dom energooszczędny

Montaż kotła gazowego

 Instalacja gazowa okazała się najbardziej czasochłonna ze wszystkich instalacji, jakie przypadły mi w udziale. Fizyczne przyłączenie domu do sieci to kwestia zaledwie kilku godzin pracy, jednak cała procedura przyłączeniowa rozpoczęta jeszcze w 2015 roku, a zakończona dopiero w zeszłą sobotę to żmudna i długotrwała formalność. Na pewno dokładnie opiszę całą drogę, jaką trzeba przejść, od złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych, przez pozwolenia, projekt, po podpisanie umowy kompleksowej i podłączenie licznika do naszej skrzynki gazowej. Pamiętajcie, że według obowiązujących przepisów przyłącza gazowe wymagają pozwolenia na budowę

W jednym z ostatnich postów opisałam dokładnie rodzaj i model kotła gazowego, który wybrałam do swojego domu. Poprosiłam również fachowca, Pana Michała Jóźwiaka, doradcę technicznego w salonie firmowym Viessmann Silver System, zajmującego się  na co dzień optymalizacją instalacji gazowej, czyli doborem odpowiedniego urządzenia do potrzeb domu i jego mieszkańców, o wyjaśnienie najistotniejszych kwestii dotyczących wyboru i rodzajów kotłów gazowych. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie tutaj. W dzisiejszym poście w rolach głównych wystąpi oczywiście kocioł gazowy Vitodens 222f oraz dwaj niezbędni fachowcy – hydraulik wykonujący całą instalację centralnego ogrzewania i instalację wod.-kan. oraz uprawniony serwisant Viessmann, którego zadaniem będzie przygotowanie, konfiguracja i odpalenie kotła gazowego.

Wracając na moment do ostatniego posta, prosiliście o namiary na konfigurator systemu grzewczego. Na stronie Viessmann Silver System znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. W zaledwie 4 krokach możecie dobrać odpowiednie urządzenie spełniające Wasze wymagania względem systemu grzewczego. Dowiecie się również, ile będzie kosztować i poznanie jego dane techniczne. Oprócz kotłów gazowych możecie wprowadzić inne urządzenia jak  pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły olejowe i na drewno. Uwzględnia również dodatkowe instalacje i systemy, z którymi mogą współpracować. Konfigurator jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań. Poniżej przykładowa konfiguracja. 

1.Wprowadź dane dotyczące instalacji w Twoim domu

Rodzaj budynku

Wybierz rodzaj budynku najbardziej zbliżony do Twojej nieruchomości.


  1. mieszkanie, apartament

  2. dom wolnostojący

  3. bliźniak, szeregowy

  4. szeregowy środkowy

System grzewczy

Wybierz system grzewczy, którym jesteś zainteresowany.


  1. centralne ogrzewanie (c.o.)

  2. c.o. + c.w.u.

  3. ciepła woda użytkowa (c.w.u.)

Powierzchnia domu / mieszkania

Podaj powierzchnię użytkową (np. z projektu)
lub ustaw powierzchnię wszystkich pomieszczeń ogrzewanych liczoną po podłodze.

powierzchnia użytkowa – 160 m2

Zapotrzebowanie na ciepło

Podaj zapotrzebowanie na ciepło (np. z projektu)
lub wybierz typ budynku, zapotrzebowanie na ciepło zostanie wyliczone automatycznie z uwzględnieniem podanej powierzchni domu / mieszkania.

zapotrzebowanie na ciepło – 20 kW

nowe budownictwo – dom pasywny
nowe budownictwo – dom energooszczędny
nowe budownictwo – standardowa izolacja cieplna
starsze budownictwo – dom ocieplony
starsze budownictwo – brak ocieplenia

Ciepła woda użytkowa (c.w.u.)
 liczba mieszkańców – 4 osoby


2.Wybierz główne źródło ciepła i instalacje dodatkowe w Twoim domu

Główne źródło ciepła

Wybierz główne źródło ciepła dla Twojego domu.


  1. pompa ciepła

  2. kocioł na gaz ziemny

  3. kocioł na gaz płynny (LPG)

  4. kocioł na drewno

  5. kocioł olejowy

Instalacje dodatkowe

Wybierz instalacje dodatkowe dla Twojego systemu grzewczego, którymi jesteś zainteresowany.

Więcej informacji o instalacjach dodatkowych uzyskasz, klikając na poszczególne pozycje.

Jeśli nie wiesz, które instalacje dodatkowe wybrać, skorzystaj z formularza kontaktowego i wyślij zapytanie ofertowe do Autoryzowanego Partnera VIESSMANN. Wszystkie zebrane dane z konfiguratora zostaną uwzględnione w przesyłanym formularzu.

Uwaga: Wybór instalacji dodatkowych może mieć wpływ na wynik wyszukiwania – dobór urządzeń.
 
3.Sprawdź wyniki doboru urządzeń spełniających wprowadzone przez Ciebie kryteria
 
Przykład:
  • ze zbiornikiem warstwowym 100 litrów
    cena netto: na zapytanie
  • ze zbiornikiem 130 litrów z wężownicą
    cena netto: na zapytanie

>  wyślij zapytanie ofertowe

Vitodens 222-F

Kompaktowy stojący kocioł kondensacyjny z zabudowanym zbiornikiem c.w.u.: 2,6-26/29,3 kW

  • zbiornik warstwowy c.w.u. 100 litrów (moc na c.w.u.: do 29,3 kW)
  • lub zbiornik 130 litrów z wężownicą grzewczą (moc na c.w.u: do 23,7 kW)
  • kocioł z palnikiem promiennikowym MatriX i systemem kontroli i optymalizacji spalania Lambda Pro Control
  • z wymiennikiem Inox-Radial ze stali szlachetnej i 10-letnim okresem gwarancji
  • regulator pogodowy Vitotronic 200 z dużym kolorowym wyświetlaczem dotykowym
  • menadżer energii pozwala kontrolować zużycie gazu i energii elektrycznej, aktualną moc z jaką pracuje kocioł i rozkład temperatury w zasobniku c.w.u.

>  dane techniczne
>  więcej o Vitodens 222-F

 

4.Wyślij zapytanie ofertowe dotyczące Twojego wyboru do autoryzowanego partnera

Konfigurator w łatwy sposób pozwala zbliżyć się do rozwiązania, które w Twoim domu sprawdzi się najlepiej. Jednak nic nie zastąpi wizyty w salonie  i spotkania z fachowcem, który na co dzień zajmuje się optymalizacją systemów grzewczych i hydraulicznych. To właśnie on ostatecznie dobierze Wam urządzenie szyte na miarę. Pełny konfigurator dostępny on-line znajdziecie tutaj.

Montaż kotła gazowego u mnie w domu  🙂 
 
To był ważny dzień. Poprzedzony wizytą hydraulika, który wykonał całą instalację centralnego ogrzewania i wod.-kan. Pomieszczenie gospodarcze zostało wcześniej przygotowane. W miejscu, gdzie zostanie zamontowany kocioł, ułożyliśmy kilka płytek podłogowych, właściwie zrobił to mój mąż  🙂 Te sześć płytek kładła pół dnia, ale pierwsze koty za płoty 😉 
 
Na zdjęciu Pan Michał – doradca techniczny w salonie firmowym Viessmann Silver System.
 
 
 
Vaillant czy Viessmann? Takie rzeczy tylko u mnie 😉 Oczywiście, że Viessmann. Jak przyjechali, przez chwilę zastanawiałam się, czy nie pomylili zamówienia 😛 Właściciel salonu od ponad 16 lat zajmuję się tematem instalacji grzewczej i hydraulicznej, więc ma również inne marki. Jednak Viessmann to bezwzględnie lider rynku. W zeszłym roku podczas 12 edycji  Rankingu Budowlana Marka Roku 2106 oranizowanej przez firmę ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, marka Viessmann została nagrodzona srebrem w kategorii kotły grzewcze
Muszę przyznać, że w mojej okolicy (tj. powiecie legionowskim) pod względem wyboru i oferty, ten punkt nie ma sobie równych. Oferta jest bezkonkurencyjna, dodatkowo obszerne zaplecze serwisowe pełne specjalistów w swojej dziedzinie.
 
Jest i on. Postawiony na 6 płytkach, kocioł gazowy Vitodens 222f prezentuje się wybornie  🙂 
 
 
 
Kocioł już stoi. Czas na Pana Grzegorza hydraulika, który wykona całą instalację centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną. Planowanie wyjść instalacji CO już za nami.
 
 
Montaż szafek rozdzielaczowych do centralnego ogrzewania podłogowego i instalacji wodnych. 
 
 
Pan Grzesiek w niebieskim uniformie 🙂 
 
 
Według statystyk nadal najczęściej stosowanym system rozprowadzania instalacji jest układ trójnikowy, czyli jeden przewód zasila kilka punktów czerpalnych.
 
źródło: kan-therm.com
 
W moim przypadku zdecydowaliśmy się na układ rozdzielaczowy, który jest mniej awaryjny, a wszystkie punkty czerpalne zasilane są z jednego rozdzielacza.
 
źródło: kan-therm.com
 
 
Uzbrajanie rozdzielaczy centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, czyli montaż zaworów kulowych, odpowietrzników i belek rozdzielaczowych do wyprowadzenia instalacji. 
 
 
Pierwsza część szafki rozdzielczej gotowa. Jeżeli chcecie zamontować podlicznik (wodomierz ogrodowy), dzięki któremu będzie można podlewać ogród, płacąc tylko za wodę, bez opłat za ścieki to jest to odpowiedni czas. Dzięki niemu rozliczana ilość odprowadzonych ścieków pomniejszona zostanie o ilość wody zużytej do podlewania ogrodu.
 
 
 
 
Gotowe 🙂 W ten sposób mam pełną kontrolę nad każdym obwodem grzewczym rozprowadzonym pod posadzką.
 
 
Kolejny etap to podłączenie uzbrojonych szafek rozdzielaczowych do kotła oraz montaż pompy cyrkulacji ciepłej wody, które służą głównie do błyskawicznego dostarczania ciepłej wody do kranów i pryszniców. Jeżeli po odkręceniu kranu, nie chcecie czekać dłuższej chwili na ciepłą wodę, ten element instalacji będzie bardzo pomocy. Niebieski zbiornik to naczynie wyrównawcze wody użytkowej. W większości nowych urządzeń tego typu jednym z elementów wyposażenia kotła jest zawór zwrotny. Gdyby go nie było, wzrost objętości wody podczas podgrzewania rozchodziłby się wstecznie do sieci, nie powodując zwiększenia ciśnienia. W przypadku urządzeń z montowanym zaworem zwrotnym będzie trzeba zamontować właśnie naczynie wyrównawcze (wzbiorcze)
 
 
Czas na Pana Piotra, autoryzowanego serwisanta firmy Viessmann. To dzięki jego pracy mój kocioł został prawidłowo podłączony i uruchomiony i co najważniejsze działa 😉 
 
 
Okrągły element na górze kotła to wymiennik ciepła, na który producent daje 10 lat gwarancji. Warunkami uzyskania gwarancji jest: uruchomienie przez osobę posiadającą uprawnienia firmy Viessmann, rejestracja kotła przez klienta na stronie www.viessmannn-servis.pl/ViKlient, wykonanie corocznych przeglądów.
 
 
 
Ciąg dalszy przygotowań do odpalenia. 
Ważne – w pomieszczeniu gdzie będzie zamontowany kocioł, musi być wykonana wentylacja grawitacyjna
 
 
Jeszcze na etapie powstawania instalacji elektrycznej mój elektryk (Pan Tomek) wyprowadził kabel, do którego zostanie podłączony czujnik temperatury zewnętrznej.
 
 
 
Pan Piotr montuje czujnik temperatury, który jest integralną częścią urządzenia grzewczego.
 
 
Nawet sam szef zabrał się do pracy 🙂
 
 
 
Pan Piotr po okablowaniu kotła i podłączeniu pompy cyrkulacyjnej do modułu (Vitoconnect), zabrał się za uruchamianie kotła i ustawianie poszczególnych funkcji. Przed pierwszym odpaleniem, kocioł został odpowietrzony. Po tej czynności został uruchomiony palnik oraz sprawdzona poprawność działania systemu spalania kotła – analiza spalin, sprawdzanie szczelności międzykominowej. Zanim jednak to wszystko się wydarzyło, Pan Piotr zadał mi kilkanaście pytać dotyczących moich oczekiwań i potrzeb względem centralnego ogrzewania czy zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Jest to ściśle powiązane z trybem naszego życia, chęcią oszczędności i optymalizacji całej instalacji grzewczej oraz energooszczędnej eksploatacji kotła. Urządzenie ma tyle funkcji, że minie chyba cały sezon, zanim nauczymy się wykorzystywać jego cały potencjał, ale w nowym domu możemy wszystko 😉 
 
 
Gotowe 🙂 Kocioł został  prawidłowo podłączony i uruchomiony. Co za tym idzie, odpaliliśmy ogrzewanie podłogowe. Po pierwsze – żeby sprawdzić poprawność działania instalacji i samego kotła, po drugie – zanim zaczniemy kłaść płytki, płyta fundamentowa musi oddać ewentualną wilgoć nagromadzoną po sezonie zimowym.  
Ostatnią czynnością jest wypełnienie i podpisanie przez uprawnionego serwisanta karty gwarancyjnej.
 
 
 
Odpalenie kotła wypadło w dniach, kiedy wiosna obudziła się do życia, czyli temperatury na zewnątrz sięgały dwudziestu paru stopni. Nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że moje chłopaki od wykończeniówki właśnie rozpoczęli prace w środku…Igor, Taras przepraszam za tropiki 😛 
 
 
 
budynku

Powiązane wpisy

Jedna odpowiedź do “Montaż kotła gazowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *