)
  • Ek – 102,1 kWh/(m2 rok)
  • EUco – 81,59 kWh/(m2 rok)

Dla budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperacją:

  • Ep – 93,85 kWh/(m2)
  • EUco – 42,11 kWh/(m2 rok)

Istnieje możliwość dostosowania projektu do standardu NF40

Opis projektu :

Projekt domu Optymalny 2 jest wersją wariantową Optymalnego, z dobudowanym do elewacji bocznej garażem jednostanowiskowym. Budynek jest parterowy z poddaszem użytkowym, zaprojektowany na planie prostokąta, przekryty dwuspadowym dachem. Prosta minimalistyczna bryła tworzy spokojną estetyczną architekturę, z nowoczesnymi detalami i materiałami. Elewacje zostały ciekawie urozmaicone: frontowa – podcieniem wejściowym zaakcentowanym dwuspadowym daszkiem, oraz narożnym oknem kuchni; ogrodowa – ładnymi przeszkleniami salonu, oraz narożnym podcieniem osłaniającym część tarasu. Domek, dzięki swojej bezpretensjonalności z powodzeniem wpasuje się w każde otoczenie. Wnętrze domu zaprojektowano z uwzględnieniem podziału na część dzienną na parterze i sypialnie na poddaszu. Na parterze salon, holl i kuchnia tworzą wspólną otwartą przestrzeń, w której znalazło się miejsce na aneks jadalny, kąt na meble wypoczynkowe, ścianę TV i kominek. Wygodne schody, nieco oddzielone od salonu są jednocześnie ozdobą wnętrza. Na parterze przewidzieliśmy miejsce na spiżarnię przy kuchni, dodatkowy pokój ( gabinet lub sypialnię gościnną ), łazienkę i kotłownię, która w funkcjonalny sposób łączy przedsionek z garażem. Kotłownia gazowa, może być łatwo przystosowana do pieca na paliwo stałe. Garaż ma dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Na poddaszu umieszczono trzy wygodne sypialnie z szafami wbudowanymi, garderobę i przestronną łazienkę z oknami połaciowymi nad wanną. Projekt domu Optymalny 2 jest energooszczędny – zastosowano w nim bardzo dobre izolacje termiczne, oraz nowoczesne instalacje i technologie. Sama budowa domu, dzięki nieskomplikowanej konstrukcji, będzie łatwa i niedroga. Późniejsza eksploatacja budynku również będzie tania.Optymalny 2 to dom optymalny :-), w sam raz dla Inwestorów myślących praktycznie, oszczędnie, oraz lubiących nowoczesność osadzoną w tradycyjnej formie. Pracownia posiada odbicie lustrzane projektu.

Źródło : mgproject.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *