Grzewcza płyta fundamentowa – krok po kroku

To był bardzo ciekawy tydzień 😛 Cudowna przygoda, ogromna nauka. Zobaczcie sami jak powstaje fundament pod Mihatka 🙂 Wszystkie informację dotyczące płyty znajdziecie tutaj → grzewcza płyta fundamentowa cz.1 i tutaj → grzewcza płyta fundamentowa cz.2

 

podziel się
 • Jacek

  Witam, kolejne pytanie z mojej strony: jak wygląda wygrzewanie podłogówki w grzewczej płycie fundamentowej? I jeszcze jedno – widziałem, że niektóre firmy, które kładą ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej kładą je dopiero po postawieniu ścian, robiąc kolejną warstwę wylewki… To inna szkoła czy złe użycie?

  • Jacku,
   Jedną przywarą płyty fundamentowej jest „bezwładność cieplna” czyli długie nagrzewanie się i długi proces wychładzania. Dla niektórych może być to nawet zaletą, gdy przydarzy się awaria gazu, prądu, kotła to w domu przez parę godzin nadal będzie taka sama temperatura. Jednak trzeba o tym pamiętać np. gdy odpalimy ogrzewanie w sypialni i zapomnimy wyłączyć przed spaniem, lub za bardzo podkręciliśmy temperaturę. W kwestii innego rodzaju kładzenia ogrzewania podłogowego – to inna szkoła, równie skuteczna jak metoda użyta w moim przypadku. Różnice są przede wszystkim w cenie (osobna instalacja wyjdzie trochę drożej), w czasie ( ogrzewanie bezpośrednio w płycie przyspiesza cały proces) oraz w przypadku wariantu o który pytasz, występuję tzw. „etap mokry” – trzeba o wiele dłużej poczekać na wyschnięcie i montaż pozostałych elementów.
   Ps.
   Sorki za zwłokę z odpowiedzią – dłuuuuugi weekend 🙂
   Pozdrawiam

 • Sławek

  Wreszcie, ktoś pokazał jak wygląda naprawdę budowa grzewczej płyty fundamentowej, co ja się naszukałem w sieci. Jak nie animowane zdjęcia to próby produkcji rodem z holywood, które pokazują wszystko tylko nie budowę fundamentu. Super film czekam na następne części, zwłaszcza ściany.

  • Witaj Sławek,
   Dziękuję za tyle słów uznania:-) w internecie jest sporo informacji na temat budowy grzewczej płyty fundamentowej, u mnie wyszło szczegółowo, bo przede wszystkim robię ją dla siebie, a po drugie chciałabym żeby komuś przydało się to w przyszłości.
   Pozdrawiam

 • Maciej Dutkiewicz

  Witam, jest to mój pierwszy komentarz na tym blogu więc pozwolę sobie na początku wyrazić wielkie uznanie dla autorki bloga za wysoki poziom merytoryczny.

  Zastanawia mnie czy dobrym rozwiązaniem był montaż ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej ?. Moje wątpliwości:

  1.Utrzymanie w danej temp. tak wielkiego elementu jakim jest płyta fundamentowa wymaga dostarczania dużej ilości ciepła w jednostce czasu. Renomowane firmy instalatorskie do ogrzewania akumulacyjnego (elektrycznego i wodnego) zalecają optymalną grubość 10 – 12 cm. Czy w tym przypadku nie nastąpiło przewymiarowanie akumulacyjności. Ciepło będzie przewodzone w dół również po zbrojeniu. W instalacjach ogrzewania podłogowego wodnego rurki kładzie się na ociepleniu pokrytym folią odblaskową wymuszając kierunek przepływu ciepła w górę.
  Właściwie to po co przy ogrzewaniu wodnym duża akumulacyjność. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego akumulacyjnosć ma b.duże znaczenie z uwagi na możliwość grzania nocą w II taryfie, a oddawania ciepła stopniowo przez cały dzień. W przypadku gazu i ogrzewania podłogowego wodnego, moim zdaniem duża akumulacyjność posadzki jest nie wskazana.

  2.Na pewno wystąpi pogorszenie sterowania ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń poprzez przenikanie ciepła pomiędzy nimi pod ścianami działowymi, i po co ogrzewać ściany działowe.

  Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby pokrycie płyty fundamentowej styropianem podłogowym 3-5 cm. z folią Al odblaskową i 4-5 cm. wylewki anhydrytowej, która doskonale się sprawdza w ogrzewaniu wodnym podłogowym. Ponad to wylewka taka jest idealnie gładka i pozioma.

  Cytat ze strony betonnadom.pl :

  „Najlepszym sposobem na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego jest wykorzystanie wylewki anhydrytowej. Wylewki anhydrytowe cechują się dwukrotnie lepszym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż cementowe wylewki mixokretowe. Współczynnik przewodzenia ciepła ma bezpośredni wpływ na szybki i łatwy przepływ ciepła wytwarzanego przez instalacje ogrzewania podłogowego do pomieszczenia. Przenikanie ciepła ułatwia również płynna konsystencja wylewki charakteryzująca się brakiem pęcherzy powietrza. W wylewkach anhydrytowych podczas wiązania i wysychania nie występuje skurcz charakterystyczny dla wylewek cementowych. Wylewki anhydrytowe mają mniejszą grubość niż tradycyjne wylewki cementowe. Przykładem wylewki anhydrytowej są posadzki anhydrytowe ANHYLEVEL firmy CEMEX. Zastosowanie wylewki anhydrytowej jako beton na ogrzewanie podłogowe wiąże się jednak przede wszystkim ze znaczącą oszczędnością kosztów ponoszonych na ogrzewanie.”

  Jeszcze jedna uwaga, Dom jest b. lekki ; czy potrzeba tak dużo zbrojenia ? Może beton B30 (C25/30) nieco droższy i zbrojenie tylko pod ściany zewnętrzne i działowe konstrukcyjne (których chyba nie ma zbyt dużo) ?

  Pozdrawiam
  Maciej

  • Witaj Maćku,
   Dziękuję za tak obszerny komentarz, chyba najdłuższy na blogu 🙂
   Zacznę może od końca. Skąd stwierdzenie, że dom jest bardzo lekki? Dom z prefabrykatów keramzytowych to ciężka monolityczna konstrukcja. Jedna zazbrojona ściana to ciężar sięgający kilkuset kilogramów jak nie więcej. Sam dach pokryty dachówką ceramiczną waży ponad 13 tyś kilogramów. Dom postawiony w tej technologii ma podobny ciężar do budynków stawianych w tradycji. Poza tym płyta fundamentowa właśnie tym różni się od tradycyjnej ławy, że zbrojenie rozłożone jest równomiernie na całej powierzchni, a nie na wybranych fragmentach.
   Instalacja wodnego ogrzewania w mojej płycie fundamentowej została umieszczona około 5,5 -6 cm pod posadzką. Jest to optymalna grubość zapewniająca prawidłowe działanie instalacji. Na zachodzie instalacja zlokalizowana jest jeszcze głębiej (na 8-10 cm) i nadal działa bez zarzutów. Wiem to bezpośrednio od źródła (monterów ścian prefabrykowanych, którzy na co dzień stawiają domy w Niemczech, Dani, Francji czy Danii)

   Pytasz się ” Po co przy ogrzewaniu wodnym duża akumulacyjność, gdyż taka możliwość istnieje jedynie w przypadku ogrzewania elektrycznego, gdy można tańszą taryfą nocną ogrzać dom, oddając ciepło stopniowo przez cały dzień”. To prawda. Jednak to nie woda w instalacji jest odpowiedzialną za wysokość rachunków jakie zapłacisz za ogrzewanie, tylko źródło z którego pochodzi ciepło. W przypadku gazu, nie ma tańszej metody (oprócz pompy ciepła, która jest droga przy zakupie, ale najtańsza przy eksploatacji) ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Do tego dochodzi samo urządzenie grzewcze -http://mihata.pl/kociol-gazowy-ktory-wybrac/, które można zaprogramować tak, aby działało w sposób optymalny dla swoich domowników, oszczędzając ich pieniądze. Akumulacyjność to nic innego jak zdolność do gromadzenia ciepła, a wszystkie konstrukcje monolityczne wykazują takie właściwości. Poza tym tylko wtedy można mówić o akumulacyjnościcieplnej gdy poszczególne elementy budynku są osłonięte izolacją termiczną, bo tylko wtedy mogą oddawać do wnętrza nagromadzone przedtem ciepło.
   Nie rozumiem również dlaczego miało by nastąpić pogorszenie sterowania poszczególnymi pomieszczeniami poprzez przenikanie ciepła pomiędzy nimi pod ścianami działowymi? Nie zrozum mnie źle, ale czy kiedykolwiek miałeś okazję sterować ogrzewaniem podłogowym w domu jednorodzinnym? Każde ogrzewanie tego typu, oprócz całej technologii jej towarzyszącej trzeba po prostu wyczuć i się nauczyć. To są tygodnie obserwacji na jakich parametrach ma pracować instalacja, żeby zapewnić nam komfort, który będzie odpowiedni do naszych oczekiwań. To również obserwacja długości wytrącania się ciepła z naszego domu, czyli czas, jaki musi upłynąć od momentu włączenia i wyłączenia ogrzewania. Do tego dochodzi kwestia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
   Maćku dziękuję Ci za komentarz i przedstawienie innego sposobu zainstalowania ogrzewania podłogowego, być może kogoś zainteresuje tego typu rozwiązanie i wykorzysta je u siebie w domu. Ja jednak pozostaje przy grzewczej płycie fundamentowej 🙂

   Pozdrawiam Basia

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress