Blog/Aktualności
Grzewcza płyta fundamentowa cz. 2

Witajcie ponownie 🙂 Teorie skonczylam na temacie ogrzewania podlogowego, czyli dlaczego wybralam grzewcza plyte fundamentowa?
Podstawowym zadaniem kazdego fundamentu jest przenoszenie wszystkich obciazen. W przypadku plyty, dzieki jednolitej, monolitycznej i zwartej plaszczyznie zwieksza sie rowniez stabilnosc przyszlego budynku. Masa i ciezar domu rozklada sie na duzo wiekszej powierzchni niz w przypadku law tradycyjnych. Sprawdza sie to szczegolnie na slabych gruntach z wysokimi wodami gruntowymi. Ci inwestorzy, ktorzy pomimo swietnych warunkow geologicznych i tak zdecyduja sie na plyte, moga miec niemal 100 % pewnosc, ze dom bedzie osiadal rownomiernie i nigdy nie pojawi sie problem z peknieciami, wilgocia lub innym parchem 🙂
Czyli kupilismy juz Mercedesa i trzeba go doposazyc. Chociaz Mercedes to ekskluzywna marka, a przeciez, jak juz wczesniej wspomnialam, dom energooszczedny wcale nie jest zarezerwowany jedynie dla zamoznych osob, wiec ten przyklad jest do dupy. Czyli kupilismy Skode Superb i trzeba lub mozna ja doposazyc 🙂 Sama plyta jest najwazniejsza, ale mozemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i jeszcze do tego zaoszczedzic czas i pieniadze.
Plyta grzewcza – patrz na materialy i cene
Niech was nie zrazi cena za plyte grzewcza, ktora krazy w necie i jest niestety prawdziwa kwota z cennika pewnej firmy – 70 000 zl-80 000 zl za fundament to juz naprawde delikatna przesada. Zaden fundament pod dom do 150 m2 nie jest wart takich pieniedzy. Do niedawna zainteresowanie na plyte, bylo umiarkowane, wlasnie z powodu wysokiej ceny. Niektorzy, wykorzystujac monopolistyczny rynek, narzucali kosmiczne marze, wykorzystujac nie wiedze inwestorow. Pora zejsc na ziemie i spalic stare cenniki. Rynek sie zmienia, zapotrzebowanie rosnie, swiadomosc rowniez. Na szczescie pojawia sie coraz wiecej firm specjalizujacych sie w tego typu konstrukcjach. Maja przyzwoite ceny i pracuja na tych samych materialach, rozniacych sie od siebie jedynie nazwa. Jezeli zdecydujecie sie na grzewcza plyte fundamentowa, mozecie byc pewni, ze wyjdzie taniej od zwyklych fundamentow lawowych z osobna instalacja grzewcza i grzejnikami. Do tego czas, czas, czas… mozna 10 razy pojechac Skoda nad morze 🙂
Dlaczego zdecydowalam sie na plyte grzewcza
Zaczynajac od samego poczatku i pobudek czysto estetycznych, nie chcialam miec zadnych kaloryferow. Duze przeszklenia i otwarta strefa dzienna mojej parterowki daje duze mozliwosci aranzacyjne, jednak to zawsze tylko jeden poziom, wiec trzeba szanowac kazdy centymetr. Ogrzewanie zamontowane w plycie fundamentowej daje mozliwosc odseparowania kazdego pomieszczenia bez wyjatku. Mozecie wlaczyc tylko lazienke lub tylko pokoj, lub wylacznie salon. Nic niezwyklego, to standard w „podlogowce”. Jednak jest kilka rzeczy, ktore wyrozniaja plytowe ogrzewanie od calej reszty rozwiazan.
Co to oznacza? Mozesz zaraz po przykryciu domu dachem i wstawieniu okien, kiedy juz dochodzisz do etapu wykanczania wnetrz, polozyc niemal dowolna podloge, jaka tylko sobie wymarzysz. Nie trzeba juz nic wylewac, dorabiac, uzbrajac. Wszytko, jest gotowe na zicher. Pamietajcie jednak o kilku zasadach przy ogrzewaniu podlogowym w kwestii doboru materialow. Najlepsze beda oczywiscie plytki, kafle, kamien. Nie wszyscy jednak chca miec w salonie plytki ceramiczne (choc sa naprawde piekne). Nie musicie rezygnowac z drewna ale :
- wybierajcie gatunki drewna o wysokim wspolczynniku przewodzenia ciepla
- ogrzewanie musi byc rozlozone rownomiernie bez wiekszych przerw i roznic rozstawu-wszystkie miejsca brzegowe narazaja drewno na roznice temperatur, moga wplynac niekorzystnie na jego jakosc
- poinformuj projektanta plyty o checi posiadania podlogi z drewna
- unikaj drewna o wysokim wspolczynniku kurczenia sie
- lepsze bedzie drewno ciemne, mniej widac szczeliny i jest zazwyczaj trwalsze
- wybierajac drewno naturalne, szukajcie jak najcienszych desek
- unikaj podlog bukowych, z akacji, z brzozy, sucupiry i klonu – maja wysoki wspolczynnik kurczliwosci
- najlepsze beda deski warstwowe
- drewno egzotyczne swietnie sprawdzi sie przy ogrzewaniu podlogowym – doussie, jatoba,teak, merbau
- nasz polski dab rowniez bedzie ok
Wykorzystanie drewna, materialu o wlasciwosciach izolacyjnych, jako przewodnika i przekaziciela ciepla mogloby sie wydac niewykonalne, ale wszystko zalezy od wspolczynnika oporu ciepla. Jest to dosc proste do zlokalizowania. Kazdy producent paneli lub podlog drewnianych powinien to oznaczyc na opakowaniu. Im wyzszy wspolczynnik, tym lepiej.
W praktyce oznacza to, ze wskutek oddawanego przez duza powierzchnie stalego ciepla, mozecie ogrzewac swoj dom temperatura o 2-3 stopnie nizsza niz przy wykorzystaniu kaloryferow. Jeszcze prosciej tlumaczac – nizsza temperatura jestescie w stanie uzyskac ten sam komfort termiczny jak przy tradycyjnym ogrzewaniu. Mozecie zaoszczedzic miedzy 10%-12% kosztow energii. Skoro potrzeba mniej pradu czy gazu, urzadzenia pracuja rowniez na nizszych obrotach. Plyta co prawda dluzej sie nagrzewa, ale potrafi za to w sytuacjach awaryjnych (brak pradu, gazu, biomasy) utrzymac cieplo przez wiele, wiele godzin. Mozecie grzac wiecej w nocy, kiedy taryfy poszczegolnych dostawcow sa tansze, a cieplo z nocy, ogrzeje dom za dnia.
Komfort mieszkania, komfort zycia
Ciekawa jestem ilu/e z was zastanawialo sie, jaki powinien byc prawidlowy rozklad temperatur w pomieszczeniach? Pewnie wszyscy wiedza, jak zachowuje sie cieple powietrze wywiewane z kaloryferow. Najcieplej jest przy samym suficie. Kilka lat temu, jeszcze jako studentka doswiadczylam tego zjawiska wielokrotnie, gdy to w okresie zimowym, zeby przyoszczedzic na ogrzewaniu w wynajmowanym mieszkaniu, wraz z kumpela odpalalysmy kuchenke gazowa w kuchni, zamykalysmy drzwi, wchodzilysmy na stol i po paru minutach 1,5 metra nad ziemia bylo o wiele cieplej 🙂 Pieniadze z zaoszczedzonego ogrzewania szly na dizajnerskie sweterki ze szmateksu i wino. Tak czy siak, bylo cieplo 😀
Ogrzewanie plaszczyznowe powoduje rownomierny rozklad powietrza, na zasadzie promieniowania, a nie jak w przypadku kaloryferow, nawiewania suchego powietrza. Przy „podlogowce” komfort mieszkania jest o wiele bardziej fizjologiczny. Idealny rozklad temperatur sprzyja zachowaniu cieplych nog i zimnej glowy – brzmi sexownie 😀
Zobaczcie, jak to wyglada na schemacie ponizej.
Temperatura podlogi ma ogromny wplyw na temperature odczuwalna. Dla tych z was (dla mnie szczegolnie) uwielbiajacych chodzic na boso po domu, w koncu skonczy sie zakladanie zima skarpetek. Pewnie zgodzicie sie ze mna, ze w okresie chlodniejszym, pomimo stosunkowo wysokiej, albo wrecz za wysokiej temperatury w domu, w nogi jest zawsze zimno. Tutaj zjawisko to jest calkowicie neutralizowane. Ogrzewanie niskotemperaturowe, ktore oddaje cieplo przez promieniowanie, pozwala utrzymac temperature na stalym poziomie nawet przy wylaczonych czasowo urzadzeniach. Co najwazniejsze – wedlug ogolnie przyjetych zasad komfortu, jaki powinien panowac w pomieszczeniach, w okolicy stop temperatura podlogi powinna wynosic od 22-25°C, na wysokosci pasa i klatki piersiowej od 20-21°C, a na wysokosci glowy od 17-19°C.
Zobaczcie, jak wyglada schemat w przypadku ogrzewania tradycyjnego.
Zeby uzyskac temperature w okolicach podlogi na poziomie 23-24°C, trzeba rozgrzac kaloryfer do niemal 50°C.
Awarie grzewczej plyty fundamentowej, czyli co sie moze zdarzyc?
Pierwszy to kwestia wody – jesli wpuscimy do obiegu wode zawapniona, zazelaziona lub po prostu zanieczyszczona, to po kilkunastu latach system moze dostac „zawalu”. Kamien zapcha instalacje, rdza doprowadzi do korozji, rozwijajace sie bakterie utworza cienki biofilm, ktory moze przytkac przewody. Wtedy moze pojawic sie problem. Istnieje oczywiscie dosc prosty sposob zapobiegania tego typu zdarzeniom. Na poczatek higiena pracy. Montaz instalacji powinien byc przeprowadzony przez przeszkolonych fachowcow, ktorzy potrafia zabezpieczyc kanaly przed dostaniem sie do srodka zanieczyszczen pochodzenia organicznego. Mozemy rowniez zbadac wode i przed wpuszczeniem jej do instalacji, zalozyc specjalne filtry. Metod „leczenia zawalu” jest kilka. Wszystkie jednak maja wspolny mianownik – trzeba rwac plytki i frezowac kanaly pod nowe rury. W przypadku plyty fundamentowej, zeby latwo znalezc chore miejsce i wstawic „bypass”, trzeba wykorzystac podczerwien.
Drugi problem to juz sprawa zalezna w 100 % od uwagi inwestora.
Jezdzimy samochodami elektrycznymi i hybrydowymi, czlowiek lata w kosmos, mamy zminiaturyzowane karty pamieci i tysiac innych technologii, ale mamy tez fachowcow, ktorzy w dobie klejow, pianek mocujacych, silikonow i kotew chemicznych, nadal mocuja sanitariaty i listwy do szaf wnekowych czy inne elementy wykonczenia za pomoca kolow uprzednio wiercac otwory w podlodze – najczesciej nie pytajac inwestora, czy sa jakies kable czy rury.
Sprawa niby banalnie prosta, ale statystycznie najczesciej wystepujaca.
Zakaz wiercenia!
W przypadku takiej awarii chodzi tylko o to, aby wykonawca nie maskowal swoich dzialan. Wszystko da sie uratowac. Rura grzewcza tak jak w przypadku zwyklej posadzki jest na glebokosci okolo 4 cm, nalezy namierzyc miejsce, wyciac uszkodzony kawalek i wstawic nowy.
Ogrzewanie wodne czy powietrzne?
Dla zrodel ciepla takich jak pompa ciepla czy nowoczesne piecyki kondensacyjne, ogrzewanie podlogowe daje mozliwosc realnego zmniejszenia rachunkow za ogrzewanie. Zasada jest prosta – im nizsza temperatura czynnika grzewczego, tym wieksza wydajnosc i sprawnosc urzadzenia. Co za tym idzie-oszczednosc. Wszystko dlatego, ze ogrzewanie podlogowe dziala przy mniejszej temperaturze wody lub powietrza w instalacji. Tutaj pojawia sie pierwsza rozbieznosc miedzy woda a powietrzem. Biorac pod uwage jedynie fizyczne wlasciwosci jednego i drugiego nosnika ciepla, woda wypada o wiele korzystniej. Dlaczego? Mam nadzieje, ze uda mi sie w miare jasno to wytlumaczyc 😉 Pojemnosc cieplna – wedlug definicji jest to wartosc fizyczna, ktora charakteryzuje ilosc ciepla, jaka jest niezbedna do zmiany temperatury ciala. W przypadku ogrzewania podlogowego roznica miedzy woda, a powietrzem polega na tym, ile trzeba wtloczyc jednego i drugiego, zeby uzyskac podobny komfort termiczny i ile obydwa nosniki pochlona energii i miejsca.
Ten przyklad pokazuje jasno, zeby ogrzac pomieszczenie do temperatury X, trzeba wtloczyc ponad czterokrotnie wiecej powietrza przy wielokrotnie wiekszej objetosci. Zaraz, zaraz – powietrze nic nie kosztuje! Przeciez samo sie nie nagrzeje, potrzebne sa specjalne nagrzewnice lub agregaty zasilane pradem, co sprowadza ogrzewanie powietrzem do instalacji calkowicie elektrycznej. Przy instalacji wodnej, zrodlem energii moze byc niemal kazde urzadzenie – piec gazowy, kociol na biomase, pompa ciepla itp. Nie ma zadnych ograniczen. W tym przypadku sama instalacja plyty grzewczej-powietrznej i pozniejsza eksploatacja, wyjdzie o wiele drozej niz ten sam uklad zasilany woda.
Woda to niezwykla ciecz. Wlasciwa pojemnosc cieplna wody wynosi c = 4,18 kJ/kgK. Jest to wartosc najwyzsza sposrod wszystkich innych substancji. Plasujacy sie na drugiej pozycji alkohol etylowy ma tylko 2,84 kJ/kgK.
W ramach ciekawostki 🙂
Kolejna znaczaca roznica to srednica i wielkosc kanalow, ktorymi biegnie powietrze. Sa znacznie wieksze od instalacji wodnej, trzeba to uwzglednic przy projekcie. Prawie na pewno podniesie to koszt calkowity instalacji. W przypadku fundamentu znaczaco. W przypadku stropow – nie wiem. Nie chce lac wode, bo pod tym kontem nie sprawdzalam ofert. Obiecuje, ze sie dowiem i dam znac 🙂
Nastepna rzecza jest glosnosc calego systemu grzewczego. Gdybym na zywo nie spala w domu z podlogowym ogrzewaniem powietrznym, nie uwierzylabym, ze tak mocno slychac nie tylko same agregaty, co szum powietrza w kanalach. Co prawda w ofertach firm zajmujacych sie montazem tego typu ogrzewania, jest izolacja wygluszajaca, ale przeciez jedno z drugim nie powinno w ogole zagrac. Izolacja akustyczna do ogrzewania podlogowego – to jakbym nalozyla krem z filtrem SPF 50 i miala pretensje, ze sie nie opalilam. Jezeli zastosujemy izolacje akustyczna na ogrzewanie podlogowe, plyta grzewcza nie bedzie prawidlowo oddawac ciepla do naszego wnetrza.
Kwestia szumu jest szczegolnie zauwazalne w biurowcach i siedzibach korporacyjnych, gdzie pomieszczenia sa ogrzewane wlasnie cieplym powietrzem. Zwroccie na to uwage, jak niektorzy z was jutro zasiada przy swoim biurku w pracy 😉 Do tego dochodzi wiecznie suche powietrze.
Najwazniejsze zalety plyty fundamentowej
Jest ich sporo, sprobuje zebrac wszystko do kupy i wymienic najistotniejsze:
- Krotki czas realizacji – wystarczy od 5 do 7 dni, zeby plyta byla gotowa
- Ciagla izolacja pozioma i pionowa bez mostkow termicznych
- Rownomierne rozkladanie naprezen scian – dzieki jednolitej plycie, brak efektu pekania scian
- Doskonala izolacja od gruntu – dzieki zastosowaniu „rynny fundamentowej”, fundament zapewnia ochrone przed strata ciepla, wilgocia i niweluje mostki termiczne
- Idealne rozwiazanie do domow energooszczednych
- Plyte fundamentowa mozna stawiac niemal w kazdych warunkach gruntowych
- Nie ma koniecznosci przeprowadzania glebokich wykopow, co znacznie skraca czas robot ziemnych
- Mozna ja stawiac, wrecz jest zalecana przy wysokim lustrze wod gruntowych
- Poziom zero jest jednoczesnie podloga na gruncie
- Plyta stanowi zwiekszona podstawe dla przegrod pionowych, ktora umozliwia elastycznosc w rozmieszczaniu scian nosnych, czy kominow
- Nieporownywalna z tradycyjnym fundamentem izolacja termiczna i przeciwwilgociowa
- Na plycie mozna stawiac dom lub wiekszy obiekt w dowolnej technologii
- Nizszy koszt realizacji porownujac zakres wszystkich prac
- Na etapie fundamentow zostaja wykonane przylacza kanalizacyjne, instalacje wodne i grzewcze oraz czerpnie do kominka
- Bezpieczenstwo i szczelnosc polaczen rur pod betonem. W plycie rury wodne ukladane sa w jednym kawalku bez uzywania zlaczek. Wszelkie laczenia wykonane sa ponad posadzka.
- Nosnikiem ciepla jest woda, ktora moze byc podgrzewana przez dowolne zrodlo energii – piec gazowy, pompe ciepla, kociol
- Ogrzewanie podlogowe to mniej kurzu i alergii
- Zrodlo ciepla znajdujace sie w plycie eliminuje straty ciepla zwiazane z jego przesylem
- Optymalne i rownomierne rozlozenie temperatur w pomieszczeniach
- Brak grzejnikow, co daje nam dodatkowa przestrzen do aranzacji
- Fundament grzewczy ogrzewa ciebie, a nie sufity
- Brak pradow konwekcyjnych (wystepujacych przy kaloryferach) powietrza wyklucza powstawanie zanieczyszczen w powietrzu i kurzu
- Nizsze koszty ogrzewania, dzieki grzaniu nizsza temperatura
- W przypadku braku energii lub gazu, temperatura dlugo utrzyma sie na tym samym poziomie
- Idealna wspolpraca z pompami ciepla
Zeby nie bylo za slodko, jest tez kilka wad:
- Juz na etapie projektowania, nalezy wiedziec gdzie bedzie toaleta, prysznic, umywalka, zlewozmywak itp.
- Jezeli dom bedzie stawiany na gruntach wysadzinowych (zamarzajaca w gruncie woda powoduje wzrost jego objetosci) moga wzrosnac koszty budowy fundamentu
- Po zakonczeniu prac nie mozna juz zrobic piwnicy
- Do zalania plyty mozna stosowac tylko beton z wytworni, a nie taki przygotowany w betoniarce na placu budowy
- Bezwladnosc cieplna – dluzszy okres nagrzewania plyty niz przy kaloryferach
Jak widzicie zalety sa w znaczacej przewadze. Juz pewnie chcielibyscie zobaczyc dalsza czesc fotorelacji, wiec powoli bede konczyc teorie 🙂
Chcialabym jeszcze podsumowac wszystkie prace, jakie musza byc przeprowadzone, zeby plyta fundamentowa spelniala swoje zadanie.
- Wytyczenie budynku przez geodete
- Usuniecie warstwy nienosnej (humusu) przynajmniej 30 cm
- Dostarczenie i rozsypanie warstwy pospolki ( zageszczenie podbudowy), o grubosci wymaganej do uzyskania rownej powierzchni ( wypoziomowanie)
- Zageszczenie ubijarka mechaniczna
- Wykonanie wykopu w podlozu pod kanalizacje, wykonanie kanalizacji oraz wyprowadzenie rur poza obreb budynku
- Wykonanie przepustu na przylacza wody i przylacza elektrycznego oraz wyprowadzenie ich poza obreb budynku
- Rozlozenie XPS jako pierwsza warstwe izolacji od gruntu
- Rozlozenie foli przeciwwilgociowej
- Rozlozenie EPS jako druga warstwe izolacji
- Wykonanie i montaz zbrojenia tradycyjnego wraz z dodatkowym zbrojeniem krawedziowym
- Wykonanie czerpni do kominka (jezeli jest w projekcie)
- Wykonanie ogrzewania podlogowego (jesli dotyczy)
- Dostarczenie i wylanie betonu minimum C20/25
- Wykonanie drenazu opaskowego (jezeli wyniki badan geodezyjnych pokazuja slabe grunty)
- Mechaniczne zatarcie plyty
Czas na praktyke, czyli ciag dalszy fotorelacji z budowy. W pierwszej czesci skonczylam na poczatkach montazu zbrojenia. Za nami 2,5 dnia.
Na warstwe XPS polozono folie przeciwwilgociowa, pod zbrojenie poszly stelaze rowniez z plyty XPS.
Po zainstalowaniu zbrojenia krawedziowego, chlopaki rozlozyli dodatkowa warstwe izolacyjna z plyty EPS.
Rozkladanie instalacji wodnej
Tutaj widac zamontowana czerpnie do kominka.
Rozkladanie pelnego zbrojenia
3 dni za nami! Rozpoczyna sie dzien 4 🙂
Cala instalacja umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie bedzie centrum sterowania.
Rozkladanie ogrzewania podlogowego.
I tak calutki dzien, zaginanie, mocowanie kazda strefe i pomieszczenie osobno.
W miedzy czasie ja oddalam sie w objecia Agnieszki Chylinskiej i jej nowej plyty 😀 Agnieszka to prawdziwy oryginal, zawsze swieza i zaskakujaca.
Dzien piaty – ostatni 😛
W piatek bylam przed 7 rano, wiecie ostatni dzien, mega podjarana na sama mysl zalewania betonem 😀 Jak widac chlopaki koronkowa robote skonczyli dzien wczesniej.
Coraz jasniej i coraz blizej do betonowania 😆
Wszystko gotowe do zalania.
Pan Pawel wypatrywal Betoniarki.
Jest, jest przyjechala !
Betoniarki sa super! takie… pelne betonu 😆
Transformers 🙂
W punkcie kulminacyjnym byly az 3.
Zaczelo sie zalewanie plyty betonem.
W miedzy czasie pozostali recznie rozprowadzali betonowa mase.
Dodatkowo, wylana mase betonowa trzeba pobudzic to glebokiego osiadania uzywajac mechanicznego „wibratora”
Zaraz po wylaniu betonu, rozpoczelo sie wyrownywanie powierzchni.
Powoli rozpoczynal sie wyscig – my kontra pogoda, a dokladniej zblizajacy sie ulewny deszcz.
Boss caly czas kontrolowal sytuacje 🙂
Ponad polowa plyty zalana.
Ostatnie metry betonu.
Wyrownywanie drugiej czesci, ostatnie metry 😆
Niczym lukier splywajacy po pysznym ciescie…moja plyta zostala skonczona 😀
Kilka dni pozniej, gdy w koncu przestalo padac, wszystko wyglada jeszcze smaczniej 😉
W moim przypadku matka natura z jednej strony byla nieprzejednana w kwestii opadow deszczu – zaczelo padac jakies 4 godziny po wylaniu betonu. Na szczescie wysoka klasa materialu spowodowala szybkie jego zwiazanie. Z drugiej strony, nie posiadajac wody na dzialce, w dalszym procesie schniecia plyty, uniknelam koniecznosci podlewania jej przynajmniej dwa razy dziennie, zeby nie schla za szybko. W okresie letnim, przy wysokich temperaturach jest to konieczne.
Bilans niemal wyrownany. Matka natura w niewielkim stopniu wygrala przy zacieraniu plyty na idealna gladz. Chlopaki robili, co mogli, walczyli dzielnie, padalo juz jednostajnie. Beton zwiazal, ale jak z nieba leje to ciezko pracowac.
Kolejny etap – prefabrykowane sciany z keramzytu 😉 Nie moge sie doczekac!
W przygotowaniu jest rowniez film z budowy fundamentow, ale to dopiero w przyszlym tygodniu 😛
Jedna odpowiedź do “Grzewcza płyta fundamentowa cz. 2”
Komentowanie zablokowane
Bardzo szczegółowy i ciekawy artykuł, nie wiedziałem że płyta jest tak ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem . Nie zdawałem sobie sprawy z wszystkich zalet płyty, właściwie wydawało mi się że po za ceną różnica między ławą, a płyta jest niewielka. Bardzo dziękuje za dawkę wiedzy i czekam na film:-)
Witaj Piotrek,
Płyta to rozwiązanie na miarę XXI wieku, gdzie domy stawia się w technologii energooszczednej, szybko, solidnie z najwyższej klasy materiałów. Mam nadzieję, że za parę lat będzie standardem w budownictwie.
Zastanawia mnie jedno – przy kładzeniu podłogówki należy wykonać dwie próby szczelności – pierwsza przed zalaniem jastrychu, drugą po. Druga kwestia to delikatne obchodzenie się z rurkami od ogrzewania podłogowego, ponoć trzeba zwracać na to szczególną uwagę, by właśnie uniknąć później przykrych niespodzianek, a tu – jak widać na zdjęciach – panowie śmiało depczą po instalacji. Od razu zaznaczę, że moja wiedza jest czysto internetowa, ale przymierzamy się do budowy i właśnie grzewcza płyta fundamentowa też jest gdzieś tam na horyzoncie, więc staram się zbadać temat, a nie ma lepszego sposobu niż kwestionowanie 😉
Witaj Jacek
Bardzo dobrze,że o to pytasz, bo zapomniałam o tym napisać. Zapomniałam bo mnie przy tym nie było. 4 dnia już późno w nocy, kiedy skończyli montować instalację, założyli manometr i wpuścili wodę. Wszystko było ok. To była czysta formalność.To tak jakbym sprawdzała klasę betonu, który przyjechał 🙂 Pan Paweł postawił ponad 300 płyt fundamentowych, bierze również pełną odpowiedzialność i daje gwarancję. Druga próba będzie po 2-etapie hydrauliki, a przed położeniem podłóg.
W kwestii chodzenia po płycie, to sprawa jest jeszcze bardziej prosta. Przy zwykłym ogrzewaniu podłogowym, chodzenie po instalacji było by ryzykowne, gdyż pod instalacją mamy zazwyczaj twardą podłogę. Tutaj amortyzatorem było zbrojenie. Na zdjęciach tego nie widać, ale chłopaki naprawdę uważali gdzie stawiają każdy kolejny krok. Można oczywiście rozłożyć deski i poruszać się po nich. U mnie tak to wyglądało jak widać na fotkach. Pokazał całą prawdę, jak było.
Trochę mnie to uspokoiło.
Jeszcze jedna sprawa – w poprzednim wpisie była informacja, że trzeba rozplanować uważnie położenie „normalnej” podłogówki, tak by w przyszłości nie stały na niej meble/wanny/etc. Jak to wygląda dla tej w płycie fundamentowej? Bo o ile rozumiem jest to ten sam typ instalacji co „normalna”, tyle że w płycie… tak? Czemu tutaj nie stanowi to problemu?
Jacek, w pierwszej części chodziło o to, że instalatorzy tradycyjnego ogrzewania podłogowego często, albo zawsze proponują pominiecie tych fragmentów trwalej zabudowy, co wiąże się z podjęciem ostateczne decyzji jeszcze na etapie projektowania. Po pierwsze – pewnie dla przeciętnego faceta jest to sprawa do zaakceptowania, bo wiadomo wanna będzie tam, szafki kuchenne tu, łóżko w sypialni itp. Dla przeciętnej kobiety sprawa już nie jest taka prosta :-), bo jak mi się coś odwidzi i lodówka wyląduje na miejscu szafki , albo łóżko w sypialni znudzi mi się pod oknem i będę chciała przestawić na drugą ścianę, albo wanna nie zmieni co prawda miejsca ale postawie ją w innym kierunku, to co? zostanie puste nieogrzane miejsce?
Po drugie – temperatura instalacji w płycie może być niższa niż przy „tradycji”, ale komfort termiczny będzie ten sam. Płyta jest akumulatorem cieplnym w całości oddaje ciepło więc można przyjąć, że jest ono mniej agresywne dla mebli i innych rzeczy. Po trzecie – ideą płyty jest równomierne rozmieszczenie temperatur, tylko w ten sposób uzyskamy oszczędności na ogrzewaniu i stałą temperaturę w pomieszczeniach ogrzewanych. Wracając do „tradycyjnej podłogówki” – omijanie przez instalatorów montowania ogrzewania pod miejscami trwałej zabudowy jest również zabezpieczeniem dla nich, bo niestety nadal wielu majstrów robiących szafki do kuchni czy brodzik pod prysznic wierci w podłodze dziury na kilka centymetrów i pewnie domyślasz się jakie są tego skutki. Dlatego każdy odpowiedzialny wykonawca płyty od razu uprzedzi cię, że instalacja jest np. na 4-5 centymetrach i wszystko do podłogi się przykleja, a nie wierci.
Jak widzisz w dwóch (jak mi się wydawało) obszernych artykułach nie wszystko udało mi się dokładnie opisać, ale dzięki Tobie wracam do szczegółów za co serdecznie dziękuję 🙂 oby więcej tak dokładnych czytelników.
Pozdrawiam Basia
Basia mam problem. Chciałabym mieć dom bez kaloryferów, mój mąż je chce. Twierdzi, że ogrzewanie podłogowe wychodzi drożej. Na szczęście oboje chcemy płytę fundamentową, bo również zależy nam na energooszczędności. Chciałabym go przekonać, że ogrzewanie zainstalowane w płycie wyjdzie taniej i bedzie więcej miejsca w domu (budujemy dom parterowy, ty byłaś inspiracją), ale nie wiem jakich argumentów użyć. Mamy gaz więc możemy grzać gazem. Już wiesz ile będziesz płacić za ogrzewanie? albo znasz kogoś kto ma płytę z ogrzewaniem i niż z kaloryferami? wiem że to ciężkie pytania ale bardzo mi zależy na twojej podpowiedzi.
Pozdrawiam Marzena.
Witaj Marzena,
No cóż, pierwsze co mi do głowy przychodzi to zrób mężowi pyszną kolację, kup butelkę wina i….mój by się wtedy na wszystko zgodził 🙂 🙂 Tak poważnie to niełatwe pytanie i jeszcze trudniejsza odpowiedz. W kwestii rachunków za ogrzewanie to na chwilę obecną nie jestem w stanie ci powiedzieć ile to będzie. Oczywiście mój projekt ma obliczony współczynnik EP, który na dzień dzisiejszy nie powinien przekraczać 120 kWh/(m2·rok), a od 1 stycznia 2021 70 kWh/(m2·rok), ale wysokość rachunku za ogrzewanie jest zależna od takiej ilości czynników, że wszystkim będę się chwalić po pierwszym kwartale użytkowania. Z wiadomości, które mogę już dziś przekazać, to realne rachunki za ogrzewanie w domu postawionym w tej samej technologii w podobnym metraż ( różnica niespełna 9 metrów). Inwestorzy za ogrzewanie płacą do 40% mniejsze rachunki, a jak wyjeżdżają na długi weekend, pomimo wyłączonego ogrzewania, po powrocie temperatura w pomieszczeniach jest niższa zaledwie o 2-3 stopnie.
Żeby w pełni móc odpowiedzieć na twoje pytanie, trzeba by było porównać dwa podobne domy, jeden z tradycyjnym ogrzewaniem kaloryferami, drugi z podłogowym zainstalowanym w płycie. Do tego rodzaj izolacji, parametry okien, czy dom ma piwnicę, czy są okna dachowe itp. Na pewno ogrzewanie domu ” tradycyjną podłogówką” ( nie w płycie) w pełni elektryczną będzie droższe, ale ten sam dom ogrzewany gazem, pelletem czy pompą ciepła wyjdzie sporo taniej.
Po pierwszym okresie grzewczym, wrzucę wam rachunek za ogrzewanie, to będziecie mogli sobie porównać
Marzenka decyzja należy w pełni do was. To co jest napisane u mnie na blogu, to są moje tygodnie, miesiące poszukiwań rozwiązań, które moim prywatnym zdaniem będą odpowiednie dla mojego domu. Nie chciałabym nikogo do niczego namawiać. Ostateczna decyzja zawsze należy do inwestora. Ja mogę jedynie podpowiedzieć i uzasadnić dlaczego wybrałam tak, a nie inaczej.
Pozdrawiam i gratuluję parterówki 🙂
znam te robotę bardzo dobrze. Zanim płyta weszła do Polski robiliśmy taką w niemczech od lat. Różnica tylko w cenie. Jak się patrze na ceny u nas za kawałek betonu 60 tyś to za głowe się łapie. W niemczech 10 lat temu razem z ogrzewaniem kosztowała połowę. Dobra robota wszystko jak trzeba tylko pogoda wam się nie udała.
Witaj Zbyszku,
Bardzo dziękuję za komentarz od fachowca. Jest coraz lepiej, coraz więcej firm zajmuję się budową płyty fundamentowej, więc ceny stają się dostępne dla każdego.
Pozdrawiam
Chyba nie mam juz zadnych watpliwosci co do fundamentow 🙂
Mam tylko pytanie czy pod pierwsza warstwe XPS zaklada sie jakies zabezpieczenie np przeciw norkom lub kretom? Uwielbiam zwierzaczki ale nie chcialabym zeby w zimie ciagnely do ciepelka mojej plyty:)
Cześć Magda 🙂
Ciekawe pytanie. Muszę przyznać, że nie słyszałam o takich zabezpieczeniach. U siebie nic dodatkowego nie dawałam. Zwierzaki, o których mowa ( podejrzewam,że chodziło ci o nornice, bo norki za cholerę pod fundament nie wejdą 🙂 ), ryją na głębokości od 20 cm do 50 cm. Jeżeli będą budować swoje tunele w takich przedziałach, to pewnie trafią po prostu na beton. U mnie ze względu na różnice poziomów w większości wykop był do 60 cm ,więc mam nadzieję, że gadziny się tam nie dokopią. Jeżeli nie masz jeszcze ogrodzenia na działce, pomyśl o głębszej podmurówce, wtedy jak to się mówi „pocałują klamkę” w sensie beton i w ogóle ominą twoją działkę.
Niech beda nornice 🙂
Wazne zeby nie przedostaly sie przez styropian I styrodur, zeby nie oslabily pyty bo wiadomo ze kazda dziurka moze powodowac ubytki ciepla.
Basia, ja jeszcze dzialki nie mam a co dopiero ogrodzenie 😉
Aaaa myślałam, że kupiłaś tą 733 m2 ??? coś chyba pokręciłam 🙂
Nic nie pokrecilas, umowe podpisuje za cztery tygodnie:) masz bardzo dobra pamiec do cyferek:)
Musze wyslac Tobie emaila, dalas mi troche do myslenia I najprawdopodobniej bedzie inna bryla domu 🙂 jak nie dzisiaj to po urlopie, moze juz bedzie nowy post:)
Witaj,
a czy masz może jakąś wiedzę, informację – jak wygląda instalacja grzewcza dla domu z użytkowym poddaszem? Jak ogrzewa się piętro? Można ogrzewać je podłogowo, czy to już raczej bez sensu i stosuje się coś innego? Kompletnie nic o tym nie wiem.
I jeszcze sprawa płyty – czy w rejonach o większej strefie przemarzania (biegun zimna-Suwalszczyzna) – płyta jest ok? Czy może nie, bo jest „wysadzanie” gruntu. Czy z tego powodu może płyta powinna być grubsza?
Justyna
Witaj Justyna,
Ogrzewanie podłogowe w domu z pełnym piętrem czy użytkowym poddaszem wygląda dokładnie tak samo jak na parterze, ale trzeba je zaplanować już na etapie projektowania i przygotowań do budowy. Jeżeli zdecydujecie się na grzewczą płytę fundamentową, gdzie cała instalacja zostanie zalana betonem, a powstała płyta jest od razu podłogą na gruncie, to nie musicie się już martwić o zachowanie odpowiednich wysokości pomieszczeń na parterze. Natomiast dodatkowe centymetry na stropie mogą znacznie zmienić wysokość pomieszczeń, ma to szczególne znaczenie w kontekście drzwi, okien oraz poczucia komfortu mieszkańców. W domach z użytkowym poddaszem, oprócz skosów, które zabierają już kilkadziesiąt centymetrów, jak by doszły jeszcze niskie pomieszczenia to mogłoby się zrobić ciasno. Oczywiście możecie po prostu zainstalować grzejniki (np. w niewykorzystanych miejscach skosów) i problem z głowy. Poddasze to zazwyczaj strefa nocna, więc dla niektórych nie ma to większego znaczenia. Możliwe jest również ogrzewanie mieszane – w korytarzu i łazienkach jest „podłogówka”, a w pokojach kaloryfery.
Tak czy inaczej stosuje się ogrzewanie podłogowe zarówno przy stropach drewnianych jak i żelbetonowych.
Jeżeli chodzi o płytę – technologia powstała głównie po to, żeby można było stawiać domy w najcięższych warunkach. Jeżeli jednak, na waszej działce są grunty wysadzinowe, koszt wykonania płyty może wzrosnąć. Jeżeli nie jesteście pewni jakie macie warunki geologiczne na działce, zróbcie badania gruntu. Do niczego tak nie namawiam jak do badań geotechnicznych. Jak się okaże, że macie ciężkie warunki i są grunty wysadzinowe, to po pierwsze trzeba będzie kopać głębiej, co zwiększy koszty budowy płyty. Nie jest to jakaś kosmiczna różnica, ale wraz z podsypką, dodatkowym betonem i dodatkowym zbrojeniem może to być kilka tysięcy. Przy gruntach wysadzinowych stosuje się dodatkowo tzw. opaskę na obrzeża, fachowcy mówią na to „ostroga”. Wykonuje się ją do linii przemarzania i zalewa chudym betonem. Na to podkład pod płytę, zbrojenie i wszystko zalewa się wysokiej jakości betonem. Słyszałam również o dodatkowej warstwie XPS, kładzionej pionowo wzdłuż płyty. Jenak, żeby mieć świadomość na jakie koszty dodatkowe trzeba się przygotować, najlepiej zrobić badania geotechniczne, wysłać je wraz rzutem i przekrojem waszego przyszłego domu do firmy zajmującej się budową płyt i porównać oferty.
Pozdrawiam 🙂
Witaj
A czy wiadomo jack taka plyta wspolpracuje z domem drewnianym? Plyta ma duza bezwladnosc cieplna, a sciany juz nie … prosze o rade
Witaj Magda,
Grzewcza płyta fundamentowa współpracuje z każdą technologią bez wyjątku również z domem zbudowanym z drewna. Tutaj dodatkowo, oprócz temperatury utrzymującej się na stałym poziomie, masz ten komfort, że jak gdzieś wyjedziesz (na weekend lub parę dni), ustawiając temperaturę minimalną dom tak szybko się nie wychłodzi . Oczywiście jeżeli przyjdzie jesień i z dnia na dzień zrobi się zimno, trzeba mieć na uwadze kilka godzin chłodniejszych, zanim płyta wejdzie na optymalny poziom termiczny, w takich przypadkach przyda się na pewno kominek, który podniesie temperaturę w domu drewnianym w 30 minut.
Pozdrawiam
Witaj
Na wstępie chciałem powiedzieć że odwaliłaś kawał świetnej roboty z tym blogiem 🙂 czytam czytam i czytam . . .
Ale jedna rzecz mi spać nie daje, może błaha . . . . Ale może uchylisz rąbka tajemnicy.
Zauważyłem że przy instalacji wodnej wyprowadziłaś trzy przewody : ciepła, zimna i . . . .?
Pozdrawiam
P.s. Kiedy Dach ? 🙂
Witaj Sylwester,
Dzięki, dzięki…obrosnę w piórka 🙂
Na dobry sen zdradzam tajemnicę – dwa pierwsze przewody, które prawidłowo i fachowo określiłeś to woda ciepła i zimna. Trzeci przewód to nic innego jak ogrzewanie w płycie. To osobna instalacja, niezależna od ciepłej i zimnej wody.
Więźbę instalujemy w przyszłym tygodniu.
Pozdrawiam
Basia
Super blog, czytam go nocami bo w dzień mi już czasu brakuje 😉 jesteśmy na etapie wybierania działki, projekt już mniej więcej mamy. Pytanie mam jedno co do płyty fundamentowej. Jestem miłośnikiem grzebania przy autach więc zależy mi na kanale w garażu (garaż w bryle domu). Jest możliwość wykonania go przy płycie fundamentowej? A z mniejszych rzeczy to podoba nam się kabina prysznicowa która jest bezpośrednio na kafelkach (same szyby szklane na około i odpływ w podłodze). Słyszałem że taki odpływ trzeba by było zaplanować na etapie wylewania fundamentów, jest to możliwe do zrobienia przy płycie fundamentowej?
Pozdrawiam
Garaż jeżeli tylko mamy możliwość warto oddzielić od płyty w części mieszkalnej dylatacją ze styropianu przynajmniej 10cm, dzięki temu nie musimy go grzać do takiej temperatury jak dom a ciepło nie ucieka płytą.
Po zastosowaniu powyższej rady płyta w garażu stanowi oddzielny element konstrukcyjny i można sobie pozwolić na zrobienie kanału w środkowej części płyty jednak może się to okazać bardziej kłopotliwe niż ławy fundamentowe.
Do kabiny w podłodze albo trzeba zrobić wylewkę w całym domu na płycie (warto uniknąć tego kosztu) albo umieścić styropian w miejscu planowanego prysznicu tak by beton był pogłębiony w tym miejscu
Konrad,
W przypadku płyty fundamentowej nie chodzi o 10 cm styropianu, tylko o różnicę temperatur między ogrzewaną częścią domu, a nieogrzewanym garażem do tego z kanałem. Jeżeli zamierzasz budować dom energooszczędny to jedno wyklucza drugie.
Co do kabiny – przy płycie fundamentowej nie trzeba robić żadnej wylewki. Istotą płyty fundamentowej jest właśnie załatwienie sprawy na etapie budowy. Wylany beton jest podłogą na gruncie ( zatartą mechanicznie). Nic więcej nie trzeba robić. W miejscu gdzie zaplanowana została kabina prysznicowa, usuwa się cienką warstwę betonu (zanim zastygnie), żeby kafelkarz widział gdzie biegnie instalacja grzewcza.
Pozdrawiam
Miałem na myśli dylatację 10cm pomiędzy dwoma płytami, tak by płyty wyglądały jak jedna ale jednak były osobnymi konstrukcjami o różnych temperaturach. Coś jak pomiędzy płytą a schodkami przed wejściem które jeżeli są betonowe nie powinny dotykać bezpośrednio płyty
Witaj Wojtek,
Nocne czytanie jest najlepsze:-)Sama tak robiłam – kanapka z serem żółtym, kieliszek wina i wiedza sama wchodzi do głowy 🙂 Jeżeli chodzi o kanał. Odpisuję dopiero teraz, bo musiałam się skontaktować z najlepszym fachowcem z tej dziedziny. Niestety nie mam dobrej informacji. Garaż to takie miejsce, które prawie nigdy się nie ogrzewa. Zdarzają się jakieś wyjątki, kiedy sam gospodarz zakłada dodatkowe ogrzewanie bo jest mu to do czegoś potrzebne, ale to przypadek jeden na 1000. W związku z tym, żeby ściana przylegająca bezpośrednio do części mieszkalnej nie „przebijała” chłodu, zostaje dodatkowo zaizolowana. Jeżeli do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kanał, to z praktycznego i technicznego punku widzenia, nie wykonuję się płyty fundamentowej w tamtym miejscu. Dlaczego? Łatwo to wytłumaczyć. Jeżeli wykonasz płytę fundamentową na całej powierzchni domu ( razem z garażem) i jedną część będziesz ogrzewać a drugą (garażową) nie, płyta zacznie inaczej pracować. z tego samego powodu , nie robi się płyty pod taras czy werandę. Raczej skłaniałabym się do wykonania osobnej konstrukcji, niezależnej od budynku. Chyba, że zdecydujesz się na ogrzewanie całości, wtedy wszystko jest do zrobienia. jednak dochodzą dodatkowe koszty związane z izolacją garażu ze wszystkich stron.
Osobiście nie zdecydowałbym się na kanał w płycie fundamentowej, ale to jedynie moja opinia.
W kwestii prysznica – dokładnie to samo rozwiązanie będzie u mnie:-) wszystko wykafelkowane. Na etapie projektowania płyty musisz znać położenie prysznica, a dokładniej wymieniony przez ciebie odpływ. Jeżeli wszystko zaplanujesz przed wykonaniem płyty, będziesz miał gotowe miejsce na prysznic z wykonanym odpływem, wodą i kanalizacją. Na etapie wykończeń, pamiętaj jedynie o instalacji grzewczej (zakaz wiercenia!) wystarczy wypoziomować i można kłaść dowolne kafle.
Pozdrawiam
Basia