Blog/Aktualności
Kostka brukowa – zwieńczenie budowy domu


Jak wazna jest nawierzchnia zewnetrza wokol domu wie kazdy, kto przechodzil przez budowe domu, kupil dom w stanie deweloperskim lub mieszkal w domu bez uporzadkowanego obejscia. Tony piasku wnoszone do domu na butach i lapkach naszych kochanych czworonogow, bloto w deszczowe dni, nierowna walka z matka natura potrafia doprowadzic do szewskiej pasji. Nie zawsze fundusze swiezo upieczonych gospodarzy pozwalaja na polozenie bruku przed domem. Nie jest to tania inwestycja. W zaleznosci od rodzaju nawierzchni, powierzchni do zagospodarowania oraz wizji samych wlascicieli, wykonanie pelnego obejscia to kwoty rzedu od kilku do kilkudziesieciu tysiecy. W przypadku nowych domow priorytetem jest oczywiscie wykonczenie srodka, ktory potrafi pochlonac caly nasz budzet, wtedy kostka musi zaczekac na lepsze czasy 😉 Jednak wczesniej czy pozniej dojdziemy do takiego momentu, kiedy wizyta upragnionego brukarza bedzie wyczekiwana jak pierwsza gwiazdka w wigilie 😉
Rodzaje nawierzchni/kostki brukowej
Jest ich kilka. Najbardziej popularna to betonowa kostka brukowa, ktora sama wybralam, ale o nie pozniej. Zobaczmy w takim razie, co oferuje nam rynek w zakresie materialow na nawierzchnie zewnetrzna.
Kostka granitowa
Granit to bardzo trwaly material ze wzgledu na swoje „magmowe” pochodzenie. Najbardziej popularna mala kostka, od dawien dawna wykorzystywana jest, jako material do tworzenia sciezek, podjazdow, alejek, tarasow oraz innych twardych nawierzchni. Jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, scieranie i czynniki mechaniczne dlatego wykorzystywany jest rowniez jako np. blaty kuchenne czy nagrobki.
Granit importowany jest z roznych stron swiata, ale u nas w Polsce rowniez go nie brakuje. Najwieksze zloza znajduja sie na Dolnym Slasku – okolice Strzegomia i Strzelina.
Wydobycie granitu Strzegom:zrodlo granit-kostrza
Kostka granitowa wystepuje w kilku kolorach. Od najbardziej popularnej szarej poprzez ruda, czerwona, zolta po czarna uwazana za towar luksusowy.
Kolor kostki granitowej jest efektem dzialalnosci matki natury, na ktory nie mamy wiekszego plywu, ale ostateczny ksztalt tego naturalnego materialu zalezy juz w 100% od rodzaju obrobki, jakiej zostanie poddany. Producenci wyspecjalizowali sie w kilku metodach obrobki granitu, ktore rowniez maja wplyw na cene koncowa.
Formy bebnowane lub surowo lupane na pewno sprawdza sie bardziej przy klasycznych realizacjach, do odrestaurowania zabytkowych podjazdow lub wrecz zaaranzowania takiego stylu. Wszystkie ciete i cieto-lupane beda lepiej wygladac w tradycyjnych lub nowoczesnych odslonach. Dla ceniacych wieksze gabaryty dostepne sa rowniez granitowe plyty chodnikowe, jednak cena rosnie wraz z wielkoscia plyty.
Dzieki swojej naturalnej formie kostka granitowa daje ogromne mozliwosci aranzacyjne. Jezeli sam inwestor i wykonawca nie odleci wyobraznia zbyt daleko, mozna ulozyc z niej bardzo przyjemna nawierzchnie, ktora wypelni otoczenie i nie przerysuje krajobrazu. Istnieje kilka podstawowych wzorow/wiazan ukladania kostki granitowej. Odpowiednio dobrane kolorystycznie beda wizytowka kazdego domu.
W miescie Mirsk polozonym na Dolnym Slasku, odrestaurowany zabytkowy rynek od jakiegos czasu zdobi herb wykonany wlasnie z kostki granitowej. Pieczolowicie odwzorowany XIV-wieczny szkic – zloty sokol na niebieskim tle, dzierzy w dziobie upolowanego ptaka. Firma, ktora podjela sie realizacji w pierwszej kolejnosci, wykonala projekt na hali produkcyjnej. Efekt ich pracy mozna podziwiac przed miejskim ratuszem. Przyklad dobrego wykorzystania naturalnego materialu.
zrodlo:mozaikagranitowa.pl
Nawet kolorowe polaczenia, ktorych nie jestem fanka wygladaja bardzo urokliwie, szczegolnie z drewnianym domem w tle. Poniekad wlasnie sama kolorystyka naturalnych materialow nie pozwala przegiac nawierzchnie w przasna strone bruku…oj mozna poplynac 😉 Przyklady takich „odlotow” mialam pokazac na sam koniec, przy okazji omawiania betonowej kostki brukowej, ale chyba warto teraz o nich wspomniec. Tak dla porownania. Byc moze uraze kilka osob, umieszczajac te egzotycznie-osobliwe realizacje, jako ekstremalne przyklady wykorzystania kostki brukowej przed domem…dodam tylko, ze wszystkie te realizacje kosztowaly pewnie majatek i mnostwo pracy samych brukarzy. Osobiscie wolalabym miec chyba zasiana trawe przed domem niz tego typu zjawiska, ale o gustach sie nie rozmawia wiec sami ocencie – docencie 😉
Nie bede sie juz pastwic na nad tymi realizacjami ale stara zasada „mniej znaczy wiecej” dotyczy rowniez nawierzchni zewnetrznej wokol naszego domu.
Ceny kostki granitowej
Zaleza glownie od koloru i sposobu obrobienia. Lokalizacja wydobycia ma rowniez wplyw na cene koncowa. Biorac na tapete najbardziej popularne modele szarej kostki granitowej vs najdrozsze czarne, mozna przyjac takie przedzialy cenowe:
Producenci i dystrybutorzy kostki granitowej najczesciej sprzedaja swoje produkty wlasnie na tony. Jak widac na powyzszym cenniku, najdrozej uplasowala sie sredniej wielkosci kostka. Pewnie dlatego, ze jej wymiary sa optymalne i pod wzgledem wizualnym taka wielkosc wyglada najkorzystniej. Warto jednak pamietac o jednej prostej zasadzie – im mniejsza kostka, tym bardziej wydajna, co w praktyce oznacza mniej odpadow podczas ewentualnych docinek. Dlatego finalnie cena za m2 przy wiekszych rozmiarach moze wyjsc jeszcze wyzsza.
Ile kosztuje nawierzchnia z kostki granitowej?
Na cene koncowa sklada sie wiele czynnikow. Glownym jest sam material, ale zaraz za nim jest robocizna, czyli wynagrodzenie dla brukarza. Moze zaskocze niektorych z Was, ale wysokosc honorarium naszego fachowca moze sie zblizyc albo wrecz dorownac cenie zakupionego materialu. Do tego trzeba doliczyc podsypke i cement. To jeszcze nie koniec. Potrzebne beda obrzeza, ktore wyznaczaja powierzchnie oraz zabezpieczaja naroza. Transport tak ciezkich materialow rowniez kosztuje. W zaleznosci od ukladu z brukarzem mozemy zlecic mu zakup wszystkich ww. materialow i wykonanie calej nawierzchni na gotowo. W takim przypadku nic nas nie interesuje. Placimy za calosc bez zadnych ukrytych kosztow. Mozemy rowniez sami wyszukac i kupic material, a brukarzowi zlecic tylko robote. Ktora opcja wyjdzie korzystniej? Jezeli uda Wam sie wyszukac tanio material to mozecie sporo zaoszczedzic. Trzeba poswiecic troche wolnego czasu, ale moze sie oplacic. Z drugiej strony, jezeli cennego czasu jest u Was jak na lekarstwo, pewnie lepszym i szybszym rozwiazaniem bedzie zlecenie wszystkiego firmie brukarskiej. Drugie rozwiazanie nie musi byc drozsze. Czasami brukarze maja bardzo fajne uklady z dostawcami materialow i cena koncowa moze okazac sie bardzo atrakcyjna. Jak zawsze we wszystkim – trzeba pytan i porownywac oferty az znajdzie sie najlepsza dla naszego budzetu. Zasada dotyczy wszystkich rodzajow nawierzchni bez wyjatku.
Ponizej przedstawiam Wam usrednione ceny kostki granitowej w rozbiciu na m2 za poszczegolne wielkosci. Wydajnosc poszczegolnych rozmiarow ustalilam na podstawie informacji od roznych dostawcow.
Plyty kamienne z Gnejsu
Gnejs to skala metamorficzna o skladzie zblizonym do granitu. Jest twardym materialem o blyszczacej powierzchni. Pewnie nie raz spotkaliscie sie z taka nawierzchnia, gdyz gnejs jest stosowany od dawien dawna w naszym rodzimym brukarstwie. To ciekawy material zroznicowany kolorystycznie. Nie kazdemu przypadnie do gustu przez swoj „nieokrzesany” charakter, ale na pewno wart jest uwagi.
Plyty z gnejsu o grubosci ok. 2 cm. nadaja sie jako kamien elewacyjny, do budowy kominkow na grille czy oczek wodnych. Jezeli chcielibyscie wykorzystac gnejs, jako material na podjazd, wybierzcie ten o grubosci 3-4 cm.
W Polsce kopalnia odkrywkowa tej skaly znajduje sie np. w miejscowosci Doboszowice na Dolnym Slasku.
zrodlo:tesm.pl
Ten zroznicowany pod wzgledem kolorystyki material mozna laczyc z kostka granitowa lub wykorzystac solo. Wykonanie pelnego podjazdu z gnejsu na pewno nie bedzie tanie. Im wieksza plyta tym efekt bardziej spektakularny, co za tym idzie – wiecej docinek, czyli wiecej odpadu. Przy zakupie plyt kamiennych trzeba doliczyc od 15% do nawet 20% wiecej materialu w zaleznosci od stopnia skomplikowania nawierzchni. Ponizej przyklad na technike mieszana z kostka granitowa i nawierzchnia z samego gnejsu.
zrodlo:urok-kamienia.pl
Najbardziej popularne odcienie to szary, szaro-rudy i brazowy. W zwiazku z nieregularnym ksztaltem plyt, na metr kwadratowy gnejsu moze przypasc od 2 do 3 kawalkow.
zrodlo:urok-kamienia.pl
Ile kosztuje nawierzchnia z plyt gnejsowych?
W przypadku plyt gnejsowych kolor nie ma specjalnie wplywu na cene. Zdecydowanie rozmiar plyt generuje wzrost ich wartosci. Na jedna euro palete o wymiarach 1,2×0,8m wchodzi 0,96 m2. Metr „paletowy” w zaleznosci od dostawcy wynosi okolo 70 zl, wiec mozna przyjac, ze metr kwadratowy plyty gnejsowej wyjdzie nas miedzy 55 zl – 65 zl. W zaleznosci od rozmiaru poszczegolnych elementow na jednej palecie mozna ulozyc 13-15 warstw kamienia. Pamietajcie, ze 13-15 m2 kamienia ulozonego na palecie nie oznacza tyle samo metrow na Waszym podjezdzie. W praktyce, po wszystkich docinkach moze ich wyjsc np. tylko 11-12 m2. Jest jeszcze jedna kwestia – koszty robocizny. Polozenie plyt z naturalnego materialu o nieregularnych brzegach wymaga od fachowca ogromnej precyzji, fantazji i niestandardowego podejscia. Kazdy element jest inny. Dlatego tez wynagrodzenie brukarza/kamieniarza, ktory podejmie sie takiej pracy, moze byc 2x wyzsze niz sam material, co raczej nie zdarza sie przy zwyklym bruku. Jezeli uda Wam sie kupic metr paletowy plyty za 70 zl, na ktorej bedzie 14 warstw kamienia to cala paleta bedzie Was kosztowac 980 zl. Niech wyjdzie z tego 13 m2 ulozonej, gotowej powierzchni. Fachowiec, za ulozenie 13 m2 plyty wezmie ponad 1900 zl, co daje ponad 220 zl za m2. Wcale sie nie dziwie. Jest to zmudna i ciezka robota. Wymaga wiecej czasu i zaangazowania niz zwykla kostka brukowa. Do tego transport. Jedna paleta moze warzyc ponad tone. Samo przygotowanie powierzchni do polozenia takiego materialu rozni sie troche o tradycyjnych metod. Wykorzystanie styropianu na dylatacje, dodatkowa siatka zbrojeniowa czy dodatkowa warstwa tlucznia na juz ubita pospolke moze wygenerowac spore koszty w koncowym rozrachunku. Jednak dla prawdziwych koneserow naturalnych materialow zadna cena nie bedzie straszna 😉
Plyty azurowe
Nazywane inaczej plytami z powierzchnia biologicznie czynna. Moga sie kojarzyc glownie z parkingiem pod duzym marketem, ale w brew pozorom sprawdza sie doskonale, jako nawierzchnia zewnetrzna przed domem. Co prawda w obcasach ciezko sie po niej chodzi, rowerem nie wygodnie jezdzi, ale kto jezdzi rower wokol domu? 😉 Dobra wiem…dzieci! Plyty azurowe uformowane sa w taki sposob, zeby ich struktura w maksymalnym stopniu sprzyjala odprowadzaniu opadow atmosferycznych do gruntu. Otwory zas stwarzaja korzystne warunki do wzrostu trawy. Puste przestrzenie mozna rowniez wypelnic drobnymi kamyczkami, nie blokujac przeplywu wody. Jest to ciekawa alternatywna dla tradycyjnych nawierzchni. Cena zakupu plus latwosc montazu moze zachecic potencjalnych inwestorow. Kolor podstawowy to szary.
zrodlo:certus.eu
Mozna stworzyc z nich naprawde ciekawe powierzchnie, szczegolnie w kontekscie podjazdu dla naszych samochodow. Jezeli zalezy Wam na komforcie ciagow pieszych, plyte azurowa mozna zastapic zwyklym, pelnym brukiem, wtedy nasze obcasy czy kolka od wozkow spacerowych nie odczuja nieregularnych powierzchni.
zrodlo:dobrzemieszkaj.pl
zrodlo:kostkabrukowa
zrodlo:budowaplus.pl
zrodlo:best-bruk
Plyty azurowe sa bardzo lubiane przez Glownych Wykonawcow oraz inwestorow, ktorzy maja scisle okreslony procent powierzchni biologicznie czynnej (PBC). Wedlug obowiazujacych przepisow i definicji PBC jest to powierzchnia majaca „nawierzchnie ziemna umozliwiajaca naturalna wegetacje roslin”. W skrocie chodzi o zwiekszenie przy konkretnych inwestycjach obszarow z trawa, skwerow czy rabat. Ma to szczegolne znaczenie przy duzych deweloperskich osiedlach, gdzie zamiast pelnych betonowych nawierzchni wykorzystuje sie wlasnie plyty azurowe.
Gdybyscie chcieli wykorzystac plyty azurowe, ale kolor szary nie do konca Wam pasuje, producenci przygotowali dwa inne – czerwony i ostatnio bardzo pozadany grafit.
zrodlo:tuznjdziesz.pl
zrodlo:cinisan.com
zrodlo:kamal.pl
Ile kosztuje nawierzchnia z plyt azurowych?
Jest to jedna z tanszych metod wykonania nawierzchni zewnetrznej przed naszym domem. Byc moze ze wzgledu na jej forme nie nadaje sie na chodniki czy drozki ogrodowe, ale jako stabilny i solidny podjazd dla naszych samochodow jak najbardziej. Podloze pod plyty jest bardzo podobne jak pod zwykla kostke brukowa. Jezeli chcecie zasadzic trawe w pustych przestrzeniach, pamietajcie o ziemi wymieszanej z piaskiem. Na czyms trawa musi rosnac 😉 Standardowe plyty azurowe maja wymiary 40×60.
Plyty/kostka brukowa betonowa
Wspolczesne brukowe kostki/plyty betonowe to nic innego jak lubiane i cenione przeze mnie prefabrykaty. Produkowane zazwyczaj metoda wibroprasowania to wysokiej jakosci produkty odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Mieszanki betonowe o malej zawartosci wody miesza sie z dodatkami kruszyw oraz barwi sie w calosci lub dwustronnie wedlug specjalnych receptur stworzonych przez poszczegolnych producentow. Kolorystyka jest wlasciwie nieograniczona. Bogata i przemyslana oferta produktowa spelni oczekiwania niemal kazdego inwestora. Oprocz katalogowych kolorow, rozmiarow i ksztaltow istnieje mozliwosc zamowienia indywidualnych produktow uszytych na miare pod konkretna inwestycje.
Trylinka – od tego sie zaczelo
zrodlo:wikipedia
Pewnie kazdy z Was przynajmniej raz w zyciu spotkal sie z pierwowzorem wspolczesnej kostki betonowej. Trylinka to szesciokatne betonowe plyty uzywane wlasnie do budowy nawierzchni parkingow, sciezek, a nawet drog. Jej nazwa pochodzi od polskiego wynalazcy Wladyslawa Trylinskiego, ktory w 1935 opatentowal technologie ukladania twardej nawierzchni drogowej z betonowych plyt – trylinek. Jest rowniez wynalazca zelbetowych podkladow kolejowych. Przy wyrobie pierwszych szesciokatnych plyt nie stosowano wibracji ani prasowania wiec ich jakosc ustepowala pod wzgledem jakosci wspolczesnym wyrobom brukarskim. W procesie produkcyjnym Trylinki, na dnie formy ukladano kawalki kamienia, nastepnie zalewo je do polowy wysokiej jakosci betonem. Pozostala czesc byla wypelniana tzw. „chudziakiem”. Zachowane nawierzchnie liczace sobie ponad 60 lat swiadcza o tym, ze nawet bez nowoczesnych metod produkcyjnych tego rodzaju nawierzchnia moze przetrwac naprawde dlugo.
Trylinki nigdy nie przestano produkowac. Udoskonalona technologicznie nadal jest uzywana we wspolczesnym brukarstwie i wyglada swietnie.
zrodlo:kamal
Wspolczesne brukowe kostki/plyty betonowe
Wybor jest ogromny. Przyznaje, ze sama bardzo dlugo zastanawial sie ktory model, ksztalt, kolor i faktura bedzie odpowiednia do stylu naszego domu. Ze wzgledu na klinkierowa elewacje nie chcialam isc w tradycyjna kostke, gdyz nasz projekt pomimo prostej klasycznej bryly nie jest tradycyjny. Duze plyty betonowe, nawiazujace do nowoczesnej architektury nie pasowalyby do jednak zupelnie innej stylistyki calego budynku, biorac pod uwage rowniez jego wnetrza. Tego typu nawierzchnia zdecydowanie lepiej wyglada na tle bezokapowych budynkow, wspolczesnych odslon nowoczesnej stodoly. Wybor „akuratnej” nawierzchni okazal sie nie lada wyzwaniem.
Jak zawsze swoje poszukiwana rozpoczelam od lokalnego rynku. Odwiedzilam kilka skladow z kostka brukowa oraz firm zajmujacych sie ukladaniem nawierzchni zewnetrznych. W takich miejscach mozemy zobaczyc nie tylko sam material, ale juz wykonane nawierzchnie z konkretnych modeli. Dla kogos, kto nie jest w stanie wyobrazic sobie, jak dany wzor kostki wyglada na zywo, takie miejsce moze okazac sie kopalnia inspiracji. Jako mieszkanka rejonow na polnoc od Warszawy moge Wam polecic (jezeli akurat mieszkacie w niedalekiej okolicy) jedno miejsce, gdzie sama znalazlam mnostwo inspiracji na temat kostki brukowej. Kierunek – Zalew Zegrzynski ;-)Lokalizacja – Nieporet 😎
zrodlo:piotomar.pl
Swoja nawierzchnie zewnetrzna finalnie kupilam w innym miejscu, ale tutaj po raz pierwszy odkrylam produkty firmy CERTUS, ktore mnie zauroczyly. Jak sie pozniej okazalo, wiele razy przejezdzalam obok ich glownej siedziby na warszawskiej Bialolece. Wiele razy rowniez zastanawialam sie, co takiego sie tam produkuje, gdyz ruch samochodow dostawczych pod ich siedziba jest jak na marszalkowskiej 😉 Jedne wjezdzaja, drugie wyjezdzaja i tak od rana do wieczora. Zaklad produkcyjny wraz z glowna siedziba firmy Certus znajduje sie przy ul. Plochocinskiej 19, tam rowniez mozna obejrzec ich produkty na zywo.
W skladach z kostka brukowa produkty Certus zazwyczaj wystawione sa na bialych euro paletach, ktore wlasnie przyciagnely moj wzrok (pod ich siedziba sa akurat w na czarnych 😉 ) W 100% polska firma z siedziba niedaleko mojego domu zachwycila mnie swiezym spojrzeniem, ciekawymi formami, niebanalna kolorystyka i prosta forma, ktora bardzo sobie cenie. Fabryka Certus znajduje sie na warszawskim Zeraniu (czesc dzielnicy Bialoleka) w dawnej Cementowni Warszawa, zaprojektowanej w 1952 roku przez wybitnego architekta doby modernizmu Marka Leykama. Fabryka dysponuje wlasna bocznica kolejowa, ktora umozliwia sprowadzenia najwyzszej jakosci kruszyw lamanych z Dolnego Slaska. Milo rowniez odkrywac miejsca, po ktorych wczesniej chodzilam, a okazaly sie byc „wyscielone” ich produktami, jak nowe Bulwary Wislany.
zrodlo:certus.eu
zrodlo:galczynski.com
Ich bogata oferta produktowa u niezdecydowanych moze wywolac zawrot glowy, jednak jest na tyle kompletna, ze absolutnie kazdy znajdzie w niej cos dla siebie. Certus oprocz nawierzchni zewnetrznych slynie rowniez z produkcji prefabrykatow do budownictwa jak bloczki fundamentowe czy pustaki konstrukcyjne do scian. Jednak dzisiaj skupiamy sie tylko na nawierzchni zewnetrznej.
Nie sposob jednak przejsc bez slowa obok wszystkich 24 kolekcji przygotowanych przez zdolnych technologow i kreatywnych architektow z zespolu Certus. Wlasciwie ich oferta produktowa jest odpowiedzia na definicje brukowej kostki betonowej, wiec znajdziecie w niej absolutnie wszystko co mozna wyobrazic sobie w tej dziedzinie. Dla ceniacych naturalne materialy Certus przygotowal kolekcje z prawdziwego granitu…wszystko pod jednym szyldem.
Co ciekawe – wiekszosc ich kolekcja/systemow sklada sie z co najmniej z kilku elementow w roznych rozmiarach. Certus nie narzuca konkretnego schematu i sposobu ich ukladania, przez co daje absolutna swobode wykonawcom czy samym inwestorom. Co za tym idzie – kazda wykonana nawierzchnia bedzie inna, chodz bazujaca na powtarzalnych elementach. Genialnie w swojej prostocie.
Ponizej 7 najfajniejszych (moim zdaniem) kolekcji z ich obszernej oferty. Calosc znajdziecie ⇒ tutaj
SYSTEM9
Subtelne przedluzone formy przypominajace kostke brukowa nawiazujace faktura do minimalistycznych plyt betonowych to doskonale polaczenie tradycji z nowoczesnoscia. Do ich produkcji wykorzystano najjasniejsze kompozycje cementowe, otrzymujac zaskakujaco czysty kolor i forme. System 9 mozna laczyc z innymi Systemami marki Certus (System 16 i System 22,5) tworzac jeszcze bardziej oryginalne nawierzchnie. Wystepuja w 3 odcieniach szarosci.
zrodlo:certus.eu
PANTEON I PANTEON PLUS
Nieograniczone mozliwosci aranzacyjne i projektowe zarowno do tradycyjnej i nowoczesnej architektury. Ponadczasowe ksztalty niczym „mala czarna” doskonale wypelnia przestrzen wspolczesnych zabudowan. Oba systemy skladaja sie z siedmiu elementow, dzieki czemu daja ogromna swobode ukladania. Wymiary kamieni Panteon Plus w porownaniu z regularnym Panteonem sa nieco wieksze (dluzsze i szersze o 1 cm), dzieki temu ich ukladanie jest szybsze i prostsze. Wystepuja w 10 kompozycjach kolorystycznych. Na ostatniej fotce w polaczeniu z nawierzchnia granitowa dostepna rowniez w ich ofercie.
zrodlo:certus.eu
DESIGN 30
Kazda kolekcja firmy Certus wykonana jest z wysokiej jakosci komponentow. To wlasni klasa materialow, z jakich zostaly wykonane plyty daje mozliwosc bezpiecznego produkowania duzych formatow. Tutaj nie ma miejsca na pol srodki. DESIGN 30 bazuje na duzych plytach dopracowanych do perfekcji. Dlatego mozna ukladac z nich duze tarasy lub niczym bizuterie wkomponowac w duzych odleglosciach od siebie. Jezeli chcecie podniesc doznania wizualne Waszego obejscia, DESIGN 30 wyniesie Wasza przestrzen do innego wymiaru. Dostepny w 3 odcieniach szarosci.
zrodlo:certus.eu
GRANITO
Cos dla koneserow naturalnych kruszyw w tradycyjnych formach. Subtelne trapezowe ksztalty kostki GRANITO wprowadzaja w klasyczne tony. Ponadczasowa stylistyka dostepna w 11 odcieniach daje ogromne mozliwosci tworzenia indywidualnych kompozycji. Oczywiscie i tym razem mniej znaczy wiecej. Naturalne barwy wprowadza przyjemna harmonie.
zrodlo:certus.eu
INDUSTRIAL 41,6
Plyty w ksztalcie rombu do tego z mozliwoscia wykorzystania ich w technice 3D. Wystarczy umiejetnie wymieszac ze soba 3 odcienie plyt, zeby uzyskac zaskakujace rezultaty albo pobawic sie sama forma do osiagniecia subtelniejszej wizualizacji. Kolekcja, jak sama nazwa wskazuje dedykowana szczegolnie do nowoczesnej architektury i industrialnych klimatow. Ciekawy pomysl na nawierzchnie doceniony w finale konkursu „Dobry Wzor 2018”. Dostepny w 6 odcieniach szarosci.
zrodlo:certus.eu
CLASSIC N° 1-3
Przepieknie prezentujaca sie postarzana kostka nawiazujaca do tradycyjnych tonow. To wlasnie nad nia zastanawialam sie dluzsza chwile, gdyz pasowalaby swietnie do mojego recznie formowanego klinkieru na elewacji. Finalnie padlo na inny model, ale moje serce nadal szybciej bije na jej widok. Oprocz nawierzchni zewnetrznej, jak podjazdy czy drozki, kostki o trzech wymiarach pozwalaja na wykorzystanie ich do zabudowy malej architektury, jak murki, siedziska czy nawet do stworzenia mebli ogrodowych. Bardzo ciekawa propozycja dostepna w 4 kolorach.
zrodlo:certus.eu
SYSTEM 30
Creme de la Creme, czyli kolekcja, ktora finalnie wybralam ♥ To kwintesencja wszystkiego czego szukalam – tradycja polaczona z nowoczesnoscia, nienachalne wzornictwo, wysmakowana elegancja nawiazujaca do naturalnych odcieni daje poczucie spokoju i harmonii. Piec plyt w roznych rozmiarach mozna ukladac w dowolnej konfiguracji, przez co SYSTEM 30 doslownie „plynie” a nie gwaltownie odcina sie od reszty terenu. Na zywo po ulozeniu jest jeszcze bardziej subtelny. Jezeli podobaja sie Wam nowoczesne plyty, ale nie lubicie duzych gabarytow, jezeli stawiacie na naturalne kolory i lagodne faktury SYSTEM 30 bedzie starzalem w dziesiatke.
zrodlo:certus.eu
SYSTEM 30 to rowniez bardzo ciekawa i naturalna kolorystyka. Do samego konca zastanawialam sie, ktory odcien bedzie odpowiedni. Czesto jednak wracamy do rzeczy lub kolorow, ktore wpadly nam w oko na samym poczatku poszukiwan. Tak tez bylo z odcieniem „wulkaniczny colormix”. Jest idealny do mojego otoczenia♥
Zeby sie upewnic, udalo mi sie zdobyc probki wszystkich interesujacych mnie odcieni. W ten sposob moglam postawic plyty obok domu i na zywo porownac odcienie.
Wulkaniczny Colormix jest super 😀
Ile kosztuje nawierzchnia z kostki/plyt betonowych?
W tej kategorii nawierzchni zewnetrznych rozstrzal cenowy jest spory. Od podstawowych modeli kostki brukowej dostepnej od 30 zl/m2 po duze plyty w cenach siegajacych nawet 250 zl/m2.
Koszt metra kwadratowego zalezy od wielu czynnikow jak wielkosc, grubosc, rodzaj przeznaczenia oraz kolor danej plyty. Wydawac by sie moglo, ze szare plyty beda najtansze, jednak nie zawsze. Regula dotyczy jedynie mniejszych egzemplarzy. Wszystkie duze rozmiary wyprodukowane z najjasniejszych mieszanek cementowych bede trzymac swoja wysoka cene. Najdrozsze modele ze sredniej wielkosci plyt (np. moj SYSTEM 30) to te najciemniejsze, gdyz wymagaja specjalnych zabiegow, dzieki ktorym kolor utrzyma sie przez lata. Wedlug ceny katalogowej m2 plyty SYSTEM 30 to koszt niespelna 67 zl. Zakladajac, ze chcemy polozyc 100 m2 nawierzchni, same plyty wyniosa nas 6700 zl brutto. Do tego trzeba doliczyc robocizne. Jezeli nie chcecie miec na glowie zakup piasku, cementu czy chociazby betonowych najazdow warto zlecic wszystko firmie brukarskiej. W moim rejonie taka usluga bedzie Was kosztowac od 60 zl -80 zlm2. Jezeli mielibyscie zlecic brukarzom sama robocizne bez piasku i innych potrzebnych materialow to koszt 40 zl-50 zl/m2. Do tego trzeba doliczyc koszt kraweznikow – od 7zl do 10 zl za sztuke oraz robocizna – kolejne 12 zl-15 zl za sztuke. Pamietajcie o ofertach kompleksowych. Bardzo czesto firmy brukarskie kupujac od producenta kostke brukowa, dostaja na nia super ceny. Tym samym moga zaoferowac Wam bardzo atrakcyjna oferte kompleksowa, ktora zawiera pelna robocizne wraz z materialem i to wszystko na 8% VAT. Do tego nic Was nie interesuje, robicie sobie kawke i patrzycie, jak powstaje Wasza nawierzchnia 🙂
SYSTEM 30 u mnie przed domem 🙂
Wiekszosc z nas, wybierajac nawierzchnie zewnetrzna, kieruje sie konkretnymi przeslankami, jak kolor, ksztalt, wielkosc lub ich przeznaczenie. Interesuje nas rowniez cena. Jednak zeby wybrany material idealnie wkomponowal sie w nasze otoczenie, tworzac piekna i funkcjonalna przestrzen trzeba koncepcje zamknac w jakies ramy. Odpowiednia osoba, ktora w rzetelny i profesjonalny sposob zamknie to wszystko w jeden projekt, jest wlasnie architekt krajobrazu. Gdzie w takim razie mozna znalezc taka osobe? Kazda porzadna firma zajmujaca sie produkcja lub sprzedaza nawierzchni zewnetrznej zatrudnia takiego fachowca w swoich szeregach. Usluga taka zazwyczaj jest odplatna, jednak tylko formalnie – kiedy kupicie kostke lub plyty kwota pobrana na poczet projektu zostanie Wam odjeta od ceny koncowej. W kwocie zawarty jest nie tylko projekt nawierzchni, ale rowniez osobista wizyta projektanta u Was na dzialce. Tylko w ten sposob architekt krajobrazu moze zaspokoic Wasze oczekiwania i stworzyc projekt szyty na miare. W Certusie wyglada to tak:
Moj projekt nawierzchni zewnetrznej przygotowala Architekt Krajobrazu Pani Renata Sadlocha. Szalenie konkretna osoba z mnostwem swietnych pomyslow do zrealizowania. Zdecydowanie moj typ fachowca – kreatywna, o szerokich horyzontach, zaangazowana na kazdym etapie. Wlasciwie juz pierwszy e-mail z propozycjami zagospodarowania terenu byl trafiony w dyche. W ten sam dzien dogadalysmy szczegoly i mozna bylo zamawiac moj SYSTEM 30. Projekt to nie tylko wizualizacja to rowniez zestawienie potrzebnego materialu. O wiele latwiej zamawia sie towar, kiedy znamy dokladna jego ilosc. Pamietajcie o docinkach podczas ukladania, czyli nadwyzce. Ponizej moj projekt wykonany przez Pania Renate z Certusa.
Ps. Taras i podcien pod glownym wejsciem mielismy juz zrobiony z drewna wiec plyty zagoscily na podjezdzie oraz chodnikach 🙂
Wykonanie
Piekny sierpniowy poranek. Wschodzace o 5:16 slonce swiecilo intensywnie po oknach naszego domu. Napisac, ze bylo goraco to nic nie napisac…trafily sie nam tropikalne upaly siegajace 36 stopni, wiec Panowie brukarze nie mieli latwiej roboty. Dlatego tez swoja prace zaczynali chwile po 6 rano. Jednak przyzwyczajeni do zmiennych warunkow atmosferycznych zawodowo uwineli sie z calym tematem dokladnie w tydzien – od poniedzialku do piatku. Podloze w naszej okolicy jest idealne pod budowe domu wiec przygotowanie nawierzchni pod plyty, nie wymagalo nic poza standardowa procedura – wybranie humusu, wykonanie podsypki z piasku i cementu, zageszczenie mechaniczne, ulozenie plyt, ubicie raz jeszcze, wypelnienie fug piaskiem.
W sezonie budowlanym wszystko musi przebiegac jak w szwajcarskim zegarku. Ten rok w branzy budowlanej byl wyjatkowo owocny. Producenci materialow budowlanych nie wyrabiali sie z realizacja zamowien. Rynek pochlanial wszystko, co zjezdzalo z tasm produkcyjnych. W tym roku brukarze mieli pelne rece roboty – nadal maja. Moja ekipa ma zabukowane wszystkie terminy do konca roku. Jednak w pelni sezonu pojawialy sie klopoty z samym materialem. Na szczescie u mnie plyty przyjechaly w terminie wedlug zamowienia i czekaly na fachowcow. Nie pisze o tym bez powodu.
Moi brukarze mieli przyjechac pod koniec sierpnia, a zaczeli na poczatku miesiaca. Dlaczego? Wielu inwestorow zarezerwowala sobie brukarzy na konkretne terminy, ale nie przewidzialo opoznien zwiazanych z produkcja samego materialu. Stad wczesniejszy termin, ktory spadl nam z nieba, gdyz na koniec sierpnia mielismy mnostwo innych aktywnosci. Jezeli planujecie tak duza inwestycje w srodku sezonu budowlanego, pamietajcie o wczesniejszym zamowieniu materialu. Pic i jesc nie wola, moze sobie polezec. Bedziecie miec pewnosc, ze prace rozpoczna sie w terminie, a fachowcy nie beda miec przestojow, ktore sporo kosztuja wszystkie strony. To rowniez przestroga dla wszystkich producentow, ze rynek sie rozwija i na przyszly rok trzeba zwiekszyc produkcje.
Ok. Czas na nasz projekt. Uff wciaz czuje to palace slonce na ramionach…od kiedy mieszkam w domu z ogrodem, nigdy w zyciu nie bylam tak opalona 😀 Spokojnie, nie bede sie chwalic strzaskanymi plecami 😉 Ponizej cala relacja z ukladania naszej kostki-plyty…ogolnie cywilizacja, na ktora tak dlugo czekalismy 😎
Usuniecie warstwy humusu.
Podsypka zmieszana z cementem.
Ulozenie obrzezy wedlug projektu.
Zageszczenie ubijarka mechaniczna.
W miedzyczasie nawierzchnie z piasku i cementu trzeba aktywowac za pomoca wody.
Kolejny etap – ukladanie plyt.
Podjazd prawie gotowy 🙂
Czas na chodniki i rabaty.
Ulozone plyty trzeba ubic zageszczarka mechaniczna.
Przy drozkach bylo wiecej docinania.
Ukladanie najazdow przed furtka i brama przesuwna.
Prawie gotowe 🙂 Calosc nalezy obficie polac woda.
Na koniec z deszczu pod rynne 😉 Znowu piasek, ale tylko przejsciowo. Jest potrzebny do wypelnienia fug. Mozna go zostawic i poczekac az smagany wiatrem i codziennym uzytkowaniem sam zapelni przestrzenie miedzy plytami albo zakasac rekawy i codziennie szczotka ze sztywnym wlosiem zamiatac cala powierzchnie. Polecam druga metode 🙂 Szybciej pozbedziecie sie piasku z posesji i bedzie mozna cieszyc sie nowym podjazdem i chodnikami.
Na sam koniec wielki final – czyli uprzatnieta, czysciutka, harmonijna, niczym swiezo wylana tabliczka czekolady, moja upragniona nawierzchnia♥ Oczywiscie troche po niej pojezdzilam tam i z powrotem, zeby nie byla tak wypicowana 😉 Najfajniejsze jest to, ze w zaleznosci od kata padania promieni slonecznych przybiera wciaz nowe odslony…z jednej strony wyrazista i rasowa, z drugiej – subtelna wrecz pastelowa. Lubie ja bardzo 🙂 Dajcie znac, jak Wam sie podoba 😉
Podjazd wyszedl naprawde spory. Mieszcza sie spokojnie 4 bryki 🙂
Tam, gdzie nie zdazylismy jeszcze wysypac obrzezy kamyczkami, Psyn zrobil sobie legowisko 😉
Juz sie nie moge doczekac przyszlego roku, jak zasadzone trawy zageszcza sie, a rosliny na rabatach podrosna i wystrzela pelna para 😎
Ps.
Dla swiezych czytelnikow kilka fotek domu od strony ogrodu. Wiecej znajdziecie na moim insta profilu lub na Facebooku♥