pokrycie dachowe

Rach ciach i mam dach – montaż dachówki ceramicznej

Ulotki, broszury, katalogi, gazetki reklamowe. O tym ile ton papieru codziennie laduje w naszych skrzynkach pocztowych, a pozniej w koszu na smieci wie chyba kazdy swiadomy konsument. Musze sie przyznac, ze rzadko kiedy w ogole czytam ulotki, „podrzucone” do skrzynki na listy. Te wepchniete w drzwi lub zawieszone na klamce od razu przerabiam na miazge 😉 Jestesmy bombardowani reklamami na kazdym kroku. W telewizji w radiu w prasie. Nie mam nic przeciwko reklamie, ale na ulotki wciskane do prywatnych skrzynek mam uczulenie. Moja mama zawsze mowi – „tyle drewna zmarnowanego, lasy wycinaja, ksiazek nie czytaja (…)”  🙂

Gdy kupilismy dzialke budowlana, pierwszy przedstawiciel hurtowni budowlanej pojawil sie niemal natychmiast. Odwiedzal nas cyklicznie, przy okazji naszych wizyt lub gdy zjawiala sie nowa ekipa. Byl przy fundamentach, gdy przyjechaly sciany, przy wiezbie, gdy kladli dach. Zawsze oferujac cos ze swojej oferty. Absolutnie nikt go nie przeganial. Pomimo permanentnego braku towaru jaki moglby sie przydac u nas na budowie, Pan z wytrwaloscia godna nasladowania, niczym Jerzyk zwyczajny, ktory potrafi utrzymac sie w locie bez przerwy przez 3 miesiace, nie odpuszczal zadnemu podwykonawcy. Niestety nie skorzystalismy z jego dobrodziejstw, ale jedno mu trzeba przyznac – takiego sumiennego przedstawiciela chetnie widzialby u siebie kazdy wlasciciel firmy.

Drugiego Pana nigdy nie widzialam osobiscie, ale to on jest powodem mojego wywodu na temat podrzucanych ulotek. Kazdy przedstawiciel danej firmy dziala na powierzonym rejonie. Jezdzac codziennie po okolicy, dokladnie widzi co i gdzie sie buduje. Jego obowiazkiem jest wiec zagladanie od czasu do czasu w miejsce przyszlej budowy. Jednak przedstawiciel, o ktorym mowa, okazal sie byc wyjatkowo zajadly oczywiscie w pozytywnym tego slowa znaczeniu. Pierwsze ulotki reklamowe dotyczace pokrycia dachowego pojawily sie gdzies w maju zeszlego roku, gdy zaczelismy przygotowania do budowy domku narzedziowego z drewutnia. Zawieszona na siatce koszulka ze szczelnie zamknieta oferta dekarska przy pierwszym rozdaniu wyladowala w koszu  😉

Rodzaj pokrycia dachowego byl juz od dawna wybrany. Od samego poczatku, wraz z glownym wykonawca ustalilismy, ze bedzie to dachowka ceramiczna w kolorze grafitowym/szarym, takim jak na wizualizacji. Kwestia wyboru dekarzy byla niemal dogadana. Glowny wykonawca mial swoja ekipe stalych wspolpracownikow. Poza tym niedaleko od domu mialam firme dekarska (tata z synem), ktora rowniez bralam pod uwage.

Mijaly tygodnie, miesiace. Pan reprezentujacy firme zajmujaca sie kompleksowym pokryciem dachowym, nie odpuszczal. Co udalo mu sie zawiesic ulotke lub wrzucic przez siatke, to niszczycielka sila moich rak, dokonywala na nich egzekucji 😉 Musze sie przyznac, ze pare razy broszury posluzyly jako rozpalka do ogniska – kielbaski byly pyszne  😀

W koncu, przy okazji zrywania z klamki od furtki po raz setny ulotki z pokryciem dachowym, postanowilam zajrzec do srodka i poznac zawzietego przedstawiciela i jego oferte. Podziwiam ludzi pracowitych i skrupulatnych, wiec pomimo moich uprzedzen do ulotek wciskanych gdzie popadnie, odpalilam komputer i przejrzalam ich cala oferte. Okazalo sie, ze trafilam na hurtownie pokryc dachowych z ponad 21-letnim doswiadczeniem. Ponad 3000 realizacji  rocznie sklania do refleksji i przypuszczen, ze stopien zaangazowania poszczegolnych przedstawicieli jest wprost proporcjonalny do ilosci wykonanych dachow. Do tego centrala jest na miejscu w Warszawie, a dachy klada w calej Polsce. Po krotkiej rozmowie z kierownikiem jednego z oddzialow wiedzialam, ze trafilam na prawdziwych fachowcow. Do tego oferta cenowa okazala sie bezkonkurencyjna. Tak czasami bywa, ze najciemniej jest pod latarnia i warto od czasu do czasu popatrzec centralnie pod nogi  😉

Zanim przejde do konkretow na temat pokrycia dachowego, chcialabym zaznaczyc, ze dzisiejszy post jest druga czescia calego cyklu poswieconego budowie dachu. Pierwszy rozdzial dotyczyl wiezby dachowej, czyli konstrukcji, na ktorej wszystko sie opiera. Wiecej informacji znajdziecie → tutaj. Druga faza – dzisiejszy post, dotyczy przygotowan i wykonania pelnego poszycia dachowego, czyli to, co widoczne na zewnatrz. Trzeci etap w calosci poswiecony bedzie temu, czego nie widac z zewnatrz, a bez czego nie ma mowy o szczelnym i cieplym dachu, czyli izolacja termiczna, paroizolacja oraz ich prawidlowy uklad w polaci dachu.

Zaczynamy – krycie wstepne

Kazda kobieta wie doskonale – zeby zrobic wrazenie w nowej sukience, tuz pod nia musi znalezc sie idealna bielizna, ktora w sposob nieznany i nieodgadniony dla mezczyzn, wyrowna wszelki niedoskonalosci i stworzy figure idealna 😉 Z drugiej strony, kazdy mezczyzna wie doskonale, ze nawet najbardziej dopasowany garnitur, szyty na miare z najlepszej jakosci welny wysokoskretnej, nie zasloni koszuli z poliestru czy dziurawych skarpetek  🙂

Dokladnie tak samo jest w przypadku dachu. Jezeli do jego produkcji wykorzystamy najdrozsze materialy, a nie zadbamy o  wstepne krycie calej powierzchni, to nawet najpiekniejszy dach z recznie formowanej dachowki, nie spelni swoich podstawowych zadan.

Pokrycie dachowe nigdy nie bedzie idealnie szczelne. Przyczyna wystepowania problemow z wilgocia i para wodna sa zmienne warunki atmosferyczne (silne wiatry, ulewny deszcz, topniejacy snieg), jakie panuja wysoko nad ziemia. Co ciekawe, okresowe problemy z wilgocia moga wystepowac z przyczyn typowo technicznych, jak wykorzystanie dachowek wentylacyjnych, niezbednych w dobrze funkcjonujacym pokryciu dachowym. Jednak jest to kwestia marginalna, o wiele bardziej istotna jest prawidlowa wentylacja dachu, ale to w dalszej czesci posta.

Do najczesciej stosowanych metod wstepnego krycia nalezy tradycyjna papa lub membrana dachowa.

Dobor odpowiedniego krycia wstepnego moze byc powiazane z rodzajem dachu, jego kontem nachylenia i przeznaczeniem poddasza, ale nie musi. Zacznijmy wiec od poczatku, czyli kiedy stosowac  pape, a kiedy membrane?

Pape przy budowie dachu wykorzystuje sie od naprawde dawna. Wymaga ona zawsze wczesniejszego deskowania lub wykorzystania do tego plyt OSB. Taki typ rozwiazania stosuje sie przewaznie, gdy inwestor zdecyduje sie na krycie blachodachowka lub gontem bitumicznym albo drewnianym. Jednak ( wbrew obiegowym opiniom) zamiast papy na deskowaniu, nawet przy blachodachowce mozna wykorzystac membrane dachowa, ktora nie wymaga sztywnego poszycia. Tradycyjna papa wykorzystana do wstepnego krycia to nic innego jak nasaczona na osnowie (warstwa nosna papy bitumicznej)masa asfaltowa lub smolowa z tektury, lub welonu z wlokna szklanego, pokryta warstwa mineralnej posypki. Kiedys stosowana niemal przy budowie kazdego domu, szczegolnie przy poddaszach nieuzytkowych. Nie ma watpliwosci, ze papa doskonale uszczelnia dach od zewnatrz. Niestety ma jedna zasadnicza wade. Nie przepuszcza pary wodnej ze srodka domu. Ma to szczegolne znaczenie przy poddaszach uzytkowych, gdzie do izolacji wykorzystano np. welne mineralna. Zeby nie bylo, papy nadal stosuje sie z powodzeniem przy domach z plaskim dachem lub typowych bez poddasza krytych np. gontem. Nowoczesne papy termozgrzewalne, ktore skladem nie roznia sie od swoich starszych kuzynek, a jedynie rodzajem osnowy ( wylacznie wlokno szklane lub poliestrowe), w zaden sposob nie przypominaja tych z czasow osmolonych dekarzy spogladajacych ze szczytow dachow. Sa rowniez bardziej odporne na warunki atmosferyczne ( nie robia sie miekkie przy wysokich temperaturach ani nie pekaja na mrozie), jednak kwestia nieprzepuszczania wilgoci ze srodka domu pozostaje. W domach z wentylacja mechaniczna zjawisko byc moze bedzie malo zauwazalne, jednak nie kazdy inwestor zdecyduje sie na takie rozwiazanie. Jest jeszcze jedna zaleta papy – w razie wpadki finansowej i zastopowania budowy, papa moze posluzyc jako tymczasowe pokrycie, zabezpieczajac dom na kilkanascie miesiecy przerwy.

W przypadku membrany dachowej inwestor moze calkowicie zrezygnowac z twardego poszycia. Sama membrana jest wielofunkcyjna, w pelni zabezpiecza dach przed wilgocia, wiatrem, zanieczyszczeniami i jest paroprzepuszczalnym materialem. Zeby wlasciwie dobrac odpowiednie krycie wstepne, nalezy przede wszystkim poprosic o pomoc fachowcow, po drugie miec swiadomosc, ze membrana i folia dachowa to nie to samo. Dlaczego o tym pisze? bo jest to najczesciej popelniana gafa ze strony inwestorow.

Czym sie rozni membrana od folii? 

Zeby w sposob w miare przejrzysty wyjasnic rozbieznosc pomiedzy dwoma materialami, nalezy zaczac od podstaw, czyli czym jest paroprzepuszczalnosc, o ktorej pisalam wczesniej.

Podstawowym parametrem odrozniajacym folie od membrany jest wlasnie wspolczynnik paroprzepuszczalnosci. Zwykla folia jest niskoparoprzepuszczalnym materialem, natomiast membrana wykazuje doskonala paroprzepuszczalnosc.

Dla porownania – w ciagu 24 godzin przez zwykla folie dachowa moze przeniknac od 25g-40g pary wodnej. W przypadku membrany nastepuje absolutny nokaut. Ilosc przenikajacej wilgoci mierzona jest w przedzialach miedzy 1300g do nawet 4000 g.

Niektorzy producenci oznaczaja te wspolczynniki, symbolem Sd. Zasada jest prosta – im mniejszy wspolczynnik, tym lepsza przepuszczalnosc.

Kiedy uzyc zwyklej folii dachowej? Jest kilka zastosowan. Ze wzgledu na niskie parametry przepuszczalnosci folii nie mozna stosowac bezposrednio na izolacje (ocieplenie). Jezeli chcecie wykorzystac fole do pokrycia dachu, musicie koniecznie zadbac o wentylacje. Najlepiej zostawic szczeline miedzy ociepleniem a folia, dzieki temu powietrze bedzie swobodnie krazyc. Para nie powinna sie osadzac i skraplac w warstwe izolacji. Sama nie zaryzykowalabym zwyklej foli szczegolnie przy poddaszu uzytkowym. Jednak sa miejsca, gdzie folie mozna stosowac bez obaw. Sa to przede wszystkim wszelkiego rodzaju budynki gospodarcze, domki narzedziowe, garaze wolnostojace czy w pelni nieuzytkowe poddasza. Jezeli na poddaszu niemieszkalnym, macie zamiar stworzyc pelnowartosciowy strych, gdzie przechowywane beda rzeczy wartosciowe, ale tymczasowo nieuzywane, lepszym rozwiazaniem bedzie membrana.

Membrana dachowa 

Membrany dachowe stosuje sie od ponad pol wieku . Jak to bywa „potrzeba matka wynalazkow” nieuzywane kiedys poddasza, ktorych glownym zadaniem bylo wentylowanie calego budynku, w momencie zaadaptowania ich na uzytkowe, staly sie wyzwaniem dla budowniczych dbajacych o odpowiednia izolacje i wentylacje oraz dogodne srodowisko do zycia. Tak powstaly pierwsze membrany dachowe.

Membrana jako material wstepnego krycia ma za zadnie przede wszystkim chronic dach przed wiatrem, woda i kontrolowac przeplyw pary wodnej wydostajacej sie z wnetrza domu. Dobrze dobrana i prawidlowo zamontowana membrana jest w stanie spelnic wszystkie te wymagania.

Co istotne – membrany mozna klasc bezposrednio na ociepleniu. Zasada paroprzepuszczalnosci dziala jedynie w jedna strone. Para wodna wydostaje sie na zewnatrz, a wrocic juz nie moze. To jedna z najwazniejszych wlasciwosci membran dachowych. Wysokoparoprzepuszczalny material wstepnego krycia wytwarzany jest zazwyczaj na bazie wloknin polipropylenowych i filmu funkcyjnego, z czego pierwszy jest wodoszczelny, a drugi paroprzepuszczlny. Membrany dostepne na rynku moga byc jedno, dwu, trzy, cztero, a nawet pieciowarstwowe. Jednowarstwowa membrana jest najslabsza, gdyz sklada sie tylko i wylacznie z samej wlokniny. Kazda kolejna posiada dodatkowy film funkcyjny, chroniacy przed uszkodzeniami, przeplatany z nastepnymi warstwami wloknin czy dodatkowa siatka.

Dobrze dzialajaca membrana to taka, ktorej wierzchnia strona nie przepuszcza wilgoci, natomiast od spodu reguluje nadmiar pary wodnej, odprowadzajac ja na zewnatrz.

W moim przypadku, ze wzgledu na budowe domu energooszczednego, postanowilismy (wraz z glownym wykonawca) stworzyc kombo i polaczyc pelne deskowanie z membrana wysokoparoprzepuszczalna  🙂

Na wstepie tej czesci, chcialam wyraznie zaznaczyc, ze deskowanie w przypadku membrany nie jest wymagane. Brak sztywnego pokrycia nie ma zadnego wplywu na wlasciwosci membrany. Nawet pod blachodachowke mozna polozyc membrane. Oczywiscie odpowiednio do tego przystosowana. Ma inna gramature i odpowiednio zabezpiecza dach przed przegrzaniem sie i wysokimi temperaturami. Zdecydowalam sie na pelne deskowanie (a dokladnie na tansze plyty OSB), gdyz dodatkowo usztywnia cala konstrukcje, wykazuje wlasciwosci izolacyjne oraz zabezpiecza cala konstrukcje przed przedostaniem sie nieproszonych gosci. Ciekawi jestescie, o co chodzi? Sama nie zdawalam sobie sprawy z lokatorow na gape, dopoki nie uswiadomil mi tego, Konrad – przyszly inwestor czytajacy mojego bloga. Konrad na wlasnej skorze przekonal sie, do czego zdolna jest sliczna i przeslodka Kuna. W ciagu tygodnia od przedostania sie na dach rozwalila ocieplenie i membrane w domu, ktory wynajmowal. Rano welna lezala w ogrodzie. To gadzina  🙂

Oczywiscie deskowanie to dodatkowy koszt. Nalezy brac to pod uwage przy wydawaniu domowego budzetu, ktory rozchodzi sie jak swieze buleczki.

Deskowanie czyli osb-owanie 

Z plyt OSB buduje sie cale domy, wiec smialo mozna nimi zastapic tradycyjne deski. Poza tym wychodzi taniej. Pamietajcie o prawidlowym przechowywaniu plyt wiorowych przed montazem. Jezeli zapowiadaja opady, zabezpieczcie ladunek jakas plandeka, folia lub innym nieprzemakalnym materialem. Niestety OSB wystawione na jednostajny deszcz moze szybko nasiaknac i spuchnac. Przypomnial mi o tym jeden z dekarzy budujacych dach do mojego domu. Panie Krzysztofie – serdecznie dziekuje za przykrycie wszystkiego pod moja nieobecnosc  🙂

W miedzyczasie, gdy zostala zamontowana prefabrykowana wiezba dachowa, a jeszcze przed rozpoczeciem prac dekarskich, ekipa od glownego wykonawcy wybudowala dwa kominy ceramiczne Plewa – jeden w salonie (rekreacyjny  😉 ), drugi typowy, pod piec gazowy w pomieszczeniu gospodarczym. Dla tych z Was, czytajacych mojego bloga po raz pierwszy. Brak kominow wentylacyjnych jest konsekwencja decyzji o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej w calym domu.

Panowie z ekipy dekarskiej, po zamontowaniu pasa z plyt OSB kladli od razu pas z membrany. W przypadku braku deskowania, zasada kladzenia membrany jest zawsze taka sama – prostopadle do krokwi, na zakladke, wierzchnia strona ( z napisami) ku gorze. Membrana mocowana jest do krokwi albo desek za pomoca dekarskiego takera. Nastepne ida kontrlaty. Przed przybiciem lat zawsze nalezy okreslic rozstaw (szerokosc) wybranej dachowki. Doprecyzowanie tej kwestii pozwoli dopasowac pokrycie do polaci, bez koniecznosci nadmiernego docinania dachowek. W okolicach okapu pozostawia sie dluzszy margines z membrany, zeby woda mogla swobodnie splywac po materiale az do rynny. Na szczytach ( kalenicy) membrane powinno sie przelozyc na druga strone polaci. Dodatkowo w tej czesci stosowane sa tasmy kalenicowe. Niestety ze wzgledow bezpieczenstwa nie moglam wejsc na dach, zeby wszystko uwiecznic 🙁

Kierownik ekipy dekarskiej.

Polac od strony ogrodu prawie gotowa.

Deskowanie frontu.

Panowie przygotowuja wszystkie obrobki blacharskie.

Obie polacie odeskowane z zamontowana membrana i deska czolowa.

Pas podrynnowy zamontowany na desce czolowej. Ponizej przedstawiam schemat dwoch (prawidlowych) sposobow montazu okapu. Na schemacie pierwszym membrana poprowadzona jest na pas nadrynnowy, w drugim przypadku, na poddrynnowym.

zrodlo: klubdachy.pl

Dekarze z mojej ekipy wybrali sposob pierwszy, czyli poprowadzenie membrany na pas nadrynnowy. Ta metoda, podczas awarii spowodowanej np. uszkodzeniem dachowki, skieruje splywajaca wode bezposrednio do rynny, nie ulewajac sie po pasie podrynnowym.

zrodlo:klubdachy.pl

Tym samym sposobem unikamy zaciekow spowodowanych przez splywajace po pasie podrynnowym skropliny, gromadzace sie pod pokryciem. Nie jest to oczywiscie blad w sztuce, ale niewielki detal, na ktorym szczegolnie przy pokryciu z blachy nalezaloby zwrocic uwage.

Mocowania do rynny, czyli haki rynnowe.

Zdecydowalam sie na stalowy system rynnowy w kolorze dachowki. Cenowo wychodzi niewiele drozszej niz ten z PCV. Kilkaset zlotych na calym budynku. Jednak prawdopodobienstwa odksztalcen i przeciekow jest o wiele mniejsze w stali niz w tworzywie sztucznym.

Tak wlasnie wyglada okap z membrana zamontowana na pasie nadrynnowym. Widoczny na fotografii grzebien zwany „wroblowka”, sluzy glownie do zabezpieczenia przed przedostaniem sie pod polac dachu gryzoni, ptakow i innych ciekawskich osobnikow oraz wspomaga prawidlowa wentylacje.

Obrobki blacharskie na scianach szczytowych okapu.

Po zakonczeniu prac przygotowawczych czyli wstepnego krycia, obrobek blacharskich, tworzenia okapu, nastepuje czesc kulminacyjna – ukladanie wymarzonej dachowki, blachy lub innego materialu  😛

Przyjechala moja wymarzona dachowka 😀

Wybralam ceramike. Od samego poczatku chcialam tylko i wylacznie ten rodzaj dachowki. To bylo moje-nasze marzenie. Zanim na dobre zaczne sie podniecac moja cudowna dachowka, w tym miejscu warto by bylo napisac pare slow o rodzajach pokrycia, jakie daje nam dzisiejszy rynek, a jest tego naprawde sporo.

Zaczne jednak od rzeczy z pozoru blahej. Rzadko kiedy, przy wyborze pokrycia dachowego inwestor kieruje sie zywiolem matki natury, czyli wiatrem. Wieje wszedzie, raz mocniej raz slabiej. Wedlug obowiazujacej normy ( PN-EN 1991-1-4:2008/NA:2010) w Polsce obowiazuje podzial na 3 trefy obciazenia wiatrem.

Strefa 1 obejmuje wiekszosc kraju, z wyjatkiem Gor Swietokrzyskich, gdzie obowiazuje strefa 2. Rejony pomorskie to typowa 2, z podzialem na 2b przy samym brzegu Baltyku i 2a w glab ladu. Strefa 3 to niemal cale poludnie naszego kraju.

Nie bez przyczyny kazdy projekt architektoniczny przystosowywany jest do warunkow panujacych na dzialce. Nie tylko dlatego, by uzyskac pozwolenie na budowe, ale przede wszystkim po to, zeby nasz dom byl bezpieczny i nie zagrazal zyciu i zdrowiu jego mieszkancow. Dlatego tak wazne jest, jeszcze na etapie projektowania domu, branie pod uwage lokalnych warunkow wiatrowych i uwzglednienie ich w projekcie koncowym. Nie jest to nic odkrywczego. Projektant, wiedzac jaki dach chce inwestor, dokonuje indywidualnych obliczen, biorac pod uwage rodzaj pokrycia ( dachowka ceramiczna, cementowa, lupek, blacha) oraz normy obowiazujace dla danego regionu. Wlasciwie obliczenia powinny sie zaczac od fundamentow poprzez sciany, bardzo istotna wiezbe konczac na rodzaju pokrycia. Najprosciej jest zwiekszyc liczbe mocowan dachowki czy blachy i miec nadzieje, ze zjawisko traby powietrznej nigdy nas nie dosiegnie.

Warto rowniez ubezpieczyc dom na wszelki wypadek i miec problem z glowy.

Zaledwie dekade temu, srednia sila wiatru w Polsce wynosila nieco ponad 70 km/h. Obecnie wartosc ta wynosi 100 km/h. Jednak silne porywy wiatru (miedzy 150-200 km/h) moga pojawic sie w najbardziej spokojnej strefie, czyli pierwszej. Sa to zjawiska lokalne, krotkotrwale ale moga wyrzadzic spore szkody. W 2011 roku bylo ich 7.  Wiekszosc w strefie pierwszej.

Nie ma co demonizowac. To sie moze zdarzyc, ale nie musi. Jezeli bedziemy miec pecha i nad naszym domem przejdzie traba z sila 300 km/h to bedzie mi wszystko jedno. Nie ma takiej konstrukcji, ktora to wytrzyma. Wtedy wolalabym w ogole nie byc w domu. Dobra, koniec straszenia  😛 Jak wspomnialam, wazna jest prewencja czyli dobry material i fachowy montaz pokrycia.

W przypadku dachowek ceramicznych, cementowych czy lupek dachowych prawdopodobienstwo zdmuchnieta ich z dachu jest mniejsze niz w przypadku blachodachowki czy innej wielkoformatowej pokrywy dachowej.

Wiatr, zeby podniesc i zdmuchnac dachowke, musi najpierw zmierzyc sie z jej ciezarem. Przy ciezkich materialach jak dachowka ceramiczna czy cementowa, mozna w miare latwy sposob, zapobiec problemom stosujac odpowiednie klamry czy spinki. Ilosc tych dodatkowych mocowan oblicza architekt, biorac pod uwage kont nachylenia dachu, wysokosc dachu i wczesniej wspomniana strefe wiatrowa.

Zalozmy czysto hipotetycznie – sila ssaca wiatru dla pokrycia z ciezkiej dachowki to 80 kg/m2. Ciezar samej dachowki to 60 kg/m2.

Roznica wynosi 20 kg. Tyle brakuje dachowce, zeby mogla czuc sie bezpiecznie  🙂 Co zrobic? Wlasnie po to  ktos wymyslil klamry burzowe, uchwyty dachowkowe lub spinki. Wszystkie sluza do stabilizacji i utwierdzenia dachowki na swoim miejscu. Zakladajac, ze kazda klamra to dodatkowe 10 kg/m2, trzeba by bylo na kazdy metr dachowki zamontowac po dwie klamry. Wedlug ogolnie przyjetych zasad wszystkie dachowki skrajne/brzegowe i narozne nalezy przymocowac bez wzgledu na strefe wiatrowa, kont nachylenia czy wysokosc budynku. Coraz czesciej dekarze mocuja rowniez srodkowe dachowki. Nie wszystkie rzecz jasna, ale np. co 10-ta. W przypadku mniejszych karpiowek mozna zwiekszyc czestotliwosc do co 4-5 dachowke w rzedzie. Jezeli kont nachylenia dachu przekracza 65 stopni, zaleca sie przytwierdzenie kazdej dachowki z osobna – ile to roboty  😉

W przypadku wielkoformatowej blachodachowki sila ssaca dziala na o wiele wieksza powierzchnie, o mniejszym ciezarze. Nie mozna oczywiscie interpretowac sprawy 1:1. Jezeli m2 blachy wazy 5 kg to nie znaczy, ze sila ssaca o mocy 5 kg/m2 zmiecie wszystko z polaci dachowej. Tego rodzaju pokrycie dachowe jest montowane w zupelnie inny sposob niz tradycyjna dachowka. Dobrze przygotowana podstawa, czyli fachowo zainstalowane laty drewniane lub drozsze stalowe, ktore mozna przykrecic bezposrednio do krokwi to gwarancja stabilnej bazy. Z drugiej strony zadna blacha narazona na mocna sile ssaca wiatru, nie utrzyma sie na slabo polaczonych krokwiach z murlata. Nieprofesjonalnie polaczona murlata ze scianami domu moze przyczynic sie do problemow ze stabilnoscia calej konstrukcji. Brak murlaty to katastrofa. Efekt pominiecia, ktoregos z wyzej wymienionych etapow, przy bardzo silnych porywach wiatru, moze skutkowac zepchnieciem calej konstrukcji z budynku. To najczarniejszy scenariusz. Nie mozna oczywiscie zapomniec dobrej jakosci wkretach oraz fachowym montazu.

Statystycznie to lzejsze dachy z blachy falistej, gontow, blachy plaskiej obrywaja czesciej niz ciezsze pokrycia, ale moim zdaniem wszystko zalezy od tego, czy dach wykonywala grupa specjalistow pracujacych na sprawdzonych materialach, czy przypadkowi „fachowcy” od siedmiu bolesci. Przeciez nie kazdemu podoba sie tradycyjna dachowka lub wrecz nie pasuje do stylu wymarzonego domu. Za blacha przemawiaja rowniez aspekty finansowe. Czy tanszy dach z blachy mialby byc gorszy? Absolutnie nie.

Rodzaje pokryc dachowych 

Wybor jest ogromny. W zaleznosci od stylu architektonicznego przyszlego domu, zasobnosci portfela oraz nieograniczonej wyobrazni inwestora, na dachu moze znalezc sie dowolny material. Dach to nie tylko szalenie istotna czesc konstrukcyjna. Dla niektorych gospodarzy bedzie wizytowka i nawiazaniem do tego, co znajdziemy w srodku. Jezeli polacie naszego domu zostana pokryte tradycyjnym mniszkiem, to raczej na pewno, w salonie nie znajdziemy neonowych mebli wykonczonych na wysoki polysk.

Coraz czesciej zastepuje tradycyjna dachowke, przypominajac do zludzenia swoj ceramiczny odpowiednik (przynajmniej z daleka). Wymyslne ksztalty i roznorodnosc kolorystyczna powoduje, ze ten rodzaj pokrycia dachowego ma coraz wiecej zwolennikow. Do tego blacha jest kilka razy lzejsza od zwyklej dachowki oraz znacznie tansza niz swoi ceramiczni lub cementowi kuzyni. Jednak blacha blasze nie rowna. Glownym czynnikiem determinujacym wybor odpowiedniej blachy dachowej powinien byc rodzaj uzytego materialu, czyli serce dachowki zwane rdzeniem. W wiekszosci przypadkow wykonany jest on ze stali, nie cienszej niz 0,4 mm. Powinna byc obustronnie ocynkowana, co ochroni ja przed korozja. Masa cynku o wartosci nizszej niz 275 g/m² jest niezgodna z norma PN-EN 508-1.2010. Jest to sygnal, ze pokrycie wykonane z takiej blachy bedzie slabsze i skonczy swoj zywot przedwczesnie. Kolejna kwestia to warstwa wierzchnia ocynkowanej blachy, czyli powloka lakiernicza. Bez wzgledu na rodzaj wykonczenia (w macie czy polysku) dobrej jakosci blacha powinna skladac sie z kilku zasadniczych czesci.

zrodlo:budmat.pl

Sama wykorzystalam blachodachowke do pokrycia domku narzedziowego z drewutnia. Wybralam ciemno grafitowa w macie. Wiecej informacji znajdziecie → tutaj.

Ciekawostka sa blachodachowki z posypka mineralna lub ceramiczna. Producenci tego rodzaju pokryc, na swoje materialy daja nawet 50 lat gwarancji. Jak powiedziala Cameron Diaz do Toma Cruize w moim ukochanym filmie Vaniliowe niebo -” (…)” it means something”  😀

Wierzchnia czesc takich blach moze byc wykonana z ceramizowanej posypki mineralnej zatopionej w zywicach akrylowych lub jako naturalne kruszywo skalne z bezbarwna powloka akrylowa z domieszka algicydow.

Blachodachowka z posypka mineralna

zrodlo:decra.icopal.pl

Blachodachowka z posypka skalna 

zrodlo:AHI Roofing

Blacha plaska ma wiele zastosowac. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania jej na dach jest montaz blachy z zagieciem na rabek. Takiego rodzaju pokrycie pasuje do wielu dzisiejszych domow. Nadaje sie na dachy wielospadowe i te calkowicie plaskie. Niewatpliwa zaleta tego typu blach jest duza elastycznosc, zwlaszcza gdy na zewnatrz jest cieplo. Przy temperaturach ponizej zera, warto wstrzymac sie z pracami. Pierwsze plaskie dachy wykonywano wylacznie z miedzi lub cynku. Dzis nadal stosuje sie tak szlachetne materialy, jednak cena moze zaskoczyc. Warto wiec wykorzystac o wiele tanszy zamiennik wykonany z blachy ocynkowanej lub pokrytej alucynkiem.

W tej kategorii ciekawostka sa blachy cynkowo-tytanowe. Ten wyjatkowo ciekawy material powstaje z oczyszczonego cynku zmieszanego z miedzia i tytanem w odpowiednich proporcjach. Jest to material samowystarczalny, co istotne z wiekiem zyskuje na atrakcyjnosci ( zupelnie jak moj maz  ;-)). Naturalnym skutkiem ubocznym tego pokrycia jest pojawienie sie szmaragdowej warstwy ochronnej zwanej patyna.

zrodlo:slosheetmetalshop.com

Jak sama nazwa wskazuje, produkowana jest glownie z cementu portlandzkiego i piasku. Gotowa masa wraz z odpowiednim pigmentem trafia do form i suszy sie w przystosowanych do tego komarach. W przeciwienstwie do ceramiki, dachowek cementowych sie nie wypala. Po wyschnieciu nanosi sie powloke akrylowa. Producenci przescigaja sie w rodzajach wykorzystywanych powlok, chroniac swoje dachowki przed powstawaniem wykwitow lub odbarwien. Nowoczesne plaskie dachowki betonowe wykorzystuja technologie chroniaca powierzchnie przed promieniowaniem podczerwonym. Wszystko dzieki pigmentom, ktore odbijaja promieniowanie podczerwone emitowane przez slonce.

zrodlo:monier.pl

W ofercie dachowek cementowych kazdy znajdzie cos dla siebie. Od klasycznych poprzez esowki, karpiowki po nowoczesne modele. Warto w tym miejscu nadmienic, ze najbardziej wypasione dachowki cementowe, swoja cena zblizyc sie do ceramiki.

 Dla wielu inwestorow pokrycie cementowe jest doskonala alternatywa pomiedzy drozsza dachowka ceramiczna a tansza blachodachowka. Parametry wytrzymalosciowe ma naprawde zaskakujace. Wedlug opinii ekspertow jej zywotnosc przewidziana jest na 70 lat. To sporo dluzej niz np. blacha dachowa. Dachowka cementowa wykazuje rowniez o wiele lepsze wlasciwosci tlumiace halas niz drozsza dachowka ceramiczna. Jednak pomimo zastosowania nowoczesnych powlok chroniacych dachowke przed pojawianiem sie wapiennych wykwitow lub porastaniem, po jakims czasie, zwlaszcza na zacienionych polaciach, moze pojawic sie nieestetyczny pypec. Zjawisko dotyczy rowniez dachowek ceramicznych jednak w mniejszym stopniu. Zasada jest prosta – im bardziej naturalna i chropowata powierzchnia tym nalot pojawia sie szybciej.

Kocham, kocham, kocham  🙂 Nie bede chyba obiektywna 😉 To najszlachetniejszy material dachowy, ponadczasowy i zawsze modny. Recznie formowana dachowka ceramiczna potrafi kosztowac majatek, ale…jest warta kazdej zlotowki. Do tego pieknie pachnie. Nawet po kilku latach czuc wypalana gline. Tak wlasnie powstaje. Odpowiedniej jakosci gline wypala sie w temperaturze ponad 1000°C. Taki material jest trwaly, odporny na wilgoc i zmiany temperatury podobnie jak keramzyt, z ktorego powstal moj Michatek.

Trwalosc dachowki ceramicznej jest bezkonkurencyjna. Wystarczy pojechac na zachod naszego kraju i popatrzec na stare poniemieckie domy.

Klasyczna czerwona dachowka wyglada cudownie. Przed wojna nawet na stodoly kladlo sie ceramike.

Dzis, z ekonomicznego punktu widzenia, stodoly czy stajnie kryte ceramika moglyby miec racje bytu, gdyby w srodku miala mieszkac zywa myszka Miki, swinka Pepa, Shrek oraz cala ekipa z Madagaskaru – lew Alex, Gloria hipopotamica z chlopakiem Malwinem oraz zebra Marty  😀

Trwalosc dzisiejszej dachowki szacowana jest na 100 lat, ale date waznosci spokojnie mozna wydluzyc o kolejne kilkadziesiat.

Nalezy jednak pamietac, ze ceramika to nie beton. Nieumiejetne chodzenie po niej, narazanie na uszkodzenia mechaniczne moze pozostawic trwale slady. To wlasnie ta delikatnosc polaczona z elegancja i rasowoscia ceramiki powoduje wzdychanie do tego typu pokryc dachowych.

Za najbardziej pierwotna i podstawowa dachowke ceramiczna uwaza sie czerwona z matowym wykonczeniem.

Jej naturalna powierzchnia ma delikatnie porowata strukture. Niestety, ze wszystkich dachowek ceramicznych, wlasnie ta jest najbardziej narazona na porastanie. Na szczescie to ceramika. W przeciwienstwie do cementowych wystarczy woda pod cisnieniem i wszystko latwo schodzi. Ten rodzaj dachowki jest zazwyczaj najtanszy.

W hierarchii dachowek ceramicznych kolejne miejsce zajmuja te angobowane.

Na pierwszy rzut oka widac roznice. Pierwsza jest zupelnie matowa. Dachowka angobowana jest gladsza i bardziej odporna na zabrudzenia. Dostepna jest rowniez w wiekszej gamie kolorystycznej. Metoda produkcji dachowki angobowej polega na naniesieniu na wysuszona, ale jeszcze niewypalona powierzchnie, „glinke szlachetna” (ciekla mase) z domieszka mineralow lub tlenkow metali. Dopiero po zakonczeniu tego procesu, dachowka laduje w piecu w temperaturze 1100°C. Im szlachetniejsza angoba, tym wiekszy polysk.

Szefem wszystkich szefow produkowanych przemyslowo jest dachowka ceramiczna glazurowana.

Polyskujaca, szklista powloka dachowek glazurowanych sprawia, ze sa one jeszcze bardziej odporne na zabrudzenia, uszkodzenia i porastanie niz angobowane. Ich zamknieta struktura dziala jak tarcza ochronna, a naturalna zdolnosc do nienasiakania gwarantuje zywotnosc na lata. Wszystko dzieki warstwie szkliwa, nanoszonej na dachowke wstepnie wypalona. Nastepnie namoczona w specjalnej glazurze barwiacej lub przezroczystej laduje ponownie w piecu. Gama kolorystyczna jest wrecz nieograniczona. Od tradycyjnej czerwieni poprzez grafity, szarosci, brazy konczac na blekitach i zieleniach. Wszystko soczyste i blyszczace jak swieze owoce. Karpiowki ceramiczne mozna spotkac w kolorach wrecz zaskakujacych typu turkus, roz czy szmaragd.

Jednak w ceramicznej rodzinie, glazura wcale nie jest najdrozsza. Prawdziwy majatek trzeba zaplacic za dachowki recznie formowane, o ktorych wspomnialam na poczatku.

To prawdziwy rarytas. Tak zupelnie z ciekawosci, poprosil o wycene jedna z firm produkujaca tego typu osobliwosc. W sumie nie bylam zaskoczona. Wyszlo niemal 3 razy drozej niz ceramika angobowa, ktora wybralam. Na pewno kazdy zamozny koneser ceniacy ceramike jako perle wsrod pokryc dachowych, znajdzie dla siebie forme idealna.

Zobaczcie najpiekniejsze okazy i realizacje 🙂

zrodlo:heritageceramics.pl

Czyz nie sa cudowne? Jak z tabliczek czekolady. Nie sposob przejsc bez slowa obok samego procesu powstawania recznie formowanych dachowek ceramicznych. Niestety nie moge umiescic filmu bezposrednio na mojej stronie, ale zobaczcie go → tutaj.

Tego rodzaju gont drewniany uzywany jest w naszym kraju od dziesiatek lat. Ostatnio wraca do lask, wykorzystywany do pokrycia nawet nowoczesnych obiektow.

zrodlo:smartmod

Dach i elewacja z wiora osikowego.

zrodlo:eko-dachwior.pl

 Drewno osikowe jak twierdza fachowcy, w przeciwienstwie do swierku czy sosny nie wymaga impregnacji. Dach pokryty wiorek osikowym sklada sie setek, tysiecy malych deseczek, dlugosci od 35-40 cm, szerokosci od 8 do 10 cm, grubosci nieprzekraczajacej pol centymetra. Male deseczki wykonuje sie z jeszcze mokrego drewna pozbawionego kory, dzieki czemu material jest elastyczny i latwo sie uklada. Robota niezwykle misterna i bardzo czasochlonna, ale efekt spektakularny. Mam juz pomysl na wyprobowanie wiora u siebie. Dam znac na wiosne  😉 Podobnie jak w przypadku innych pokryc wior osikowy mozna polozyc na pelnym deskowaniu lub tylko membranie. Przy altanach, wiatach itp. konstrukcjach mozna klasc po staremu, czyli bezposrednio na wiezbe ida laty, a na nie nabija sie drewniane deseczki.

Zobaczcie ten filmik z przed kilku lat…

Material nie jest jeszcze tak popularny, jak pozostala reszta pokryc dachowych, ale coraz czesciej plytki wloknocementowe, stosuje sie jako nowoczesny material wykonczeniowy. Cena jest bardzo przystepna, wiec na pewno znajdzie swoich zwolennikow. Plytki powstaja z zupelnie neutralnych skladnikow jak cement, woda, maczka wapienna, wlokna celulozowe czy syntetyczne. Nie wymagaja konserwacji i sa dostepne w duzej gamie kolorystycznej. Moga miec ksztalt prostokatny, kwadratowy, trapezowy lub z zaokraglonymi krawedziami. Ze wzgledu na ich roznorodnosc pasuja niemal na kazdy dach. Ukladanie jest czasochlonne, ale daje przyjemny efekt wizualny. Co istotne – mozne je klasc rowniez na elewacje.

zrodlo:ekbud.com.pl

zrodlo:regiodom.pl

To chyba najstarsza metoda pokrycia dachu, znana od setek lat. Sam material – lupek, to skala osadowa powstala okolo 350-400 milionow lat temu. Zakladajac, ze mowimy o materiale naturalnym, fabryki lupka nie znajdziecie, jedynie miejsca jego przetworzenia. Dach pokryty lupkiem nie wymaga konserwacji. Jest calkowicie odporny na wode, slonce i mroz. Ukladanie pokrycia z tego rodzaju materialu jest baaaaardzo czasochlonne. Moze trwac nawet kilka razy dluzej niz przy zwyklej dachowce. Jest to ciezki material, wymagajacy solidnej wiezby. Jednak efekt moze zaskoczyc wielu inwestorow, szczegolnie przy mniejszych lupkach kladzionych stylem staroniemieckim.

zrodlo:lupkidachowe.pl

No coz. Dostanie mi sie. Wiem, ze jest tani, lekki i latwy do ulozenia, ale moim zdaniem, jedyne zastosowanie dla tego typu materialow to malopowierzchniowe obiekty sezonowego przebywania naszych czworonogow, czyli psie domki letniskowe.

Czym pokrylam Michatka?

Jak sie pewnie domyslacie, wybor padl na ceramike. Powodow bylo kilka. Przede wszystkim dlatego, ze to ceramika 😉 Zalezalo mi na trwalosci i jakosci materialu. Nie chcialam po paru latach borykac sie porosnieta polnocna strona polaci. Na zywo widzialam niemal 10-letni dach wykonany dokladnie z tej samej dachowki i wygladal doskonale. Nie wybralam najwiekszego wypasu, bo roznica w cenie byla spora. Padlo na dachowke angobowana w kolorze „lupek” Creaton.

Dlugo szukalam tego dokladnie odcienia. Nie jest za ciemny. Wiekszosc grafitowych dachowek wyglada na dachu, jak by byly czarne. Nie jest tez za jasny, wiec nie bedzie widac ewentualnych zabrudzen. Dla mnie ideal  😀

Cenowo plasuje sie gdzies posrodku. Przy odrobinie szczescia mozna ja dostac za cene najbardziej wypasionej dachowki cementowej tej odbijajacej swiatlo podczerwone. Wybor nalezy do was.

Czas montazu 

Bylo naprawde zimno, ale biegalam jak poparzona. Moja ukochana dachowka na zywo wygladalo jeszcze piekniej. Pachniala cudownie  😎

Bez wyciagarki byloby ciezko. Przywieziona dachowke podzielono na dwie czesci – jedna wyladowala na froncie domu, druga w ogrodzie. Wszystko po to, zeby ograniczyc dzwiganie.

Wszystkie skrajne dachowki nalezy przymocowac specjalnymi uchwytami (klamrami).

Jest i szef  🙂

Wentylacja dachu 

Najbardziej popularna metoda wentylacji polaci dachowych jest celowo zaprojektowana wewnetrzna przestrzen rozdzielajaca warstwe termoizolacji od wlasciwego pokrycia. Wszystko po to, zeby powietrze w sposob naturalny osuszalo drewniana konstrukcje oraz termoizolacje. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich dachow bez wyjatkow, jednak szczegolna uwage nalezy poswiecic domom z poddaszem uzytkowym. Taka konstrukcja wymaga docieplenia, czego nie musimy robic w parterowkach. Kiedys, zanim poddasza staly sie uzytkowe, przestrzen ta sluzyla wlasnie do wentylacji.

Zeby dach mogl sie prawidlowo wentylowac, zamontowane ocieplenie z jednej strony musi chronic przed woda, z drugiej odprowadzac ja na zewnatrz rownoczesnie chroniac przed zawilgoceniem. Najprosciej tlumaczac – musi byc wlot i wylot powietrza. Krazace powietrze napedzane ciagiem termicznym ( w dachach stromych ), naturalnie wywiewa ewentualna wilgoc i reguluje klimat panujacy pod pokryciem dachowym. Zeby powietrze moglo swobodnie krazyc, musimy mu w tym pomoc. W tym celu pozostawia sie mikro szczeliny lub wykonuje sie otwory wlotowe i wylotowe. Dla prawidlowego przeplywu otwory czy szczeliny powinny znajdowac sie na przeciwleglych krancach np. wlot na okapie, wylot na kalenicy. Kat nachylenia dachu ma znaczenie. Im wiekszy tym powietrze sprawniej przeplywa. W dachach plaskich mozemy liczyc jedynie na sam wiatr. Na pewno krycie wstepne wykonane z wysoko paroprzepuszczalnej membrany wspiera odprowadzanie niepozadanej wilgoci przy prawidlowo wykonanej wentylacji. Zobaczcie, jak to wyglada na schemacie ponizej.

zrodlo:izolacje.com

Oprocz wentylacji wywolanej zastosowaniem szczelin czy otworow, mamy jeszcze akcesoria dachowe, wspierajace cyrkulacje powietrza. Sa to przede wszystkich dachowki wentylacyjne, grzebienie okapowe czy tasmy wentylacyjne. W moim przypadku wykorzystalam dachowki i grzebienie zwane wroblowkami.

Dachowka wentylacyjna.

 W czwartym rzedzie od gory, dekarze zamontowali dachowki wentylacyjne.

Kalenica i obrobki blacharskie wokol komina

Miejsce, w ktorym schodza sie dwie polacie dachowe jest tak samo narazone na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak inne tego typu laczenia. Jezeli krycie wstepne zostalo wykonane z membrany, ktora na kalenicy przelozono po obu stronach polaci to mamy juz niezla podstawe. Dopelnieniem bedzie tasma kalenicowa. Bedzie dodatkowo odprowadzac pare wodna spod polaci dachowej. Tasmy kalenicowe pozwalaja takze ograniczyc przenikanie wilgoci, sniegu oraz kurzu. Tasmy kominowe zabezpieczaja miejsca, w ktorych komin przechodzi przez polac dachowa lub laczy sie ze sciana. W moim przypadku wykorzystano tasmy kalenicowe, na ktore zamontowano gasiory ceramiczne, a komin zabezpieczono, wyciagajac czesc membrany na komin i wykonujac niezbedne obrobki blacharskie.

Cudo  😀 Gasiory oczywiscie na klamrach.

Pamietajcie o rurach spustowych, a raczej o tym, zeby nie montowac ich przed polozeniem izolacji i elewacji. Unikniecie zabrudzen i ewentualnych uszkodzen podczas pracy. Nalezy zostawic rowniez odpowiednia odleglosc (miedzy sciana a rura) przewidziana wlasnie na cala elewacje.

Jak wam sie podoba czapka Michatka?

Jezeli jestescie ciekawi, jak wyglada Wasze wymarzone pokrycie na juz wykonanym dachu, wejdzie na strone panoramadachow.pl. Zobaczycie tam gotowe realizacje, ktore byc moze zainspiruja Was na nowo  😛

Ps.

Znacie juz odpowiedz na moja zagadke?

Jedna odpowiedź do “Rach ciach i mam dach – montaż dachówki ceramicznej

  1. Magda pisze:

    Czekalam i sie doczekalam 🙂

    Michatek ma juz okna:)

    A odpowiedz na pytanie to Leba.

    1. mihata pisze:

      Cześć Madzia 🙂
      Kolejny artykuł o oknach w przyszłym tygodniu 😉
      Zgadza się – Łeba! Zaraz za nią przepiękne Bielsko-Biała, cudowne miasto
      Pozdrawiam

      1. Justyna pisze:

        A ja stawiam na Suwałki. Też mamy wiatraki, i już Konopnicka nazywała Suwałki – „miasto wiatrów”. Do rzadkości należą dni bezwietrzne. 🙂
        Pozdrawiamy, podziwiamy i uczymy się od Ciebie (a raczej „liżemy lody przez szybę” żyjąc ciągle nadzieją, że kieeedyś się uda postawić nasz wymarzony dom-działkę już mamy).
        Justyna

        1. mihata pisze:

          Cześć Justyna 🙂
          Oooooo na Suwalszczyźnie na pewno porządnie wieje 😉
          3-mam kciuki za wasze marzenia. Jestem pewna, że doczekacie się własnego domu. Działkę już macie, więc to doskonały początek 🙂
          Pozdrawiam
          Basia

  2. Tomek pisze:

    Dzień Dobry,

    na zdjęciach widzę, że rynny uciekają na bokach czy to normalne zjawisko?

    1. mihata pisze:

      Witaj Tomek,
      Dobre oko 🙂 Tak koniecznie muszą „uciekać”, w przypadku długości połaci większej niż 10 metrów nawet na obie strony, zawsze w kierunku rur spustowych. Spadek rynny powinien wynosić 3 do 5 mm na 1 metr (0,3% – 0,5%). Wszystko po to, żeby woda mogła swobodnie spływać.
      Pozdrawiam

  3. Aleksander pisze:

    Witam,

    mam pytanie – jak długo robili ten dach razem z deskowaniem, czy jest możliwe żeby zrobić taki dach w parę dni?

    1. mihata pisze:

      Witaj Aleksander,
      Wszystko zależy od firmy jakiej zlecisz budowę. Przede wszystkich, jeżeli trafisz na prawdziwych fachowców, to z marginesem plus-minus dwa dni są w stanie przewidzieć ile czasu zajmie im wykonanie całego dachu. Zawsze coś się może wydarzyć, jednak w przypadku dobrej firmy tylko pogoda może opóźnić pracę. Jeżeli towar jest zamówiony i przywieziony na plac budowy, jeżeli firma, której zlecisz kładzenie dachówki jest w komplecie, to bez pośpiechu, taki dach jak mój (ponad 300m2) można wykonać w około dwa tygodnie. Oczywiście sezon, sezonowi nie równy. Gdy Panowie kładli u mnie, ciemno robiło się już po 15.30, w lecie można pracować do 20-stej. Mój dach to prosta dwuspadowa konstrukcja, bez okien, wykuszy. Bardziej skomplikowany dach wymaga więcej pracy. Rodzaj pokrycia również ma znaczenie. O wiele szybciej kładzie np. blachodachówkę czy gont.
      Jednak na sam dach trzeba liczyć od tygodnia do 2,5 dla spokoju i pewności, że wszystko jest zrobione.

  4. Paweł pisze:

    Nareszcie, niekomercyjnie dokładnie tak jak to wygląda na budowie, po prostu super. Co ja się naszukałem w necie artykułu o kładzeniu dachu. Gratuluje pomysłu na bloga, proszę tylko trzymać ten poziom 🙂 Świetna robota!

    1. mihata pisze:

      Dzięki Paweł, będę się starać 🙂

  5. Konstancja pisze:

    Cześć, mam dwie uwagi:

    1) Ułożenie bezpośrednio na płycie OSB membrany jest bezcelowe, ponieważ opór dyfuzyjny stawiany przez samą płytę jest zbyt duży.

    2) W jaki sposób zapewnisz wentylację przestrzeni pod płytą OSB?
    Pamiętaj, że warunkiem prawidłowego działania systemu który zaprezentowałaś jest dodatkowa szczelina wentylacyjna pod poszyciem z OSB.
    Na przekrojach poprzecznych, które zamieściłaś tego nie ma.

    pozdrawiam

    1. mihata pisze:

      Witaj Konstancja
      Poniekąd odpowiedzi na twoje uwagi są właśnie w Twoich pytaniach.
      Zakładając, że opór dyfuzyjny wełny mineralnej jest na poziomie μ = 1, średnio płyty OSB μ = 50 , dachówka ceramiczna to μ = 40 (podręcznik fizyki budowli – ”Fizyka budowli – część X. Wartości obliczeniowe właściwości fizycznych”)
      i kończąc na wysokoparoprzepuszczalnej membranie, której współczynnik μ jest większy niż 70 to można by było wnioskować, że przepływ pary wodnej jest prawidłowy. Oczywiście bez szczelin wentylacyjnych o których wspomniałam w poście, cały schemat stał by się niewydolny.
      W moim przypadku OSB wykorzystałam głównie do usztywnienia całej konstrukcji, zachowując odpowiednie przestrzenie widoczne na zdjęciach.
      Na samym początku postu, napisałam, że temat konstrukcji dachowej jest wielowątkowy. Pierwszy to więźba, jej rodzaje, prawidłowy montaż itp. Druga część, którą opisałam powyżej zawiera temat wstępnego krycia ich rodzaje i sposoby (tego co na zewnątrz) oraz rodzaje pokryć dachowych. Trzeci etap to ten od wewnątrz, czyli izolacja, paroizolacja itd. Ten etap jeszcze przed nami, na pewno wszystko dokładnie opiszę 🙂 Na całej długości dachu, gdzie zamontowano OSB, jest szczelina powietrzna. Nie widać jej bo zdjęć od środka nie ma w tej części. Będzie w kolejnej, gdy nastąpi czasj wykańczania dachu.
      Jednak dziękuję ci za czujność, im więcej tego typu uwag, tym mój blog będzie bardziej przydatny 🙂
      Pozdrawiam.

      1. Konstancja pisze:

        Droga Mihatko, 😀

        ad. 1) Przepływ pary wodnej, który zasugerowałaś nie jest prawidłowy dlatego, że współczynnik μ nie uwzględnia grubości przegrody (oznaczonej literą d wyrażoną w metrach). Zakładając, że Twoja płyta OSB ma grubość 22 mm, a μ = 50 to zastępczy współczynnik oporu dyfuzyjnego wynosi: Sd = d x μ, tzn. Sd = 0.022 m x 50 = 1.1 m. Natomiast Sd dla wysoko przepuszczalnej membrany to około 0,015 m do 0,02 m (są i takie które mają znacznie mniejszy Sd). Znaczy to, że płyta OSB teoretycznie przepuszcza parę wodną 1.1 m/ 0.02 m = 55 razy gorzej od membrany. Reasumując chcę powiedzieć, że nie ma tu sensu inwestowanie w wysokoparoprzepuszczalną membranę, która jest oczywiście droższa, ponieważ jej właściwości nie są tutaj we właściwy sposób zagospodarowane (membrana byłaby bardziej zasadna dla płyty MFP, Sd = 3-5 m, jeśli już koniecznie ktoś upiera się ją stosować).

        ad. 2) To, że szczeliny POD płytą OSB nie widać na zdjęciach jest dla mnie oczywiste, ponieważ musiałabyś mieć warstwę ocieplenia, żeby szczelina mogła „zaistnieć”. Na tym etapie zainteresowały mnie po prostu przekroje „szczegółowe” (tu gdzie napisałaś zródło klubdachy.pl) gdzie tej szczeliny (POD płytą OSB) nie ma i o niej nie wspomniałaś. Skoro jednak twierdzisz, że szczelinę pod płytą OSB posiadasz to odprowadzenie pary wodnej jest jest OK.

        pozdrawiam

        1. mihata pisze:

          Na imię mam Basia 🙂
          Dziękuję ci za tak obszerny komentarz. Każda opinia jest ważna.
          Moim zdaniem inwestowanie w wysokoparoprzepuszczalną membranę ma sens zawsze. Stosowanie jej z deskowaniem nie jest wymagane, ale w praktyce jest stosowane. Pod płytą OSB musi być taka sama, dodatkowa szczelina wentylacyjna jak pod deskowaniem z papą. Problem może się pojawić właśnie w dachach z pełnym szczelnym deskowaniem z wykorzystaniem papy z zaledwie jedną szczeliną.
          Jednak moja decyzja o wykorzystaniu akurat tego materiału (OSB) nie była przypadkowa czy eksperymentalna. Wybrałam takie rozwiązanie, dlatego że się sprawdziło u wielu osób. Oczywiście do niczego, nikogo nie namawiam. To była moja przemyślana decyzja, którą podzieliłam się z wami. Każdy inwestor musi podjąć swoją 🙂 Dzięki twojemu komentarzowi, czytelnicy mają większy wybór 🙂
          Napisz jeszcze, tak z ciekawości jakie rozwiązanie według ciebie jest najefektywniejsze? być może ktoś z moim czytelników będzie zainteresowany. Zakładam, że trafiłam na fachowca, który na co dzień zajmuję się tym tematem i pomimo cyferek wynikających z parametrów membrany czy innych materiałów używanych do pokrycia dachowego, zna temat również z praktyki. Gorąco namawiam do podzielenia się swoimi doświadczeniami.
          Pozdrawiam
          Basia

  6. Andrzej pisze:

    Dwu spadowy dach jest najprostszym do wykonania dachem i wydawać by się mogło, że w takiej konstrukcji nie może być nic eleganckiego. Cóż mylić się ludzka rzecz, muszę przyznać, że ta szara dachówka jest naprawdę elegancka. Miałem brać antracytowego cementowego Brasa, ale przy tej dachówce wygląda to słabo i chyba nie ma sensu się dłużej okłamywać:-) Bardzo fajny artykuł dziękuję.

    1. mihata pisze:

      Witaj Andrzej,
      Według zasady „mniej znaczy więcej” prosty dach dwuspadowy daje poczucie czystej formy, co za tym idzie staje się elegancki i reprezentatywny. Druga kwestia to sam materiał wykorzystany do pokrycia dachu. Muszę przyznać, że Creaton Premion prezentuje się naprawdę dobrze, zarówno w pełnym słońcu jak i w deszczowy dzień. Być może to kwestia akurat tego modelu i koloru, który bez względu na warunki atmosferyczne zawsze wygląda tak samo.

Komentowanie zablokowane