dom energooszczędny

Kocioł gazowy – który wybrać?

Kociol gazowy to serce calej instalacji grzewczej. Od jego sprawnosci i wydajnosci zalezec bedzie nasz komfort termiczny oraz wygoda uzytkowania cieplej wody. Dlatego wybor tego odpowiedniego, nie moze byc dzielem przypadku, lecz dobrze przemyslana decyzja, wynikajaca z konkretnych potrzeb i samych parametrow kotla. Moc urzadzenia, jego efektywnosc powinna byc dopasowana i skrojona na miare naszego domu oraz potrzeb jego uzytkownikow. Jak wybrac ten odpowiedni? Czym sie kierowac? Na takie pytania moze odpowiedziec jedynie fachowiec, ktory na co dzien zajmuje sie tematem optymalizacji instalacji grzewczej. W dzisiejszym poscie dowiecie sie wlasnie, na co zwrocic uwage wybierajac kociol gazowy, jakie sa rodzaje i czym sie roznia. Dowiecie sie rowniez jaki kociol bedzie rzadzil u mnie, dlaczego akurat ten model o takiej mocy. Tym razem na te wszystkie pytania nie odpowiem Wam sama, tylko poprosze o to profesjonaliste. Wlasciwie juz to zrobilam:-)

Zaczne troche od konca. Zazwyczaj w moich postach najpierw opisuje i argumentuje wybor danej technologi lub po prostu rozwiazania, dopiero pozniej przedstawiam konkretne urzadzenie wraz z opisem technologicznym. Dzisiaj bedzie dokladnie odwrotnie. Dlaczego? Szukajac odpowiedzi na moje pytania i dylematy zwiazane  z wyborem kotla gazowego, przejrzalam chyba wszystkie dostepne urzadzenia na rynku. Wybor jest ogromny. Kupujac samochod dla swojej rodziny, nawet najwiekszy laik jest w stanie stwierdzic, czy auto zaspokoi oczekiwania i wymagania swoich wlascicieli. Ilosc miejsc, bezpieczenstwo, spalanie, przebieg (w przypadku uzywanych), cena, koszty eksploatacyjne (ubezpieczenie, serwisowanie, gwarancje), komfort jazdy czy sama stylistyka to kwestie do ogarniecia niemal przez kazdego „Homo sapiens” 😉 Jednak w przypadku kotla gazowego, po zapoznaniu sie z kilkunastoma ich rodzajami, nadal nie wiedzialam (nie bylam pewna), ktory spelni moje oczekiwania i wymagania zwiazane z grzaniem domu i przygotowaniem cieplej wody. Do tego dochodzila kwestia ogrzewania podlogowego i podzialu na poszczegolne strefy. Jednego bylam pewna. Po kilku wizytach w salonach firmowych poszczegolnych producentow i zapoznaniu sie z ich oferta, sprzetem i gwarancjami, wiedzialam jakiej produkcji kociol chce miec u siebie.

Od poczatku roku, pokonujac trase dom-budowa, dziesiatki razy mijalam salon firmowy Viessmann. Byl to jeden z pierwszych autoryzowanych punktow zajmujacych sie doradztwem, sprzedaza i serwisowaniem kotlow gazowych, ktory odwiedzilam. Jak juz pewnie wiecie, czytajac mojego bloga, oprocz aspektow czysto technicznych, ogromna uwage przywiazuje do tzw. czynnika ludzkiego, czyli po prostu nieustannie poszukuje osob kompetentnych, doswiadczonych w swoim fachu, odpowiedzialnych i kreatywnych. Tak trafilam na Pana Michala Jozwiaka, doradce technicznego w salonie firmowym Viessmann Silver System.

 

Pan Michal po prawej w koszuli w krate  🙂

To wlasnie on wytlumaczyl, dlaczego instalacja grzewcza oparta na kotle gazowym powinna byc dobrana do kazdego domu indywidualnie, a wybor kotla, jego mocy powinien wynikac z konkretnych parametrow samego domu, oraz przyszlego trybu zycia jego mieszkancow. Oczywiscie ostateczna decyzja zawsze nalezy do inwestora, ale dobrze poinformowany gospodarz ma szanse wybrac swiadomie, nie kupujac kota w worku. Jestescie ciekawi, jaki kociol wybralam do swojego domu? Jak juz wspomnialam, zaczne od konca. Najpierw pochwale sie urzadzeniem 😉 , w dalszej czesci fachowiec wyjasni, dlaczego akurat to rozwiazanie, przedstawi roznice pomiedzy roznymi kotlami oraz odpowie na najczesciej zadawane pytania. W ten sposob bedzie Wam latwiej zrozumiec i dobrac optymalne urzadzenie dla siebie. Ponizej moja „lodowka” czyli moj kociol gazowy  🙂 

Vitodens 222-F

zrodlo:silver.viessmann.com.pl

Tak wyglada na zywo 🙂 Wedlug mojego doradcy technicznego w moim domu wystarczy kociol o mocy 1,8-19,0 kW.

Zazwyczaj kwestia estetyczna urzadzen odpowiedzialnych za tak wazne aspekty jak ogrzewanie, wentylowanie czy pozyskiwanie energii schodzi na ostatnie miejsce. Jednak w tym przypadku trudno przejsc obok tak eleganckiej i nowoczesnej formy, jaka przyjal kociol gazowy. Nie powiem, mialam do wyboru jego wiszacego kuzyna z osobnym zasobnikiem wody, ale to wlasnie „stojacy” model zdobyl moje serce 🙂

Przekroj przez kociol 

Model  Vitodens 222f, ktory wybralam, dostepny jest w dwoch wersjach. Vitodens 222-F typ B2TB z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u. o pojemnosci 100 litrow, z zasobnikiem warstwowym 130 litrow (kociol o mocy 1,8-35 kW) oraz Vitodens 222-F typ B2SB, z zabudowanym podgrzewaczem pojemnosciowym 130 litrow, wyposazonym w wezownice grzewcza. W moim przypadku wybralam ten drugi z powodu twardej wody w okolicy. Wersja z emaliowanym, wezownicowym podgrzewaczem bedzie lepsza.

Czas na odrobine szczegolow, czyli dane techniczne, parametry i charakterystyka kotla Vitodens 222F.

Piec bedzie zainstalowany dopiero w gotowym pomieszczeniu technicznym. Nie warto ryzykowac zabrudzenia lub uszkodzenia nowego sprzetu. W czasie, kiedy kociol oczekuje na przyjazd do swojej nowej kwatery, jego obowiazki osuszania i ogrzewania domu przejal jego starszy kuzyn, a wlasciwie kuzynka – koza, model ultra therm 2017 w wersji ze stali rdzewnej, ale niezniszczalnej  😉

 Kociol Vitodens 222F mozna postawic niemal wszedzie, nawet w kuchni. Ze wzgledu na cichy tryb i przyjemny kompaktowy ksztalt, na pewno nie bedzie przeszkadzal swoim domownikom.

Emaliowany zasobnik wody ladowany warstwowo (wybralam 130 litrow) powinien zapewnic wysoki komfort korzystania z cieplej wody. Pobierana woda zastepowana jest na biezaco nowa podgrzana, gotowa do uzycia.

Automatyczna regulacja spalania obniza koszty

Wszystkie kotly Viessmann posiadaja zintegrowany uklad regulacji spalania. Uklad ten automatycznie dostosowuje palnik do uwarunkowan zwiazanych z roznymi typami gazu (gaz ziemny GZ-50/GZ-41,5, gaz plynny, biogaz). Efektem tego jest optymalizacja efektywnosci energetycznej oraz redukcja emisji substancji szkodliwych do atmosfery.

10 lat gwarancji na wymiennik ciepla 

Kotly Viessmann wyposazone sa w wymiennik ciepla ze stali nierdzewnej. Technologia ta zapewnia wysoki wspolczynnik sprawnosci siegajacy 98 procent. Dlatego firma udziela  10-letniej gwarancji wlasnie na ten element swoich urzadzen, obejmujaca nieszczelnosc na skutek korozji. Warunkami uzyskania gwarancji jet:

  • Uruchomienie przez osobe posiadajaca uprawnieni firmy Viessmann
  • Rejestracja kotla przez klienta na stronie www.viessmannn-servis.pl/ViKlient
  • Wykonanie corocznych przegladow

Gwarancja dotyczy:

Gazowe kotly kondensacyjne:

  • Vitodens (wszystkie typy bez BPJA, BPJC oraz BPJD)
  • Vitosolar 300-F z Vitodens 200-W/300-W

Olejowe kotly kondensacyjne:

  • Vitoladens 300-C
  • Vitoladens 300-T
  • Vitorondens 200-T

5-calowy wyswietlacz dotykowy

Dla mnie to ogromne ulatwienie. Wyswietlacz o przekatnej prawie 13 centymetrow umozliwia wyswietlanie wszystkich funkcji kotla gazowego. Funkcja asystenta ulatwia pierwsze uruchomienie urzadzenia po jego zainstalowaniu, jednak i tak powinien zrobic to fachowiec. Uruchomienie serwisowe jest czescia uslugi zwiazanej z podlaczeniem kotla, wiec regulacje systemu i przygotowanie kotla do pracy zostawmy profesjonaliscie. Zreszta tylko w ten sposob mozemy uzyskac wpis do karty gwarancyjnej.

Na 5-calowym wyswietlaczu mozemy zobaczyc miedzy innymi zuzycie gazu na potrzeby ogrzewania i podgrzewu cieplej wody. W przejrzysty sposob wyswietla sie takze aktualny stan naladowania zasobnika cieplej wody uzytkowej. Histogram pokazuje wszystkie wartosci w zaleznosci od preferencji wedlug dnia, tygodnia miesiaca lub roku.

 Podlaczenie i zarzadzanie przez internet

Dla zwolennikow nowoczesnych rozwiazan wartoscia dodana do kotla gazowego moze byc mozliwosc zdalnej obslugi ogrzewania poprzez aplikacje mobilna i adapter Vitocom 100 LAN1. Laczymy go bezposrednio z routerem, umozliwiajac dostep do kotla poprzez smartfon lub tablet. Aplikacja Vitotrol Plus App pozwala na zdalny nadzor i sterowanie cala instalacja grzewcza. Aplikacja jest calkowicie darmowa. Wiecej informacji znajdziecie → tutaj.

Koszty 

Niestety w ostatnich miesiacach prawie wszystkie materialy budowlane i urzadzenia powiazane z ta branza poszybowaly w gore o kilka procent. Od stali, styropianu poprzez okna, pokrycia dachowe i urzadzenia jak kotly gazowe czy same grzejniki. W przypadku kotlow Viessmann nowe ceny obowiazuja od 1 kwietnia, jednak podwyzki dotycza chyba wszystkich producentow i dystrybutorow techniki grzewczej. Dokladny cennik i wszystkie niezbedne informacje znajdziecie → tutaj.

Nie bylo latwo  😉 Pan Michal, doradca techniczny w salonie firmowym Viessmann Silver System to zajety czlowiek. Tam nikt sie nie nudzi, nie maja na to czasu. Samochodow firmowy ze sprzetem i hydraulikami jezdzi z jednej realizacji na druga. Udalo sie jednak odpowiedziec na kilka podstawowych pytan. Mam nadzieje, ze rozwieja niektore Wasze watpliwosci.

Czym sie rozni kociol kondensacyjny od tradycyjnego?

Kazdy z wymienionych kotlow ogrzewa budynek oraz wode uzytkowa, jednak roznia sie od siebie. Zarowno pierwsze, jak i drugie urzadzenie moze ogrzewac wode zasilajaca instalacje ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C. Wystepuja jako jedno- i dwu-funkcyjne oraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

Kociol kondensacyjny to urzadzenie z zamknieta komora spalania, natomiast kociol tradycyjny dostepne sa z otwarta lub zamknieta komora spalania. Zamknieta lub otwarta komora spalania okresla sposob doprowadzenia powietrza do kotla.
W przypadku zamknietej komory spalania kociol moze pobierac powietrze do spalania bezposrednio z zewnatrz budynku np. przez rure wyprowadzona na zewnatrz przez sciane. Ogrzewajac dom gazem ziemnym, nie potrzebna jest wowczas wentylacja nawiewna pomieszczenia kotlowni, czyli kratka wentylacyjna w scianie zewnetrznej budynku, przez ktora powietrze z zewnatrz naplywa do pomieszczenia kotlowni. Pomieszczenie, w ktorym znajduje sie kociol nie jest wychladzane przez zimne powietrze naplywajace do niego z zewnatrz, co jest szczegolnie istotne, jesli kociol znajduje sie np. w lazience. Dodatkowa zaleta kotla z zamknieta komora spalania jest brak mozliwosci przedostania sie spalin do pomieszczenia kotlowni.
W przypadku otwartej komory spalania kociol pobiera powietrze z pomieszczenia, w ktorym sie znajduje. Wowczas odpowiednia ilosc powietrza potrzebna do spalania powinna byc doprowadzana przez kratke w scianie budynku. Kotly kondensacyjne pracuja z wyzsza sprawnoscia od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystuja paliwo zapewniajac nizsze koszty ogrzewania. Osiagaja sprawnosc do 109%, podczas gdy tradycyjne kotly tylko do 90% (92%).

Gdzie wedlug obowiazujacych przepisow powinien byc zamontowany kociol gazowy?

W przypadku nowego budownictwa –  pomieszczenie nie mniejsze niz 8 m3 i wysokosci 2,2 m. Dla starych budynkow pomieszczenie 6,5 m3 i wysokosci 1,7 m. oraz w pomieszczeniu, w ktorym na stale nie przebywaja uzytkownicy. Co wiecej, przy zamknietej komorze spalania w przypadku kotla kondensacyjnego z zasysem powietrza do spalania z zewnatrz, potrzebna bedzie wentylacja grawitacyjna wywiewna.

Otwarta komora spalania (kotly starego typu atmosferyczne systematycznie wycofywane ze sprzedazy) lub w przypadku kotla kondensacyjnego z zasysem powietrza do spalania z kotlowni potrzebna bedzie wentylacja nawiewna i wywiewna.

Zasada jest prosta – ilosc spalonego powietrza wyrzuconego przez komin musi sie rownac ilosci powietrza doprowadzonego do spalania. Do tego kotly kondensacyjne potrzebuja na stale przylaczony odplyw kanalizacji.

W tym miejscu warto wspomniec o rodzaju gazu. Gaz ziemny – wentylacja wywiewna przy suficie. Jest on lzejszy od powietrza, ucieka ku gorze. Gaz „plynny”-  kratka rowno z podloga. Ten rodzaj gazu jest ciezszy od powietrza, wiec w razie wycieku musi uciec na zewnatrz „po podlodze”. Przy gazie typu Propan nie moze byc w pomieszczeniu wpustu podlogowego -kanalizacyjnego.

Kociol jedno funkcyjny czy dwufunkcyjny – roznice, zalety i zastosowanie

Kociol jednofunkcyjny ogrzewa wode, ktora zasila instalacje grzewcza w budynku (np. grzejniki) oraz ogrzewa wode uzytkowa w osobnym podgrzewaczu pojemnosciowym wiszacym obok kotla lub ustawionym pod kotlem (przyklad vitodens 222F). Podgrzewacz jest to zbiornik na wode uzytkowa wyposazony w wymiennik ciepla, najczesciej w formie wezownicy grzewczej. „Goraca” woda z kotla przeplywa przez wezownice i ogrzewa wode uzytkowa w podgrzewaczu. Podgrzewacz o pojemnosci do 80 l moze wisiec obok kotla, o pojemnosci do 150 l mozna ustawic pod nim. Wszystko powyzej bedzie zlokalizowane obok kotla.
Zimna woda wodociagowa wplywa do podgrzewacza, w ktorym ogrzewana jest przez kociol do wymaganej temperatury. W podgrzewaczu znajduje sie czujnik temperatury, dzieki ktoremu kociol „wie” kiedy nalezy ja dogrzewac, aby byla gotowa do uzycia.
W kotlach jednofunkcyjnych wydajnosc, dostepna ilosc c.w.u., zalezy glownie od pojemnosci podgrzewacza.

Kociol dwufunkcyjny rowniez ogrzewa wode do instalacji c.o. oraz ciepla wode uzytkowa przez znajdujacy sie w kotle wymiennik plytowy. Jak wskazuje nazwa, pelni dwie funkcje: ogrzewanie wody do c.o. i c.w.u. realizowane sa w jednym urzadzeniu.
Ciepla woda uzytkowa ogrzewana jest w kotle w sposob przeplywowy, to znaczy w momencie jej poboru – po odkreceniu kranu zimna woda wodociagowa przeplywa przez wymiennik, gdzie jest ogrzewana do wymaganej temperatury, a nastepnie plynie do kranow.
W kotlach 2-funkcyjnych wydajnosc, dostepna ilosc c.w.u., zalezy od mocy grzewczej kotla. W malych domach lub mieszkaniach zapotrzebowanie na cieplo do ich ogrzewania moze wyniesc 7 kW. Ze wzgledu na komfort c.w.u. konieczne moze byc zastosowanie kotla o mocy do 20 czy 24 kW.

Ktory zatem wybrac? Zakladajac, ze kazdy z kotlow bedzie mial odpowiednia moc na potrzeby ogrzewania domu, pozostaje jeszcze uwzglednic jego wydajnosc c.w.u., cyrkulacje wody uzytkowej itp.
Kociol dwufunkcyjny przeplywowy stosuje sie najczesciej w mieszkaniach i malych domach jednorodzinnych z jedna lazienka, gdzie punkty poboru c.w.u. nie sa zbytnio oddalone od kotla.
W domach z dwiema lazienkami stosuje sie przewaznie kociol jednofunkcyjny z podgrzewaczem o odpowiedniej pojemnosci lub kociol wiszacy i stojacy z zabudowanym zasobnikiem c.w.u.

Jak wybrac odpowiedni kociol gazowy do swojego domu?

Kotly gazowe dostepne na rynku maja za zadanie ogrzanie domu i wody do codziennego uzytku. Kazdy kociol to potrafi. Jedna z kluczowych funkcji, na ktora trzeba zwrocic uwage, jest moc kotla. Jezeli wybierzemy za duzy, bedzie zuzywal wiecej gazu, za ktory trzeba bedzie zaplacic. Kolejna wazna rzecz to sprawdzenie ile cieplej wody uzytkowej moze dostarczyc nam kociol gazowy czy bedzie to wystarczajaca ilosc, zakladajac np. ze w jednej z lazienek zamontujemy deszczownice, ktora wymaga duzej ilosci cieplej wody do uzyskania komfortu, na jakim wszystkim zalezy. Poza tym unikniemy sytuacji, w ktorych korzystanie z np. dwoch lazienek rownoczesnie stanie sie klopotliwe, gdyz nasz sprzet nie zdola zagrzac cieplej wody.

Posluze sie informacjami dostepnymi na stronie kotly.pl, gdyz w sposob wyczerpujacy i klarowny wyjasniaja na co warto zwrocic uwage, wybierajac odpowiedni kociol gazowy.

Raz jeszcze przeglad kotlow pod wzgledem ogrzewania wody uzytkowej:

Kotly dwufuknkcyjne przeplywowe – ogrzewaja wode uzytkowa w sposob przeplywowy (nie maja zbiornika cieplej wody). Ilosc cieplej wody zalezy wylacznie od mocy grzewczej kotla. Nie mozna tutaj zastosowac cyrkulacji wody uzytkowej, nie sa przystosowane do pelnej wspolpracy z kolektorami slonecznymi. Kotly tego rodzaju sa stosunkowo tanie w zakupie.

Wazne– jesli odkrecimy kran rownoczesnie w dwoch punktach poboru c.w.u., np. w lazience i kuchni, wowczas ciepla woda moze miec nizsza temperature od wymaganej lub bedzie nawet zimna.

kotly gazowe jednofunkcyjne – ogrzewaja dom a c.w.u. w osobnym zbiorniku ustawionym np. pod kotlem lub obok. Wydajnosc c.w.u. zalezy tutaj przede wszystkim od pojemnosci zbiornika. Do zbiornika mozna podlaczyc cyrkulacje wody uzytkowej. Takie kotly moga optymalnie wspolpracowac z kolektorami slonecznymi, pozwalaja na swobodna rozbudowe instalacji w przyszlosci, np. dolozenie pompy ciepla, kotla na paliwo stale lub kominka.

kotly gazowe kompaktowe – sa to kotly z zabudowanym zbiornikiem c.w.u.: wiszace (zbiornik do ok. 50 litrow pojemnosci) i stojace – 100, 130, 170 i 200 litrow (wszystko spakowane w jednym urzadzeniu, ktore zajmuje niewiele miejsca). Zbiorniki wiekszej pojemnosci (np. 170, 200 litrow), znajdziemy w kotlach przystosowanych do wspolpracy z kolektorami slonecznymi. O wydajnosci c.w.u decyduje tutaj pojemnosc zbiornika i moc grzewcza kotla.  Przy malych zbiornikach nie zaleca sie stosowania cyrkulacji wody uzytkowej, od pojemnosci 100 litrow jest dozwolona. Rozbudowa instalacji w przyszlosci o dodatkowe zrodla ciepla moze byc klopotliwa lub niemozliwa do zrealizowania.

Moc kotla

Kociol gazowy powinien dostarczac tyle ciepla, ile potrzebuje dom do jego ogrzania. Przez wieksza czesc okresu grzewczego temperatura zewnetrzna wynosi ok. 0°C. Wiec dom potrzebuje ok. polowy ciepla, na jakie zostala zaprojektowana instalacja ogrzewania.

Przykladowo, jesli przy temperaturach zewnetrznych do ogrzania domu potrzebujemy 12 kW mocy grzewczej, to przy 0°C wystarczy juz ok. 6 kW.
Wybierajac kociol, szczegolnie dla domu o malym zapotrzebowaniu na cieplo, warto zwrocic uwage na zakres modulacji mocy grzewczej. Im bedzie wiekszy, tym kociol gazowy lepiej bedzie sie dopasowywal do zapotrzebowania na cieplo, bedzie rzadziej sie zalaczal, a tym samym bedzie zuzywal mniej gazu.
Zakres modulacji mocy grzewczej  (zakres modulacji palnika), jest to przedzial mocy kotla, w ktorym dopasowuje on ilosc wytwarzanego ciepla w zaleznosci od zapotrzebowania budynku na cieplo (w zaleznosci od temperatury zewnetrznej), np. 3,2-19 kW (Vitodens 200-W) .

Wymiennik spaliny-woda

Jest to wymiennik ciepla, w ktorym spaliny przekazuja cieplo wodzie grzewczej – zasilajacej ogrzewanie domu. Jego konstrukcja i materialy, z jakich zostal wykonany bedzie miec duzy wplyw na to jak dlugo bedziemy uzytkowac nasz kociol i czy w trakcie jego eksploatacji nie pojawia sie problemy.
Najtrwalszym materialem do budowy kotlow jest stal szlachetna (nierdzewna). Najlepszy efekt uzyskamy jesli nasz kociol gazowy bedzie wykonany ze stali wysokogatunkowej z dodatkiem tytanu i molibdenu, odpornej nawet na agresywne dzialanie wody morskiej.

Kontrolowane spalanie

Jakosc gazu ziemnego moze sie zmieniac. Dlatego, warto zeby nasz kociol gazowy mogl kontrolowac jakosc spalanego paliwa. Rozwiazanie to zapewni optymalna prace kotla z zawsze maksymalna sprawnoscia. Tym samym maksymalnie bedzie on wykorzystywal energie zawarta w paliwie, co z kolei przelozy sie na nizsze rachunki za gaz.

Grzeje gdy jest taka potrzeba

Zaawansowane systemy regulacji pracy kotla sprawdzaja, jak szybko budynek traci cieplo. Na tej podstawie regulator decyduje czy szybciej nalezy zalaczyc kociol, czy tez mozna jeszcze troche poczekac. Skutkiem dzialania kontroli i optymalizacji dostarczanego ciepla jest rzadsze zalaczenia kotla, zwlaszcza wiosna i jesienia. Im kociol zalacza sie rzadziej, tym mniej zuzywa gazu – jest wiec oszczedniejszy.

Instalacja ogrzewania w domu

Kotly kondensacyjne moga wspolpracowac z kazdym rodzajem instalacji ogrzewania domu. Oczywiscie, najlepsze bedzie ogrzewanie podlogowe i scienne, gdyz jest to tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe. Rownie dobrze kociol poradzi sobie z grzejnikami zaprojektowanymi na temperature zasilania np. 55, 60 a nawet 70°C.
Wybierajac sposob ogrzewania domu, warto pomyslec o przyszlosci. Im nizsza temperature wody bedzie potrzebowac instalacja ogrzewania naszego domu, tym bedziemy mieli wieksze mozliwosci optymalnej modernizacji lub rozbudowy naszej instalacji w przyszlosci, np. do kotla gazowego bedziemy mogli dolozyc pompe ciepla lub zastapic kociol pompa ciepla.
Dobry kociol gazowy to taki, ktory spelni wszystkie oczekiwania uzytkownika. Dla wielu bedzie to latwa i komfortowa obsluga. Dla niektorych, na pierwszym miejscu moze byc jak najtansze ogrzewanie gazem. Natomiast kazdy oczekuje, aby kociol pracowal niezawodnie przez wiele lat, wiec warto przed zakupem zajrzec do jego wnetrza.

Cyrkulacja wody uzytkowej

Typowe rozwiazanie – od kotlowni do lazienek i kuchni prowadzimy rury z zimna i ciepla woda. Jesli przez dluzszy czas nie odkrecamy kranu z ciepla woda, to ta znajdujaca sie w rurach wychlodzi sie – bedzie zimna. Kiedy odkrecimy kran najpierw poleci zimna, a dopiero po jakims czasie bedzie leciec ciepla. Jesli odleglosc kranu od kotla jest znaczna na ciepla wode mozna czekac nawet 30-40 sekund.

Cyrkulacja cieplej wody – do najdalej polozonych punktow poboru cieplej wody prowadzi sie dodatkowa rure o malej srednicy np. 14, 16 mm. Na rurze cyrkulacyjnej, w kotlowni montuje sie pompke – co jakis czas sie zalacza i wymusza przeplyw cieplej wody w rurach.

Skutek – po odkreceniu kranu niemal od razu leci ciepla woda – nie trzeba czekac. Cyrkulacje zaleca sie jesli rury cieplej wody maja dlugosc ponad 6 m (dlugosc rury od kotla do najdalej polozonego kranu).
Cyrkulacje mozna wykonac przy kazdym kotle, potrzebna jest tylko dodatkowa rurka, pompa cyrkulacyjna i regulator sterujacy zalaczaniem sie pompy. Ale w kotle 2-funkcyjnym przeplywowym i w kompaktowym z zabudowanym zbiornikiem o pojemnosci do 50 litrow zalaczanie pompy cyrkulacyjnej moze powodowac czeste uruchomienie sie kotla. Niestety czeste zalaczanie kotla, to wieksze zuzycie gazu i szybsze jego zuzywanie sie.

Uzdatnianie wody

Jakosc wody wodociagowej ma szczegolne znaczenie w kotlach 2-funkcyjnych przeplywowych i kompaktowych, w ktorych znajduje sie zbiornik c.w.u. tzw. warstwowy. Jesli woda ma twardosc ponad 20 stopni niemieckich, warto pomyslec o zmiekczaczu wody. W przeciwnym razie, ilosc cieplej wody jaka mamy do dyspozycji bedzie sie z czasem zmniejszac i konieczne bedzie czyszczenie wymiennika, czyli dodatkowy koszt serwisu.
Zmiekczacz wody zapewni nam jej odpowiednia jakosc nie tylko do instalacji ogrzewania domu ale rowniez do uzytku codziennego – mycia, kapieli, prania, gotowania. Miekka woda to mniej osadow na kabinie prysznicowej, wannie i czajniku, lepszy smak i jakosc potraw, mniejsze zuzycie srodkow pioracych, brak podraznien skory, dluzsza zywotnosc i niezawodnosc baterii prysznicowej, umywalkowej itp.

O tym, ze odpowiednio dobrany kociol gazowy zapewnia niskie koszty ogrzewania mozna przekonac sie, porownujac badania sprawnosci instalacji z roznymi kotlami w rzeczywistych budynkach. Jak pokazuja, w skrajnych przypadkach, kociol kondensacyjny moze generowac podobne koszty ogrzewania jak kociol tradycyjny (niekondensacyjny)

Jaka jest rzeczywista sprawnosc kotla gazowego?

Kotly kondensacyjne kojarza sie z oszczednym ogrzewaniem. Ale, sama kondensacja nie gwarantuje jeszcze najnizszych kosztow ogrzewania gazem. Porownujac sprawnosc kotlow roznych producentow zauwazymy, ze kazdy ma niemal taka sama -108,109%.

Czy kotly kondensacyjne nie roznia sie miedzy soba i sa tak samo oszczedne ? Niestety nie… Warto wiec zajrzec do srodka kotla i sprawdzic jego mozliwosci. Na ilosc zuzytego gazu w czasie codziennej pracy kotla ma wiele czynnikow.

Zasady sa proste –  wieksza sprawnosc kotla, mniejsze zuzycie paliwa,  im mniej potrzebujemy  paliwa, tym mniejsze emisje zanieczyszczen do atmosfery, im wieksza sprawnosc calego systemu grzewczego, tym tansze ogrzewanie domu.

Monitoring pracy 67 kotlow w warunkach rzeczywistych – raport „Badanie efektow pracy systemow grzewczych z gazowymi kotlami kondensacyjnymi”; opublikowany przez Instytut Ogrzewnictwa i Klimatyzacji Uniwersytetu Technicznego w Braunschweig (Niemcy).

W ramach projektu monitorowano – prace 60 kotlow kondensacyjnych i 7 tradycyjnych, kotly pracujace w nowych i starszych domach jednorodzinnych o sredniej  powierzchni 159 m2.

Wynik badania – okolo polowa monitorowanych kotlow kondensacyjnych pracowalo ze sprawnoscia znormalizowana co najmniej 100%.

Kociol kondensacyjny a grzejniki?

Instalacje grzewcza w budynku projektuje sie na okreslona temperature wody grzewczej np. dla grzejnikow 75/65°C (75°C na zasilaniu instalacji, czyli temperatura wody grzewczej wychodzaca z kotla do grzejnikow – 65°C na powrocie z instalacji – temperatura wody grzewczej powracajaca do kotla z instalacji). Takie temperatury wody grzewczej beda potrzebne przy tzw. obliczeniowej temperaturze zewnetrznej – przy najnizszych temperaturach jakie moga wystepowac w danej czesci kraju np. -16°C, -20°C itp. Czyli, przy temperaturze na zewnatrz budynku -16°C kociol powinien ogrzac wode zasilajaca instalacje grzewcza do 75°C, aby zapewnic wymagana temperature w ogrzewanych pomieszczeniach. Natomiast woda powracajaca do kotla z instalacji bedzie miala temperature 60°C.

Temperatura wody w instalacji

Obliczeniowe temperatury zewnetrzne wystepuja przez kilka do kilkunastu dni w okresie grzewczym. W zdecydowanie wiekszej czesci okresu grzewczego temperatury zewnetrzne sa znacznie wyzsze, czyli do ogrzania budynku potrzebna jest woda grzewcza o nizszej temperaturze. Nawet w instalacji zaprojektowanej na stosunkowo wysoka temperature wody grzewczej (75/60°C), przy temperaturach zewnetrznych dochodzacych do ok. -11,5°C, temperatura powrotu wody grzewczej bedzie na tyle nizsza od punktu rosy (nizsza od 57°C), ze kondensacja pary wodnej ze spalin bedzie mozliwa. Tak wiec, nawet przy typowej instalacji grzejnikowej mozna spodziewac sie ze kociol kondensacyjny bedzie pracowal ze sprawnoscia ponad 100% przez zdecydowanie wieksza czesc okresu grzewczego.

Grzejniki a kociol kondensacyjny

Oczywiscie mozna zaprojektowac grzejniki na niska temperature wody grzewczej np. 55/45°C i korzystac z wysokiej sprawnosci kotla w calym okresie grzewczym. Jednak takie grzejniki beda mialy duze wymiary co przelozy sie na wyzszy koszt instalacji. Przykladowo, zalozmy ze potrzebujemy grzejnik o mocy 1600 W, wybieramy grzejnik uniwersalny typ 22 o wysokosci 550 mm, wowczas jego dlugosc wyniesie dla temperatur wody grzewczej 75/60°C: 1000 mm, a dla 55/45°C: 1800 mm.
W instalacji, w ktorej znajduje sie kociol kondensacyjny czesto stosuje sie ogrzewanie mieszane – grzejniki i ogrzewanie podlogowe. Czesc wody powracajacej z ogrzewania podlogowego miesza sie z woda powracajaca z instalacji grzejnikow. W efekcie tego, do kotla doplywa woda o obnizonej temperaturze, co sprzyja kondensacji.
Podsumowujac, stosujac kociol kondensacyjny mozemy liczyc na spore oszczednosci na kosztach ogrzewania nawet w typowej instalacji grzejnikowej zaprojektowanej na „normalna” temperature wody grzewczej. W takiej instalacji, jedynie przez kilka (kilkanascie) dni w okresie grzewczym kociol bedzie pracowal ze sprawnoscia nizsza od 100%, ktora i tak bedzie wyzsza od sprawnosci tradycyjnego kotla gazowego.

Wydajnosc cieplej wody a kociol – jaka bedzie najlepsza?

Wydajnosc stala jest to dostepna ilosc cieplej wody, ktora ogrzewana jest na biezaco w momencie jej poboru, np. po odkreceniu kranu. Wydajnosc cieplej wody uzytkowej stala podawana jest dla okreslonej roznicy temperatur np. dT=35°C – roznica miedzy wymagana temperatury c.w.u. np. 45°C, a zimna woda wodociagowa 10°C. Jesli wydajnosc stala cieplej wody kotla 2-funkcyjnego przeplywowego o mocy do 24 kW wynosi 9,8 l/min dla dT=35°C, oznacza to, ze po odkreceniu kranu mozemy pobierac wode o temperaturze 45°C w ilosci 9,8 l/min. Gdy ogrzewamy wode od 10 do 40°C (dT=30°C) wowczas wydajnosc stala wyniesie 11,4 l/min.

Wydajnosc cieplej wody uzytkowej 10-cio minutowa

Wydajnosc 10-cio minutowa okresla ile mozemy uzyskac cieplej wody uzytkowej z podgrzewacza (zasobnika) w ciagu pierwszych 10 minut poboru. Wykorzystuje sie przy tym ciepla wode wczesniej ogrzana i zmagazynowana w nim np. o temperaturze 60°C. Jesli w podgrzewaczu woda uzytkowa ma temperature 60°C a na wyplywie z kranu potrzebujemy 45°C, wowczas „goraca” woda z podgrzewacza mieszana jest z zimna woda wodociagowa, tak aby na wyplywie z baterii uzyskac wymagana temperature. Po wyczerpaniu cieplej wody z podgrzewacza (zasobnika) i dalszym jej poborze pracuje on w sposob przeplywowy na biezaco ogrzewajac wode z okreslona wydajnoscia stala.
Po zakonczeniu poboru c.w.u. kociol ogrzewa wode w podgrzewaczu (zasobniku) do wymaganej temperatury. Czas odbudowy zapasu cieplej wody bedzie zalezal od mocy kotla i wielkosci podgrzewacza oraz temperatury do jakiej ma zostac ogrzana. Dla kotla o mocy do 24 kW i podgrzewacza o pojemnosci 120 litrow moze wyniesc ok. 20 minut.

Jedna odpowiedź do “Kocioł gazowy – który wybrać?

  1. Magda pisze:

    Basia a macie w planach instalacje buforka?:)

    1. mihata pisze:

      Cześć Madzia,
      Nic poza tym co przedstawia schemat, kocioł z zasobnikiem 130 litrów z wężownicą.

  2. Tomasz pisze:

    Mam pytanie czy taki piec pracując ogrzewaniem podłogowym wymaga jeszcze dodatkowej pompy aby otrzymać odpowiednie ciśnienie w instalacji?

    1. mihata pisze:

      Witaj Tomek,
      W mojej konfiguracji nie wymaga. Gdyby podłogówki było więcej to i owszem, oczywiście grzejniki na innym parametrze wtedy też pompa z zaworem mieszającym do ogrzewania podłogowego.

  3. Paweł pisze:

    Tutaj też dam swój komentarz 🙂
    W tej chwili panuje IoT, czyli wszystko podpięte do internetu, tutaj kocioł. Teoretycznie, wszystko ładnie i pięknie, ale… Taką dodatkową aplikację otrzyma się od systemu alarmowego, zewnętrznej kamery (która prędzej lub później się pojawi) no i prawdopodobnie od rolet. W najbliższym otoczeniu zaobserwowałem, że ludzie na początku są tym wszystkim zachłyśnięci. Niestety, po paru miesiącach to powszednieje a po roku, gdy trzeba coś zmienić, to nie pamięta się gdzie trzeba kliknąć… Koniec, końców, wszystko pracuje tak, jak na początku zostało ustawione 😉

    1. mihata pisze:

      Witaj Paweł,
      Dzięki za komentarz 😉 Te wszystkie „gadżety” i dodatki ułatwiające sterowanie poszczególnym instalacjami, to na pewno miłe urozmaicenie i pomoc w codziennym użytkowaniu. Poza tym to źródło informacji np. o zużyciu gazu czy aktualnym stanie naładowania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Jednak posiadanie tych wszystkich dodatków nie zwalnia nas gospodarzy, inwestorów, właścicieli z logicznego myślenia i umiejętności obsługi kotła gazowego z poziomu podstawowego. Co nam z wyświetlacza, kiedy nie będziemy wiedzieć jak działają nasze urządzenia 🙂 Przede mną jeszcze oficjalne szkolenie przeprowadzone przez serwisanta, zanim kocioł zostanie odpalony, więc mam nadzieje że ogarnę temat obsługi mojego kotła na tyle, żebym mogła optymalnie sterować instalacją. Do tego dochodzi rozdzielnia z 11 osobnym obwodami ogrzewania podłogowego, które muszę wyczuć i opanować 🙂
      Pozdrawiam

Komentowanie zablokowane